Chirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują.
W chwili obecnej serca pobierane są od dawcy, u którego stwierdzona została śmierć pnia mózgu. Serce takiego dawcy nadal bije, aczkolwiek funkcje mózgu niedwracalnie i na stałe wygasły. Natomiast wykorzystana przez brytyjskich lekarzy metoda jest odmienna - serce pobrane zostało od dawcy, który miał stwierdzoną nie tylko śmieć mózgu, ale także wygaśniećie funkcji płuc oraz serca. Narząd do przeszczepu umieszczony został w urządzeniu utrzymującym je w stanie, który pozoli na późniejsze podjęcie normalnej pracy.
Podczas tego wyjątkowego przeszczepu serce dostał Huysein Ulucan - 60 letni mieszkaniec Londynu. Zmagał się on ze znaczną niewydolnością serca od 2008 roku, kiedy to miał zawał. Jak sam mówi przed przeszczepem ledwo mógł chodzić, a ciągłe zadyszki utrudniały mu życie. Po operacji czuje się znacznie lepiej, z każdym dniem przybiera na sile, zaczyna samodzielnie chodzić, bez odczuwania jakichkolwiek problemów.
Pierwszą na świecie tego typu operacje przeprowadzono w minionym roku w Australii. Kardiochirurdzy w szpitalu St. Vincent w Sydney przeszczepili "martwe" serce 57 letniej pacjentce. Póxniej wykonali jeszcze dwa zabiegi tego typu.
Potoczna nazwę - "serce z pudełka" - zabieg wziął od konieczności użycia specjalnej maszyny, której zadaniem jest utrzymanie serca przy życiu. Urządzenie to odżywia oraz ogrzewa tkanki przez parę godzin, co umożliwia bezpieczny transport organu. "Pudełko" to produkowane jest przez TransMedic - firmę z Ameryki, a jego koszt przekracza 200 tysięcy dolarów. Zaś pojedyncze wykorzystanie urządzenia to koszt z przedziału 30 - 40 tysięcy dolarów.
Choć przeszczep "nieżyjącego" serca wciaż jest nowością, to zabiegi takie przeprowadza się już w przypadku płuc, wątroby czy nerek od jakiegoś czasu. Lekarze z Anglii uważają, że metoda ta zwiększy dostępność narządów do przeszczepów o około 25%.