Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Sens recyclingu

Ostatnimi laty coraz więcej wspomina się o ekologicznym życiu, recyklingu i ograniczaniu liczby odpadów. Jednak mimo wszystko nie każdy dostrzega sens takiego sortowania i przetwarzania odpadów ma sens. Jakie znaczenie i korzyści możemy mieć z recyklingu odpadów? Więcej…

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…

Nowy model Tesli

Zgodnie z poprzednimi informacjami Elona Muska, w końcu nadszedł ów moment, kiedy Tesla przedstawiła prototypy długo oczekiwanego Modelu 3. Konstruktorzy zakładają, że podbije on serca wszystkich wielbicieli samochodów elektrycznych zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…
Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

kot ciazaW ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać?

Niewysterylizowana kotka może bardzo łatwo zajść w ciążę. Teoretycznie jest na to szansa za każdym razem, kiedy zwierzę jest w rui - czyli kilka razy w roku, w okresie od wiosny do jesieni. 

Objawy ciąży u kotki

W ciągu kilkunastu pierwszych dni ciąży, sutki kotki mogą się zaczerwienić i powiększyć. Zazwyczaj występuje też powiększenie brzucha, jednak przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Należy unikać w tym okresie dotykania kota, aby nie ryzykować uszkodzenia płodów. Zwierzę stopniowo przybiera też na wadze - w zależności od ilości kociąt, zwykle od jednego do dwóch kilogramów.

Kiedy kotka jest w ciąży, przeważnie przestaje wykazywać objawy rui. Nie gwarantuje to jednak ciąży, a jedynie daje znak o wystąpieniu owulacji. O brzemienności świadczyć może też zachowania zwierzęcia. Niektóre ciężarne kotki wykazują skłonność do zwiększonego apetytu, podczas gdy inne mogą mieć duży problem z przyjmowaniem posiłków. W obu przypadkach zwierzęciu zwykle towarzyszą nudności, najczęściej w formie porannych mdłości. U niektórych kotek występuje też zjawisko urojonej ciąży.

Rozpoznanie ciąży u kotki

Ciąża u kota trwa przeciętnie od 63 do 67 dni, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 72 dni. Precyzyjne określenie całego okresu ciężarności bywa bardzo trudne, ponieważ koty kopulują wielokrotnie. Jeżeli fizyczne objawy występują u zwierzęcia trwale lub często, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty za każdym razem, gdy dolegliwości kotki odbiegają od normy i wpływają na jej apetyt. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zapłodnienie było nieplanowane.

Ciąża u kota może być potwierdzona badaniami poziomu hormonów. Precyzyjne rozpoznanie uzyskać da się także poprzez badanie ultrasonograficzne. Doświadczony diagnosta jest w stanie wykryć ciążę u kotki już po upływie piętnastu dni od momentu zapłodnienia. Ultrasonograf weterynaryjny daje też możliwość zobrazowania bijących serc kociąt, przeważnie ok. siedemnastego dnia ciąży. Badanie USG zwierząt pozwala ponadto na określenie ilości młodych, zwykle po upływie czterdziestu dni.

Oznaki nadchodzącego porodu

Wraz z nadejściem momentu porodu, zwierzę może zachowywać się niespokojnie i odmawiać jedzenia. Najczęściej kotka sama poszukuje miejsca, w którym planuje urodzić młode. Pierwszym objawem zbliżającego się porodu jest obniżenie temperatury ciała matki do ok. 37,8 st. C - najczęściej następuje to w ciągu 12 godzin przed skurczami brzucha.

Kotka może wydawać się pobudzona i często miauczeć, a także intensywnie się obmywać. Pierwsze kocię powinno pojawić się po ujściu wypływu z pochwy. Jeżeli po narodzinach któreś z młodych ma krwistą lub czarną barwę, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. W czasie porodu można też odbyć konsultację ze specjalistą lub poprosić go o asystowanie.

 

Polecamy także:

W jaką rozrywkę warto zainwestować?

Lubisz spędzać czas kulturalnie? A może preferujesz aktywne rozrywki? Najważniejsze to robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny dzień, weekend lub wczasy, masz przed sobą nieograniczone możliwości – zarówno wokoło, jak i w innych miejscowościach w kraju i poza jego granicami. Więcej…

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Awaria Curiosity

Agencja NASA analizuje jaki był powód krótkiego zwarcia w systemie łazika elektrycznego na Marsie - Curiosity, a także bada możliwości usunięcia tej awarii. Marsjański łazik został z powodu tego spięcia unieruchomiony - jak informuje pasadeńskie centrum sterujące. Więcej…

Konferencja: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania

Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w VI konferencji naukowej: NOWOCZESNE KONCEPCJE I METODY ZARZĄDZANIA. Zwinność organizacji w dynamicznym otoczeniu w sektorach wojskowym, publicznym, społecznym i biznesowym. Więcej…