Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.
Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się piękną biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory trwa nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej niedawno Elżbiety II. Mnóstwo kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również rzadkie klejnoty nabywane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty stały się ulubieńcami angielskich władców?
Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wytwornych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Pośród tych najcenniejszych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne w największym stopniu znana tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również długą historię, nakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę skonstruowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, królowa ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niesłychanie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od chwili jej pojawienia się używały go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.
W rzeczy samej podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich klejnotów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także inne precjoza złączone z rozmaitymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family możemy na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.