Stan w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi a dodatkowo uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne oraz na przykład zaburzenia powiązane z nałogami.
Plus minus 4 na 10 dorosłych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zgłosiło w toku epidemii objawy stanów lękowych lub depresyjnych. W minionych okresach była to z grubsza 1 osoba na 10 dorosłych. Do z reguły zgłaszanych problemów połączonych ze zdrowiem umysłowym oraz samopoczuciem zaliczają się:
- trudności z uśnięciem czy prawidłowym snem - ponad 1/3 ludzi
- kłopoty z jedzeniem i odżywianiem - więcej niż 1/3 ludzi
- powiększenie spożycia alkoholu czy używania narkotyków - więcej niż jedna dziesiąta ludzi
- pogorszenie stanu zdrowia, w tym także chorób przewlekłych na skutek obaw jak również stresu powiązanego z koronawirusem - ponad 1/10 ludzi
W miarę utrzymywania się globalnej epidemii, coraz więcej psychologów jak również osób związanych z pomocą ludziom w największym stopniu potrzebującym manifestuje konieczność zwiększenia działań w obrębie zdrowia publicznego. Raz za razem gorsze rezultaty badań powiązanych z samopoczuciem zdradzają że aktualny stan pandemii oddziałuje mocno nie tylko na stan zdrowia fizycznego ale i na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Skutki niedociągnięć w tym aspekcie mogą być odczuwalne na długo po ustąpieniu samego zagrożenia wirusowego. Pomoc psychologa, rozmowa z członkami najbliższej rodziny i przyjaciółmi to najłatwiejszy sposób na odzyskanie pewnej równowagi i szerszego spojrzenia, nabranie perspektywy na otaczające nas społeczeństwo.