Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…

Powstawanie dachówek betonowych i ceramicznych

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego stajemy przez niełatwą decyzją, a to dlatego że obecnie na rynku dostępnych jest wiele pokryć - od popularnej papy poprzez blachy dachówkowe aż po blachówki ceramiczne. Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Więcej…

Podstawowe akcesoria do e-papierosów

E-papierosy zaczynają zastępować tradycyjne papierosy z wielu powodów. Dzięki nim można nie tylko swobodnie dostarczyć do organizmu porcję nikotyny, ale także delektować się jedynie smakiem i chwilą błogiego relaksu, na który każdy w pełni zasługuje. Powstaje wręcz społeczność waperów, którzy dzielą się ze sobą doświadczeniami oraz traktują elektronicznego „dymka” jako hobby. Więcej…

Usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe istnieją po to, aby organizować pogrzeby — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak zakres usług wykonywanych przez takie firmy dynamicznie się rozszerza. Uwarunkowane jest to zapotrzebowaniem na nowe usługi, które odciążą rodzinę zmarłego. Mentalność ludzi także zmienia się i są oni świadomi, że przykre obowiązki mogą powierzyć firmie zewnętrznej. Więcej…

Geofizyka - w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie?

Geofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce. Więcej…
A Ty? Wiesz, czym oddychasz?

czym oddychaszSmog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Inicjatywa startuje 14 listopada – w Dniu Czystego Powietrza. Ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać.

Aviva powiększy ogólnopolską sieć zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza o 300 urządzeń. 150 z nich jest właśnie montowanych na placówkach Avivy, a kolejne 150 zostanie udostępnione w konkursie Fundacji Aviva.

Źle wyglądamy na mapie Europy

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Pod względem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Normy zanieczyszczeń wyznaczone przez WHO w naszym kraju są przekraczane nawet dziesięciokrotnie. Ma to poważne konsekwencje dla zdrowia.

– Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój wielu groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Jako społeczeństwo nie postrzegamy jednak smogu jako problemu realnie przekładającego się na nasze życie i zdrowie. Tymczasem liczba zgonów z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest około dziesięć razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków drogowych – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, lekarz, badacz wpływu smogu na zdrowie.

300 zewnętrznych czujników jakości powietrza od Avivy

„Wiem, czym oddycham” to cykl działań społecznych, edukacyjnych i promocyjnych, jakiego Aviva nie realizowała od lat.

– Naszej roli nie chcemy ograniczać do wypłaty świadczeń. Stawiamy też na edukację i prewencję, wysuwając na pierwsze miejsce profilaktykę zdrowotną. Chcemy zwiększać wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak on szkodzi zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać. Moment jest odpowiedni – według sondażu opublikowanego pod koniec października[1] ponad 73% ankietowanych uznaje smog w Polsce za realne zagrożenie, a tylko 16% jest przeciwnego zdania – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

Najważniejszy jest program społeczny, w ramach którego Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.

150 czujników jest właśnie montowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce.

Kolejnych 150 urządzeń zostanie nieodpłatnie udostępnionych w konkursie Fundacji Aviva.

Od 14 listopada do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić miejsce, w którym ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik. Fundacja zaprasza do udziału w akcji mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, czym oddychają, a także przedszkola, szkoły, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Jednocześnie rozpoczyna się głosowanie internetowe, które też potrwa do 10 grudnia. Czujniki otrzyma 100 lokalizacji z największą liczbą głosów.

Fundacja Aviva wskaże również kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

Aviva przygotowała specjalny spot do telewizji, internetu i kin :

Edukacja i prewencja

Na stronie www.wiemczymoddycham.pl Aviva udostępnia materiały edukacyjne i poradnikowe dotyczące smogu i praktycznych sposobów przeciwdziałania jego wpływowi na zdrowie.

Aviva zaprosiła też do współpracy ekspertów oraz influencerów, którzy będą promotorami akcji.

W ramach programu Aviva dofinansowuje też wysokiej klasy sensory wewnętrzne, które monitorują jakość powietrza w domu, a także wskazują temperaturę, wilgotność i czas. Klienci zawierający nowe ubezpieczenia na zdrowie i życie otrzymają atrakcyjne rabaty, a płacący wyższe składki dostaną te urządzenia bezpłatnie.

Świadomość zdrowotna Polaków rośnie i coraz mocniej wpływa a decyzje o ubezpieczeniu siebie i najbliższych. Aviva zwraca więc uwagę na umowę Poważne Zachorowanie, które bardzo często wybierają klienci ubezpieczający zdrowie i życie. To ubezpieczenie obejmuje 45 chorób, w tym wywoływane przez smog choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Świadczenia z Poważnego Zachorowania przyspieszają i finansują leczenie oraz rehabilitację.


[1] Wyniki sondażu SW Research na próbie 800 osób dla rp.pl, opublikowane 29.10.2017

Polecamy także:

Silniki prądu stałego – niezastąpione w dzisiejszych czasach

Obecnie silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy urządzeń produkcyjnych i medycznych oraz we wszelkiego typu automatyce.   Więcej…

Bruzda czołowa okołoobręczy a halucynacje

Neurobiologom udało się zidentyfikować zmarszczkę na mózgu, której skrócenie ma związek ze skłonnością do halucynacji. Więcej…

Kursy i szkolenia

W dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwo o rozwijanie własnych umiejętności. Jest wiele narzędzi ku temu, aby nauczyć się nowych rzeczy tj. Internet, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji, ośrodki zawodowe, w których można się dokształcić. Człowiek w XXI wieku powinien być elastyczny i jak najbardziej rozwinięty, aby mógł wykorzystywać swoją wiedzę, która oczywiście przełoży się na większe zarobki. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń i kursów? Aby się o tym przekonać, sprawdź nasz artykuł. Więcej…

Jak nauczyć się chemii od podstaw?

Chemia to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych przedmiotów, z którymi przychodzi się zmierzyć uczniom. Która z nauk bowiem, zajmuje się budową, właściwościami substancji, ich jakościowymi i ilościowymi przemianami, warunkami, w których te przemiany zachodzą i zjawiskami, które im towarzyszą? Ogrom wiedzy, jaką trzeba okiełznać podczas lekcji jest olbrzymi, dlatego niektórzy w chemii nie widzą nic pociągającego, a jeszcze inni z trudnością przyswajają zadawane tematy. Jak okiełznać chemię od podstaw? Więcej…

Uzdatnianie wody dla domów jednorodzinnych

Rozpoczynając budowę domu jednorodzinnego należy liczyć się z wieloma technicznymi problemami, które staną na naszej drodze. Jednym z najczęstszych tematów pojawiających się w tej sytuacji jest uzdatnianie wody. Jest to dość szerokie zagadnienie, ponieważ wody doprowadzane do naszych domów charakteryzują się bardzo różnym składem, przez co wymagają innych sposobów oczyszczania. Istnieje wiele technologii pomagających uporać się z uporczywym problemem wody o niskiej jakości. Więcej…