Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem.
W dobie przyśpieszonego rozwoju elektroniki rynek zalewany jest coraz nowszymi, bardziej wyszukanymi i sprawniejszymi sprzętami. Rozpędzony w tej dziedzinie rynek powoduje, że częściej decydujemy się na wymianę sprzętu AGD, wtedy pojawia się pytanie co zrobić ze starym sprzętem? Jeśli stary sprzęt nadaje się jeszcze do odsprzedania, to problem mamy rozwiązany co jeśli jednak jest on wadliwy i nie nadaje się na nic innego jak tylko na wysypisko śmieci.
Przetransportowanie na składowisko odpadów drobnego sprzętu nie koniecznie musi stanowić problem, w przypadku jednak gdy musimy się pozbyć niedziałającej lodówki lub telewizora może już ten problem się pojawić. Warto także zastanowić się co dalej dzieje się z tymi przedmiotami. Niesprawne przedmioty zaliczane do elektrośmieci, zawierają w sobie wiele elementów niebezpiecznych, szczególnie dla środowiska naturalnego. Dlatego koniecznym jest ich odpowiednia segregacja, przetrzymywanie, zabezpieczenie toksycznych substancji, a także recykling. Problem z przetrzymywaniem i składowaniem elektroodpadów próbuje rozwiązać coraz więcej firm takich jak Sinoma, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej branży. Sprzęt, jaki obecnie pojawia się na rynku, jest coraz częściej jednorazowy. Często dokonywanie jakichkolwiek napraw jest nieopłacalne, a nawet niemożliwe. Elektrośmieci jest coraz więcej i taka tendencja będzie się utrzymywać. Tym bardziej, że przybywa także interaktywnych zabawek i innych sprzętów zasilanych bateriami. Najważniejsze w takiej sytuacji jest skrócenie drogi do pozbycia się elektrośmieci.
Warto pamiętać, że niedziałający sprzęt elektryczny może być wykorzystany. Wszystko za sprawą recyklingu, dzięki któremu sprawne elementy niedziałającego narzędzia zostają ponownie wykorzystane. Zebrany sprzęt trafia do punktu odtwarzania, w którym dokonuje się bezpiecznego demontażu sprzętu. Dzięki temu 90% zużytej wcześniej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. Należy także pamiętać, że zepsutego sprzętu elektronicznego pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników. Zakazane jest również ich składowanie w nieprzystosowanych do tego piwnicach czy magazynach. Kary za nieprzepisowe składowanie tego typu materiałów sięgają nawet pięciu tysięcy złotych.
Transport odpadów elektrycznych to szczególny problem dla przedsiębiorstw, które sprzętu elektrycznego zużywają najwięcej. Zazwyczaj ciężko jest go do dostarczyć do wyznaczonych punktów skupu, gdyż wymaga to odpowiednio dużego samochodu. Szczęśliwie i w tym zakresie pojawiają się firmy oferujące transport elektorśmieci. Takie firmy współpracują często ze specjalistami w dziedzinie odzysku, tak jak to czyni Sinoma. Problemem jaki wciąż występuje jest oddawanie elektroodpadów na klasyczne wysypiska lub na skupy złomu, gdzie nie są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane. Należy mieć na uwadze, że elektroodpady to nie tylko duży sprzęt AGD czy RTV. Do tej grupy odpadów zaliczyć należy wszystkie urządzenia działające na prąd elektryczny. Mogą być to więc zabawki, sprzęt sportowy, sprzęt telekomunikacyjny, a także różnego rodzaju lampy.