Złe przeżycia z czasów dzieciństwa mogą mieć związek z późniejszymi migrenami oraz stanami zapalnymi prowadzącymi do udaru u niektórych kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania pośród 140 kobiet w wieku 18 - 50 lat.
Zauważyli mocną zależność między uporczywymi bólami głowy a doznaniami z dzieciństwa takimi jak wykorzystywanie seksualne, przemoc psychiczna i fizyczna, alkoholizm lub choroba psychiczna rodziców, czy też rozwód.
Aż 79 procent pań cierpiących z powodu migren potwierdziło w ankiecie, iż doznały w latach dziecięcych któregoś z wyliczonych powyżej problemów. W grupie kontrolnej przyznało się do tego 21 procent badanych.
Zauważono także, iż próbki krwi pań, mających ciężkie dzieciństwo posiadały większą ilość biomarkerów, które powiązane są z migrenami oraz stanami zapalnymi. Grupa ta charakteryzowała się też niższymi dochodami, gorszym wykształceniem, a także większą masa ciała, nadciśnieniem tętniczym. Panie w tej grupie częściej paliły papierosy. Naukowiec twierdzi, iż coraz to większa ilość argumentów pokazuje wpływ złych przeżyć z dzieciństwa na kondycję zdrowotną w dorosłym życiu.