Hale dla rolnictwa muszą spełniać różne funkcje, które zależne są od ich przeznaczenia. Jednymi z najbardziej potrzebnych budynków w każdym gospodarstwie są hale na maszyny rolnicze. Najczęściej rolnicy stawiają na budynki o stalowej konstrukcji. Wybór ten bywa nie do końca świadomy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy planowaniu tego typu inwestycji.
Zalety stalowych konstrukcji
Do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwo rolne potrzebuje specjalnego zestawu elementów i budynków, które umożliwią wykonywanie poszczególnych prac. Do budynków niezbędnych w każdym gospodarstwie zaliczyć można magazyny, garaże, budynki inwentarskie, a także te łączące w sobie różne funkcje.
-Rolnicy potrzebują infrastruktury, która przetrwa lata, będzie bezpieczna i funkcjonalna, a jej budowa nie zajmie zbyt wiele czasu i nie będzie wymagała przesadnych nakładów pracy. Z tego powodu zwykle wybierają budynki o konstrukcji stalowej – tłumaczy ekspert z firmy PROFIX.
Halę stalową (w zależności od konstrukcji) postawić można nawet w 3 tygodnie. Montaż budowli o bardziej skomplikowanej konstrukcji nie trwa dłużej, niż 2 miesiące. Ponadto w konstrukcjach stalowych, w przeciwieństwie do budynków murowanych wymagających tynkowania i malowania, wystarczy wybrać materiał na poszycie zewnętrzne, aby hala była w pełni estetyczna. Wszystko to sprawia, że hale stalowe są o wiele bardziej atrakcyjne, niż tradycyjne murowane budowle.
Hala na maszyny
Konstrukcje stalowe świetnie sprawdzą się w przypadku budowy hal na maszyny rolnicze. Stal jest bowiem materiałem, który zapewnia jednolitość elementów konstrukcyjnych i łatwość ich łączenia. Ponadto, tego typu konstrukcje są wyjątkowo wytrzymałe, czego powodem są kształt, grubość i duże rozmiary stalowych elementów.
Hale na maszyny oparte na stalowych konstrukcjach mogą mieć dowolne rozmiary, ponieważ ich wielkość ograniczona jest jedynie ilością przestrzeni między podporami, czyli maksymalną szerokością jaką może osiągnąć dana hala. To bardzo ważna cecha, którą trzeba brać pod uwagę przy planowaniu budowy garażu dla maszyn rolniczych, charakteryzujących się wielkimi gabarytami.