Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

Nawet niewielki remont mieszkania może wiązać się z powstaniem sporej ilości gruzu i odpadów budowlanych. Jednym z najlepszych sposobów na ich utylizację jest wynajem kontenera o odpowiedniej pojemności. Jakie typy pojemników oferują firmy, jak duży powinien być zbiornik, który pomieści wszystkie niezbędne materiały i jak wypożyczyć kontener, by nie przepłacać? Więcej…

Jak być uprzejmym w sieci - przewodnik po etykiecie cyfrowej

Etykieta, zrozumiana jak zespół norm i wytycznych kierujących naszym postępowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się w tym momencie jedynie do świata faktycznego. W cyfrowej rzeczywistości, w której co chwila konstruujemy związki, przekazujemy informacje i realizujemy transakcje , jest też charakterystyczna etykieta cyfrowa. To komplet reguł ułatwiających poznanie, jak zachowywać się w cyfrowym środowisku, aby byli postrzegani jako osoby biegłe, rzetelne i taktowne. W tym materiale pokażemy, z jakiej przyczyny etykieta cyfrowa jest tak znacząca i jakie reguły powinno się wziąć w rachubę, korzystając z internetu. Więcej…

Prawo i normy: co umieścić na etykiecie produktu spożywczego?

Etykieta to ważny element każdego produktu. W przypadku branży spożywczej pełni ona szczególnie istotną rolę. Wymogi co do informacji umieszczonych na etykietach stanowią nie tylko przedmiot prawa polskiego, ale również tego stanowionego przez Unię Europejską. Co zatem należy umieścić na etykiecie produktów spożywczych? Więcej…

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…
Serce z pudełka

operacjaChirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują. 

W chwili obecnej serca pobierane są od dawcy, u którego stwierdzona została śmierć pnia mózgu. Serce takiego dawcy nadal bije, aczkolwiek funkcje mózgu niedwracalnie i na stałe wygasły. Natomiast wykorzystana przez brytyjskich lekarzy metoda jest odmienna - serce pobrane zostało od dawcy, który miał stwierdzoną nie tylko śmieć mózgu, ale także wygaśniećie funkcji płuc oraz serca. Narząd do przeszczepu umieszczony został w urządzeniu utrzymującym je w stanie, który pozoli na późniejsze podjęcie normalnej pracy.

Podczas tego wyjątkowego przeszczepu serce dostał Huysein Ulucan - 60 letni mieszkaniec Londynu. Zmagał się on ze znaczną niewydolnością serca od 2008 roku, kiedy to miał zawał. Jak sam mówi przed przeszczepem ledwo mógł chodzić, a ciągłe zadyszki utrudniały mu życie. Po operacji czuje się znacznie lepiej, z każdym dniem przybiera na sile, zaczyna samodzielnie chodzić, bez odczuwania jakichkolwiek problemów.  

Pierwszą na świecie tego typu operacje przeprowadzono w minionym roku w Australii. Kardiochirurdzy w szpitalu St. Vincent w Sydney przeszczepili "martwe" serce 57 letniej pacjentce. Póxniej wykonali jeszcze dwa zabiegi tego typu.

Potoczna nazwę - "serce z pudełka" - zabieg wziął od konieczności użycia specjalnej maszyny, której zadaniem jest utrzymanie serca przy życiu. Urządzenie to odżywia oraz ogrzewa tkanki przez parę godzin, co umożliwia bezpieczny transport organu. "Pudełko" to produkowane jest przez TransMedic - firmę z Ameryki, a jego koszt przekracza 200 tysięcy dolarów. Zaś pojedyncze wykorzystanie urządzenia to koszt z przedziału 30 - 40 tysięcy dolarów.

Choć przeszczep "nieżyjącego" serca wciaż jest nowością, to zabiegi takie przeprowadza się już w przypadku płuc, wątroby czy nerek od jakiegoś czasu. Lekarze z Anglii uważają, że metoda ta zwiększy dostępność narządów do przeszczepów o około 25%.

Polecamy także:

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Technika w życiu codziennym

 Technika na dobre zadomowiła się w wielu dziedzinach życia. Trudno jest sobie wyobrazić dzień powszedni bez pralki, lodówki czy telewizora. Ich obecność jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że aż się nie chce wierzyć, że setki lat temu nasi przodkowie nie znali tych wynalazków. Więcej…

Borówka amerykańska uprawa i pielęgnacja

Borówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć. Więcej…

Instalacja alarmu

Alarmy są obecnie bardzo ważnym i wziętym sposobem ochrony biznesu. Wskazane jest zatem dowiedzieć się w jaki sposób ochraniają one nasze dobro. Więcej…