Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zarabianie w internecie - Czy na pewno takie trudne?

Dla większości ludzi zarabianie oznacza długie przesiadywanie w pracy po godzinach, ciężką pracę fizyczną na budowie, lub po prostu nudną pracę w korporacji. Więcej…

Siła motywacji w Nowym Roku

Każdego roku miliony Polaków w całym kraju wraz z nadejściem Nowego Roku motywuje się do zmian. Na liście poza rzuceniem palenia i pozbyciem się zbędnych kilogramów zazwyczaj znajduje się też rozwój zawodowy. Dlatego pierwsze miesiące roku jak żaden inny okres nadają się do motywowania pracowników. Więcej…

Pięknie na balkonie

Funkcjonalnie zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co należy zadbać? Więcej…

Drukowane biuro

Zapewne każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, jednak niewiele osób jest świadomych jak ogromnie użyteczne są te urządzenia. Więcej…

Na czym polega postarzanie drewna sosnowego?

Wiele osób ceni drewniane meble czy podłogi ze względu na nietuzinkowy kolor. Czasami jednak, aby nadać drewnu odpowiednią barwę, należy poddać je procesowi postarzania. Zabiegu tego można dokonać samodzielnie, a jeśli wykonamy go w sposób prawidłowy będziemy mogli cieszyć się z niezwykłych drewnianych ozdobników, które dodadzą naszemu domowi klasy i uroku. Więcej…
Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się piękną biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory trwa nagromadziła potężne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii angielskiej familii w kwestii spadku zmarłej niedawno Elżbiety II. Mnóstwo kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją również rzadkie klejnoty nabywane osobiście przez władców, w tym oczywiście przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje się w skarbcu Royal Family? Które klejnoty stały się ulubieńcami angielskich władców?

Bez wątpienia, kolekcja królowej Elżbiety II była duża. Władczyni wiele kosztownych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej chyba w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na bardzo wielu zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak prawdopodobnienajbardziej unikalną biżuterię tworzą tiary. Są nimi kosztowności, jakie mamy możliwość podziwiać tylko w czasie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich wytwornych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Mnóstwo z tych najkosztopwniejszych należała do królowej, z pewnością zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był nader chętnie wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Pośród tych najcenniejszych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, ukształtowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne w największym stopniu znana tiara, dlatego że można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada również długą historię, nakładana przez niemało dam z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Z kolei niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto była pokazywana, ale gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę skonstruowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innej biżuterii, królowa ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niesłychanie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, była ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę wykonano z wielu diamentów i szafirów, teraz posiada status tiary nienoszonej. Również oszałamiająca Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez monarchinie. od chwili jej pojawienia się używały go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

W rzeczy samej podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Zasadniczym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich klejnotów koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na symbolach znajdują się też herby heraldyczne orazgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria a także inne precjoza złączone z rozmaitymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family możemy na co dzień oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Polecamy także:

Na całym świecie znane są przypadki zakażonej żywności

W dzisiejszych czasach, kiedy import i eksport prawie nie ma żadnych granic, żywność jest transportowana na skalę masową. Dostarczenie zdrowego produktu, który każdego dnia trafia na talerze około 6 miliardów ludzi, jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym mierzą się firmy produkujące produkty spożywcze, firmy transportowe i magazynowe, a także sklepy, które również muszą zapewnić właściwe warunki przechowywania żywności. Więcej…

Wirtualna biblioteka

Tyle fascynujących książek, a tak mało czasu na ich czytanie. I tak mało miejsca. W małym mieszkaniu brakuje przestrzeni, żeby urządzić sobie biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Studencka przeprowadzka – co zrobić z rzeczami, których nie mamy gdzie zabrać?

Często studenci są zmuszeni do nagłej zmiany mieszkania w trakcie studiów. To zupełnie normalna rzecz, gdy lokum jest wynajmowane i nie można dojść do porozumienia z właścicielem, który na przykład z dnia na dzień podniósł czynsz lub uchyla się od dokonania niezbędnych napraw. Przeprowadzka może więc przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się wtedy problem z przechowaniem zgromadzonego dobytku. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Więcej…

Niezwykłe zastosowania druku 3D w medycynie

Zastosowanie druku 3D w medycynie nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia protez kończyn czy odbudowy elementów kości. Obecnie, dzięki tej niezwykłej technologii powstają również naczynia krwionośne, a nawet całe narządy, takie jak serce, nerki czy wątroba. Choć na razie służą głównie jako modele do testów, już w nieodległej przyszłości marzenia futurystów o fabrykach ludzkich części zamiennych mogą stać się rzeczywistością. Poznaj najbardziej niezwykłe zastosowania druku przestrzennego, które już dziś ratują ludzkie zdrowie, a nawet życie. Więcej…