Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ewolucja myślenia - nowy portal popularno-naukowy

Interesują cię zagadnienia dotyczące zaistnienia życia na naszej planecie? Chcesz poznać sekrety natury? Nauka o ziemi i ewolucja to Twoje pasje? W przypadku odpowiedzenia twierdząco na którekolwiek z tych pytań - ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego czym jest Ewolucja Myślenia i jakie informacje można znaleźć na tym portalu. Więcej…

Czy Kraje Bałtyckie to popularny kierunek dostarczania przesyłek kurierskich?

Wysyłanie przesyłek za pośrednictwem firm kurierskich jest bardzo popularną, a zarazem wygodną opcją, jeśli zależy nam na szybkim dostarczeniu przesyłki. Przed nadaniem przesyłka zawsze powinna być odpowiednio zapakowana, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu w trakcie podróży. W przypadku niewłaściwego zapakowania i zabezpieczenia paczki, kurier może odmówić jej przyjęcia. Morskie i lądowe przesyłki kurierskie zostają dostarczone do celu zazwyczaj w ciągu siedmiu dni. Czas ten może być jednak ulec zmianie, w zależności od tego, dokąd wysyłamy paczkę. Czy często wysyła się przesyłki do Krajów Bałtyckich? Więcej…

Plusy posiadania rodzeństwa

Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze. Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…
Serce z pudełka

operacjaChirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują. 

W chwili obecnej serca pobierane są od dawcy, u którego stwierdzona została śmierć pnia mózgu. Serce takiego dawcy nadal bije, aczkolwiek funkcje mózgu niedwracalnie i na stałe wygasły. Natomiast wykorzystana przez brytyjskich lekarzy metoda jest odmienna - serce pobrane zostało od dawcy, który miał stwierdzoną nie tylko śmieć mózgu, ale także wygaśniećie funkcji płuc oraz serca. Narząd do przeszczepu umieszczony został w urządzeniu utrzymującym je w stanie, który pozoli na późniejsze podjęcie normalnej pracy.

Podczas tego wyjątkowego przeszczepu serce dostał Huysein Ulucan - 60 letni mieszkaniec Londynu. Zmagał się on ze znaczną niewydolnością serca od 2008 roku, kiedy to miał zawał. Jak sam mówi przed przeszczepem ledwo mógł chodzić, a ciągłe zadyszki utrudniały mu życie. Po operacji czuje się znacznie lepiej, z każdym dniem przybiera na sile, zaczyna samodzielnie chodzić, bez odczuwania jakichkolwiek problemów.  

Pierwszą na świecie tego typu operacje przeprowadzono w minionym roku w Australii. Kardiochirurdzy w szpitalu St. Vincent w Sydney przeszczepili "martwe" serce 57 letniej pacjentce. Póxniej wykonali jeszcze dwa zabiegi tego typu.

Potoczna nazwę - "serce z pudełka" - zabieg wziął od konieczności użycia specjalnej maszyny, której zadaniem jest utrzymanie serca przy życiu. Urządzenie to odżywia oraz ogrzewa tkanki przez parę godzin, co umożliwia bezpieczny transport organu. "Pudełko" to produkowane jest przez TransMedic - firmę z Ameryki, a jego koszt przekracza 200 tysięcy dolarów. Zaś pojedyncze wykorzystanie urządzenia to koszt z przedziału 30 - 40 tysięcy dolarów.

Choć przeszczep "nieżyjącego" serca wciaż jest nowością, to zabiegi takie przeprowadza się już w przypadku płuc, wątroby czy nerek od jakiegoś czasu. Lekarze z Anglii uważają, że metoda ta zwiększy dostępność narządów do przeszczepów o około 25%.

Polecamy także:

LTE i co dalej?

Co po LTE?Tak na dobrą sprawę technologia 4G jeszcze nie zdążyła całkowicie zdominować, a już słychać o technologii 5G. Więcej…

Jak wybrać dobrego operatora telekomunikacyjnego?

Rynek usług telekomunikacyjnych cały czas dynamicznie się rozwija – operatorzy konstruują coraz bardziej atrakcyjne oferty dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Stawki za usługi telekomunikacyjne maleją – ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Kilka lat temu, cena połączenia głosowego wynosiła nawet złotówkę za minutę – teraz te ceny spadły do kilkudziesięciu bądź nawet kilkunastu groszy za minutę. Więcej…

Przeprowadzki, transport mienia

Z pewnością wielu z nas, choć jeden raz w ciągu swojego życia było zmuszonych do przeprowadzki. I to zarówno przeprowadzki z mieszkania, czy domu do nowego lokum, czy też przeprowadzki na przykład w firmie, bo jak wiadomo, firma też może zmienić lokalizację, a wtedy konieczne jest przetransportowanie całego mienia. Więcej…

Badania nad atrakcyjnością

Ciekawe badania na temat atrakcyjności kobiet przeprowadzono w Niemczech na Uniwersytecie Goettingen. Badacze sfilmowali 48 młodych kobiet (19 - 33 lat) w czasie, gdy podchodziły w stronę kamery, a następnie się od niej oddalały, a także tańczyły w takt piosenki. Więcej…

Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej? Więcej…