Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…

Jaki kierunek wybrać w szkole policealnej?

Szkoła policealna to miejsce, w którym możesz nie tylko uzupełnić swoje wykształcenie o maturę, ale również rozwinąć umiejętności w zawodzie, który wcześniej Cię interesował, a nie było ku temu możliwości. Sprawdź, jaki kierunek warto wybrać. Więcej…

Czy wynajem sal szkoleniowych w Warszawie przebiega łatwo?

Jak zorganizować udane szkolenie, które przyciągnie wielu chętnych słuchaczy? Przekazywanie treści w taki sposób, aby dotarły do każdego uczestnika to nie lada wyzwanie i bez specjalistycznego sprzętu audiowizualnego istnieje zwiększone ryzyko niepowodzenia. Więcej…

Ciecierzyca w wartościowej diecie

Ciecierzyca, znana również jako cieciorka, jest jednym z ważniejszych składników zdrowej diety. Dlaczego warto sięgać po tę roślinę strączkową? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Więcej…
Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się piękną biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory trwa nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej niedawno Elżbiety II. Mnóstwo kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również rzadkie klejnoty nabywane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty stały się ulubieńcami angielskich władców?

Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wytwornych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Pośród tych najcenniejszych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne w największym stopniu znana tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również długą historię, nakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę skonstruowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, królowa ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niesłychanie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od chwili jej pojawienia się używały go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

W rzeczy samej podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich klejnotów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także inne precjoza złączone z rozmaitymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family możemy na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Polecamy także:

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…

Wiedza dostępna tylko po angielsku

Z tym że angielski jest współczesną łaciną i językiem nauki, chyba każdy już się oswoił. Tak się przynajmniej wydaje, dopóki studenci czy pracownicy naukowi, ale także inni profesjonaliści z każdej branży, nie uświadomią sobie, że nadal muszą się uczyć, ale naprawdę mogą polegać tylko na anglojęzycznej literaturze. Więcej…

Jak wybrać firmę szkoleniową?

Podnoszenie swoich kwalifikacji to niemal obowiązek współczesnych pracowników. Rynek pracy stale się zmienia i ulega przekształceniom, często wymaga także przebranżowienia. Nadążyć za tymi zmianami pozwalają liczne szkolenia oraz kursy, dzięki którym w krótkim czasie można zdobyć zupełnie nowe umiejętności. Zazwyczaj nie należą one do tanich, jednak istnieje możliwość ich częściowego dofinansowania z UE. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy wybrać odpowiednią firmą szkoleniową. Jak to zrobić? Więcej…

W jaką rozrywkę warto zainwestować?

Lubisz spędzać czas kulturalnie? A może preferujesz aktywne rozrywki? Najważniejsze to robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny dzień, weekend lub wczasy, masz przed sobą nieograniczone możliwości – zarówno wokoło, jak i w innych miejscowościach w kraju i poza jego granicami. Więcej…

Kiedy prąd może zabić

Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić? Więcej…