Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli?
Dach a energooszczędność
Dach jest największą płaszczyzną, przez którą ciepło wydostaje się poza budynek. Dlatego od jego kształtu, materiałów, jakości wykonania oraz stopnia izolacji zależeć będą Twoje wydatki na ogrzewanie domu. Czy to rzeczywiście ma aż takie znaczenie? Zapytaliśmy o to specjalistę z Dachlux:
"Rola dachu w bilansie energetycznym obiektu budowlanego jest ogromna. Wystarczy spojrzeć na budownictwo energooszczędne i pasywne - domy takie mają zwartą bryłę, a dachy są niemal zupełnie płaskie. Dzięki temu, że powierzchnia jest mała w porównaniu z dachami spadzistymi, a ciepło rozkłada się równomiernie we wnętrzu, jego ucieczka jest minimalizowana. Do tego dochodzą grube warstwy termoizolacji. Taka konstrukcja dachu oraz szereg innych rozwiązań energooszczędnych dają wspaniałe rezultaty - zużycie energii niższe nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Dach jest w tym jednym z kluczowych elementów".
Typ budynku a dobór dachu
Nie każdy rodzaj dachu nadaje się na każdy typ obiektu budowlanego. Poszczególne materiały dachowe różnią się masą. Metr kwadratowy dachówki ceramicznej waży kilkadziesiąt kilogramów! Dlatego wybierając materiał dachowy zarówno na nowo wznoszony budynek, jak i ten poddawany renowacji, trzeba określić nośność konstrukcji, tak aby nie przeciążyć budynku i nie uszkodzić go. Może się okazać, że wymiana dachu na piękną i trwałą dachówkę ceramiczną będzie się wiązała z wykonaniem wzmocnień. Między innymi ze względu na niewielki ciężar proste budynki gospodarcze są kryte lekką blachą.
Materiał na dach należy też dobierać pod względem tego, jak skomplikowana jest jego konstrukcja. Jeśli zadaszenie ma wiele elementów, np. okna dachowe, liczne kominy, wykusze, jego kształt jest nieregularny, a nachylenie duże, znacznie łatwiej będzie położyć elastyczny gont bitumiczny niż blachodachówkę w arkuszach. Trafny dobór materiału na zadaszenie do jego kształtu to nie tylko szybsza praca, ale też mniejsze straty materiałowe.
Dach to nie tylko ochrona przeciwdeszczowa!
Warto pamiętać, że dach, oprócz tego, że chroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem i słońcem, a także stanowi element termoizolacji budynku, pełni jeszcze inne funkcje. Minimalizuje hałas (zwłaszcza w deszczowe dni na poddaszu użytkowym może się on dawać we znaki!). Dach tworzy też wraz z systemem orynnowania konstrukcję odprowadzającą nadmiar wody. To on przyjmuje obciążenie śniegu i lodu oraz nie dopuszcza do przeciążenia innych elementów nośnych budynku. Wreszcie to na dachu znajdują się ujścia przewodów kominowych, wentylacyjnych i innych. Warto w niego zainwestować!