Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak uzyskać fundusze unijne - warto korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich

Dotacje europejskie są ważnym źródłem finansowania dla właścicieli firm jak również organizacji pozarządowych. By otrzymać te środki, powinno się korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe istnieją po to, aby organizować pogrzeby — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak zakres usług wykonywanych przez takie firmy dynamicznie się rozszerza. Uwarunkowane jest to zapotrzebowaniem na nowe usługi, które odciążą rodzinę zmarłego. Mentalność ludzi także zmienia się i są oni świadomi, że przykre obowiązki mogą powierzyć firmie zewnętrznej. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…
Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się piękną biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory trwa nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej niedawno Elżbiety II. Mnóstwo kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również rzadkie klejnoty nabywane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty stały się ulubieńcami angielskich władców?

Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wytwornych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Pośród tych najcenniejszych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne w największym stopniu znana tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również długą historię, nakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę skonstruowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, królowa ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niesłychanie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od chwili jej pojawienia się używały go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

W rzeczy samej podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich klejnotów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także inne precjoza złączone z rozmaitymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family możemy na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Polecamy także:

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Samojeżdżący TIR?

Unia Europejska zaczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one pokonywać w konwojach całą Europę i to bez udziału kierowcy. Więcej…

Mobilna sprzedaż lodów. Perspektywy i możliwości

Posiadanie mobilnego punktu sprzedaży lodów staje się coraz bardziej popularne. Jakie są możliwości takiego biznesu oraz o czym warto pomyśleć zakładając go? Więcej…

Szwecja dla ciekawych: Gamla Uppsala

Wycieczki na teren państw skandynawskich od paru lat są bardzo entuzjastycznie wybieranym rozwiązaniem. Z jakich względów tak się dzieje? Wytłumaczenie jest łatwe - Skandynawia to osobliwe atrakcje, niespotykany świat natury oraz imponująca kolekcja ciekawych budowli. Więcej…

Czym wyróżniają się dobre programy magazynowe online?

Na rynku istnieje wiele programów magazynowych o cechach i funkcjach niezbędnych do zarządzania magazynem. Programy magazynowe online oferują łatwy dostęp do konkretnych danych, co wiąże się z faktem, że nie przechowują danych na własnych serwerach, tylko wykupują tę usługę online dając możliwość kontroli stanów magazynowych z dowolnego miejsca. Nowoczesny program pozwala uprościć i zoptymalizować proces przyjmowania oraz wydawania towaru, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywne zarządzanie magazynem, jak również planowanie kolejnych dostaw. Więcej…