Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów?
Kontenery na śmieci, szczególnie w dużych miastach, zapełniają się w zatrważającym tempie. To dowód na to, że Polacy wciąż potrzebują czasu, a przede wszystkim edukacji, by uświadomić sobie znaczenie prawidłowego zarządzania odpadami. Wywóz śmieci do lasu i składowanie ich na dzikich wysypiskach to kolejny problem wynikający z wciąż niskiego poziomu wiedzy nie tylko o możliwościach, jakie daje gospodarka odpadami, ale również o ochronie środowiska.
Recykling odpadów
Większość państw europejskich dąży do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, zarówno w pojedynczych gospodarstwach, jak i sektorze przemysłowym. Najpowszechniejszym sposobem ograniczenia ilości śmieci jest recykling, którego kulturę zaszczepia się już na poziomie pojedynczych obywateli, bowiem to oni stanowią fundament wszelkich działań związanych z przetwarzaniem i pozyskiwaniem surowców wtórnych.
Edukacja
Uświadamianie mieszkańców polega nie tylko na zachęceniu ich do ponownego wykorzystania zużytych opakowań, ale przede wszystkim do zwracania uwagi na to, jak pakowane są kupowane przez nich produkty. Recykling to również segregacja, która dokonana już na tym etapie pozwala na szybsze i efektywniejsze przetwarzanie odpadów. Niższa cena za wywóz śmieci i nieczystości po segregacji ma zachęcić do korzystania z tej metody gospodarowania odpadami. Z kolei kontenery na śmieci posegregowane, rozmieszczone w odległości kilkuset metrów mają jeszcze bardziej ułatwiać cały proces.
Odpady przemysłowe
Pamiętajmy też, że znaczna część odpadów powstaje w wyniku procesów produkcyjnych, co dotyczy przede wszystkim przemysłu. Recykling typowy dla gospodarstw domowych jest w tym przypadku mocno ograniczony, dlatego stosuje się technologie małoodpadowe i bezodpadowe. Polegają one przede wszystkim na prowadzeniu produkcji w taki sposób, by efekt uboczny, jakim są odpady był jak najmniejszy. Zwykle polega to na zagospodarowaniu zanieczyszczeń, ograniczając tym samym import surowców. Odpady nie mogą być jednak składowane, a od razu wykorzystywane w procesie produkcyjnym, tylko wtedy nie będą one miały żadnego wpływu na środowisko. Przynosi to również oszczędność energii, która zostałaby wykorzystana do utylizacji.