Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kursy i szkolenia

W dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwo o rozwijanie własnych umiejętności. Jest wiele narzędzi ku temu, aby nauczyć się nowych rzeczy tj. Internet, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji, ośrodki zawodowe, w których można się dokształcić. Człowiek w XXI wieku powinien być elastyczny i jak najbardziej rozwinięty, aby mógł wykorzystywać swoją wiedzę, która oczywiście przełoży się na większe zarobki. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń i kursów? Aby się o tym przekonać, sprawdź nasz artykuł. Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Stan bieżnika opony a zjawisko akwaplanacji

Z akwaplanacją, inaczej aquaplaningiem mamy do czynienia, kiedy na mokrej nawierzchni opona traci przyczepność do podłoża, wskutek czego niemożliwe staje się sterowanie samochodem. To zjawisko często występuje latem podczas intensywnych opadów deszczu. Jest bardzo niebezpieczne dlatego kierowca powienien wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko takiego poślizgu. Więcej…

Do czego służą sterowniki do pomp CO?

Nowoczesne instalacje ogrzewania domów jednorodzinnych są nie tylko efektywniejsze, ale też wygodniejsze w obsłudze. Jednym z kluczowych elementów takich systemów jest sterownik przeznaczony do pompy centralnego ogrzewania. Do czego służy ten właśnie element? Dlaczego warto zdecydować się na jego montaż? Więcej…

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…
Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie.

Duże wymagania pszenicy jarej

Pszenica jara najlepiej rośnie na glebach o kompleksie pszennym o obojętnym odczynie, które nie są jednak przesadnie wilgotne. Jako że zboże to stosunkowo dobrze znosi przymrozki, powinno się je wysiać możliwie wcześnie, aby okres wegetacyjny był jak najdłuższy.

Niestety pszenica jara słabo się ukorzenia, dlatego odpowiednie zbilansowanie łatwo przyswajalnych składników pokarmowych jest w jej przypadku kluczowe. Przyjmuje się, że aby wytworzyć jedną tonę ziarna wraz ze słomą, zboże to potrzebuje:

  • ok. 30 kg azotu;
  • ok. 12 kg fosforu w postaci P2O5;
  • do 25 kg potasu w postaci K2O;
  • ok. 6 kg wapnia w postaci CaO;
  • ok. 4 kg magnezu w postaci MgO;
  • ok. 9 kg siarki w postaci SO3.

Poza tym gleba musi być odchwaszczona i odpowiednio napowietrzona.

Nawożenie pszenicy jarej

W przypadku pszenicy jarej nawożenie doglebowe wykonuje się przede wszystkim wiosną. Wyjątkiem od tej reguły jest rozsianie nawozów fosforowo-potasowych na glebach zwięzłych – prace te warto wykonać jesienią. Na glebach lżejszych potas i fosfor dostarcza się wiosną, przy czym warto pamiętać, aby nie umieścić obydwu makroelementów zbyt głęboko. Jeżeli tak się stanie, niezbyt rozwinięte korzenie pszenicy jarej nie będą miały dostępu do obydwu pierwiastków.

Bez względu na rodzaj gleby, azot dostarcza się wiosną, zarówno przed siewem, jak i później, gdy rośliny już wzejdą. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku dostarczenie azotu w trzech różnych terminach:

  • przedsiewnie;
  • gdy rośliny strzelają w źdźbło;
  • gdy rośliny wchodzą w fazę kłoszenia.

Trzecią dawkę azotu można podać dolistnie, dzięki czemu pierwiastek ten zostanie o wiele szybciej przyswojony przez roślinę. Co więcej, jeżeli istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów mikroelementów, dokarmianie dolistne nawozem mikroelementowym można przeprowadzić jeszcze przed tym, jak roślina strzela w źdźbło. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas do nawozu dolistnego należy dodać odpowiednie środki ochrony roślin – herbicydy, fungicydy czy insektycydy.

Kwestia dostarczenia młodej pszenicy odpowiedniej ilości azotu jest mimo wszystko stosunkowo skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w glebie może już znajdować się pewna ilość azotu, pochodzącego chociażby z przedplonu. Jako że pszenica jara ma stosunkowo krótki okres akumulacji składników odżywczych, dostarczenie jej azotu w odpowiednim czasie oraz odpowiedniej ilości będzie kluczowe dla plonowania.

Co więcej, jeżeli w glebie znajdzie się za dużo tego pierwiastka – na przykład ze względu na wcześniej wspomniany przedplon – przenawożona pszenica jara stanie się o wiele mniej odporna na czynniki stresogenne, może również ulec wyleganiu.

Ponadto należy pamiętać o siarce – bardzo niedocenionym makroelemencie. Jej braki zaburzą gospodarkę azotową pszenicy, co z pewnością negatywnie odbije się na plonowaniu.

Widać zatem, odpowiednie nawożenie pszenicy jarej nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy o tym pamiętać decydując się na tego rodzaju uprawę.

Polecamy także:

Elastomery i ich właściwości

Elastomery są rodzajem wyrobów, z którymi można spotkać się na co dzień i nie zdawać sobie z tego sprawy. Takimi produktami są między innymi smoczki dla małych dzieci. Elastomery wykorzystuje się nie tylko w domu, ale także w biurze. Występują np. w postaci gumki na ołówku lub opon samochodowych. Szerokie zastosowanie elastomerów jest możliwe dzięki ich właściwościom. Czym dokładnie charakteryzują się te produkty? Więcej…

Studia MBA, co to takiego?

MBA - był do niedawna skrótem niezrozumiałym. Obecnie studia biznesowe cieszą się coraz większą popularnością, a uczelnie oferują studentom możliwości uczestnictwa w międzynarodowych projektach, zdobycia cennego doświadczenia i wiedzy o gospodarce i zarządzani przedsiębiorstwem.   Więcej…

W jakich sytuacjach i gdzie swoje zastosowanie znajdą zbiorniki na wodę pitną?

W dzisiejszych czasach zasoby czystej wody nadającej się do picia, niezwykle szybko maleją. Jest to spowodowane na przykład wzrostem zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku, co z kolei wiąże się z nieodpowiedzialną gospodarką człowieka oraz czasem jego ignorancją. Więcej…

AI - Artificial Intelligence

Ten rok to następny ogromny krok naprzód dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, dlatego że przynależna do Google firma Deep Mind opracowała maszynę, której pierwszy raz w historii udało się pokonać człowieka w bardzo skomplikowaną, starożytną grę planszową Go. Jak się okazuje to nie wszystko, gdyż IBM opracowało całkowicie nową technologię, dzięki której komputery mogą poczynić jeszcze większy postęp i pracować jeszcze szybciej niż do tej pory. Więcej…

Jak wybrać dobre kółka gimnastyczne do ćwiczeń?

Kółka gimnastyczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby urozmaicić swoje codzienne ćwiczenia. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele typów kółek. Jak znaleźć te najlepsze dla siebie? Więcej…