Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wynajęty samochód – pomysł na podróż służbową

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Bywa, że jednym z głównych zadań pracowników jest podróżowanie po kraju i częste wyjazdy służbowe za granicę. W przypadku takich podróży samochód z wypożyczalni może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Więcej…

Na czym polega precyzyjna obróbka cnc, a na czym obróbka manualna - różnice

Współczesne potrzeby rynku są coraz większe, ogólną tendencją jest bowiem dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego też zmierza się do uzyskania maksymalnej dokładności odnośnie zarówno do kształtu, jak i wymiarów, czy też jakości obrabianej powierzchni. Ogromny przeskok w sposobach pracy z materiałami wprowadził pomysł numerycznego sterowania obrabiarkami. Więcej…

Czyszczenie elewacji oraz zabezpieczenie przed glonami

Na występowanie glonów na elewacji w szczególności narażone są budynki, które znajdują się blisko lasów oraz innych skupisk zieleni. Zagrożenie stanowi też bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, rzek oraz terenów podmokłych. Z dużych, rozległych obszarów zarodniki glonów mogą bardzo łatwo przenosić się na elewację. Zjawisko takie będzie zachodzić dużo częściej, jeśli ściany obiektu dodatkowo znajdują się w cieniu, ponieważ wtedy może na nich przez bardzo długi czas utrzymywać się wilgoć. W jaki sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć elewację przed glonami? Więcej…

Oczyszczalnia ścieków w punktach gastronomicznych - czy to dobra inwestycja?

Punkty gastronomiczne generują wyjątkowo duże ilości ścieków. Związane jest to z koniecznością mycia produktów spożywczych przed dalszą obróbką, jak również z ich gotowaniem. Nie można też zapomnieć oczywiście o zmywaniu brudnych naczyń, myciu podłóg czy praniu obrusów. Tak powstałych ścieków należy się pozbyć, uwzględniając przy tym wysokie wymogi sanitarne obowiązujące w gastronomii. Więcej…

Wirtualna biblioteka

Tyle fascynujących książek, a tak mało czasu na ich czytanie. I tak mało miejsca. W małym mieszkaniu brakuje przestrzeni, żeby urządzić sobie biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia. Więcej…
Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

kot ciazaW ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać?

Niewysterylizowana kotka może bardzo łatwo zajść w ciążę. Teoretycznie jest na to szansa za każdym razem, kiedy zwierzę jest w rui - czyli kilka razy w roku, w okresie od wiosny do jesieni. 

Objawy ciąży u kotki

W ciągu kilkunastu pierwszych dni ciąży, sutki kotki mogą się zaczerwienić i powiększyć. Zazwyczaj występuje też powiększenie brzucha, jednak przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Należy unikać w tym okresie dotykania kota, aby nie ryzykować uszkodzenia płodów. Zwierzę stopniowo przybiera też na wadze - w zależności od ilości kociąt, zwykle od jednego do dwóch kilogramów.

Kiedy kotka jest w ciąży, przeważnie przestaje wykazywać objawy rui. Nie gwarantuje to jednak ciąży, a jedynie daje znak o wystąpieniu owulacji. O brzemienności świadczyć może też zachowania zwierzęcia. Niektóre ciężarne kotki wykazują skłonność do zwiększonego apetytu, podczas gdy inne mogą mieć duży problem z przyjmowaniem posiłków. W obu przypadkach zwierzęciu zwykle towarzyszą nudności, najczęściej w formie porannych mdłości. U niektórych kotek występuje też zjawisko urojonej ciąży.

Rozpoznanie ciąży u kotki

Ciąża u kota trwa przeciętnie od 63 do 67 dni, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 72 dni. Precyzyjne określenie całego okresu ciężarności bywa bardzo trudne, ponieważ koty kopulują wielokrotnie. Jeżeli fizyczne objawy występują u zwierzęcia trwale lub często, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty za każdym razem, gdy dolegliwości kotki odbiegają od normy i wpływają na jej apetyt. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zapłodnienie było nieplanowane.

Ciąża u kota może być potwierdzona badaniami poziomu hormonów. Precyzyjne rozpoznanie uzyskać da się także poprzez badanie ultrasonograficzne. Doświadczony diagnosta jest w stanie wykryć ciążę u kotki już po upływie piętnastu dni od momentu zapłodnienia. Ultrasonograf weterynaryjny daje też możliwość zobrazowania bijących serc kociąt, przeważnie ok. siedemnastego dnia ciąży. Badanie USG zwierząt pozwala ponadto na określenie ilości młodych, zwykle po upływie czterdziestu dni.

Oznaki nadchodzącego porodu

Wraz z nadejściem momentu porodu, zwierzę może zachowywać się niespokojnie i odmawiać jedzenia. Najczęściej kotka sama poszukuje miejsca, w którym planuje urodzić młode. Pierwszym objawem zbliżającego się porodu jest obniżenie temperatury ciała matki do ok. 37,8 st. C - najczęściej następuje to w ciągu 12 godzin przed skurczami brzucha.

Kotka może wydawać się pobudzona i często miauczeć, a także intensywnie się obmywać. Pierwsze kocię powinno pojawić się po ujściu wypływu z pochwy. Jeżeli po narodzinach któreś z młodych ma krwistą lub czarną barwę, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. W czasie porodu można też odbyć konsultację ze specjalistą lub poprosić go o asystowanie.

 

Polecamy także:

Dlaczego warto wyprawić urodziny w restauracji?

Urodziny to wyjątkowy czas, który chcemy spędzić jak najmilej. Wyprawienie ich w restauracji daje wiele korzyści. Nie musimy martwić się o przygotowywanie kolejnych dań, dostajemy też możliwość wyboru potraw i przekąsek, które zaspokoją każde podniebienie. Dobrze dobrany lokal udostępni miejsce na swobodne poruszanie się oraz tańce w czasie imprezy, a zespół fachowców zadba o jego wystrój. Jak więc wybrać odpowiednią restaurację, aby móc w pełni celebrować urodziny z zaproszonymi gośćmi? Więcej…

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

Przyjęcie spadku - kiedy powinno się przyjąć, a kiedy lepiej odrzucić

Przyjęcie spadku jest zawsze decyzją znaczącą, którą warto dokładnie rozważyć. Niezależnie od tego, czy jest to spadek po bliskim krewnym czy dalszym członku rodziny, każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. W niniejszym artykule omówimy czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej kluczowej decyzji. Więcej…

Coca cola cukier - czy naprawdę jest go tak dużo?

Mówi się, że w znanym wszystkim napoju Coca Cola cukier znajduje się w ogromnych ilościach. Czy rzeczywiście taka jest prawda? Czy zawartość cukru w Coca Coli jest naprawdę aż tak wysoka?   Więcej…

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…