Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Pracuj w domu i zarabiaj

Jest duże grono osób, które chciałyby mieć zarobki bez wymogu częstego wychodzenia z mieszkania. Tyczy się to zwłaszcza niepełnosprawnych, mam wychowujących małe dzieci i osób, mieszkających daleko od ośrodków miejskich. Więcej…

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

Jak zrobić kompost na pryzmie?

Kompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem. Więcej…

Czy w Polsce można mieć broń bez zezwolenia

Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń. Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…
Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie.

Duże wymagania pszenicy jarej

Pszenica jara najlepiej rośnie na glebach o kompleksie pszennym o obojętnym odczynie, które nie są jednak przesadnie wilgotne. Jako że zboże to stosunkowo dobrze znosi przymrozki, powinno się je wysiać możliwie wcześnie, aby okres wegetacyjny był jak najdłuższy.

Niestety pszenica jara słabo się ukorzenia, dlatego odpowiednie zbilansowanie łatwo przyswajalnych składników pokarmowych jest w jej przypadku kluczowe. Przyjmuje się, że aby wytworzyć jedną tonę ziarna wraz ze słomą, zboże to potrzebuje:

  • ok. 30 kg azotu;
  • ok. 12 kg fosforu w postaci P2O5;
  • do 25 kg potasu w postaci K2O;
  • ok. 6 kg wapnia w postaci CaO;
  • ok. 4 kg magnezu w postaci MgO;
  • ok. 9 kg siarki w postaci SO3.

Poza tym gleba musi być odchwaszczona i odpowiednio napowietrzona.

Nawożenie pszenicy jarej

W przypadku pszenicy jarej nawożenie doglebowe wykonuje się przede wszystkim wiosną. Wyjątkiem od tej reguły jest rozsianie nawozów fosforowo-potasowych na glebach zwięzłych – prace te warto wykonać jesienią. Na glebach lżejszych potas i fosfor dostarcza się wiosną, przy czym warto pamiętać, aby nie umieścić obydwu makroelementów zbyt głęboko. Jeżeli tak się stanie, niezbyt rozwinięte korzenie pszenicy jarej nie będą miały dostępu do obydwu pierwiastków.

Bez względu na rodzaj gleby, azot dostarcza się wiosną, zarówno przed siewem, jak i później, gdy rośliny już wzejdą. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku dostarczenie azotu w trzech różnych terminach:

  • przedsiewnie;
  • gdy rośliny strzelają w źdźbło;
  • gdy rośliny wchodzą w fazę kłoszenia.

Trzecią dawkę azotu można podać dolistnie, dzięki czemu pierwiastek ten zostanie o wiele szybciej przyswojony przez roślinę. Co więcej, jeżeli istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów mikroelementów, dokarmianie dolistne nawozem mikroelementowym można przeprowadzić jeszcze przed tym, jak roślina strzela w źdźbło. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas do nawozu dolistnego należy dodać odpowiednie środki ochrony roślin – herbicydy, fungicydy czy insektycydy.

Kwestia dostarczenia młodej pszenicy odpowiedniej ilości azotu jest mimo wszystko stosunkowo skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w glebie może już znajdować się pewna ilość azotu, pochodzącego chociażby z przedplonu. Jako że pszenica jara ma stosunkowo krótki okres akumulacji składników odżywczych, dostarczenie jej azotu w odpowiednim czasie oraz odpowiedniej ilości będzie kluczowe dla plonowania.

Co więcej, jeżeli w glebie znajdzie się za dużo tego pierwiastka – na przykład ze względu na wcześniej wspomniany przedplon – przenawożona pszenica jara stanie się o wiele mniej odporna na czynniki stresogenne, może również ulec wyleganiu.

Ponadto należy pamiętać o siarce – bardzo niedocenionym makroelemencie. Jej braki zaburzą gospodarkę azotową pszenicy, co z pewnością negatywnie odbije się na plonowaniu.

Widać zatem, odpowiednie nawożenie pszenicy jarej nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy o tym pamiętać decydując się na tego rodzaju uprawę.

Polecamy także:

Silniki prądu stałego – niezastąpione w dzisiejszych czasach

Obecnie silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy urządzeń produkcyjnych i medycznych oraz we wszelkiego typu automatyce.   Więcej…

Tabletowy zawrót głowy

Zjawisko tabletów nie przestaje zdumiewać. Z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, a ich handel wciąż wzrasta. Z uwagi na nieduże rozmiary jak również ogromną gamę możliwości  tablety są dobrą alternatywą dla laptopów. Fakt, iż tablet możemy zabrać wszędzie i w każdym miejscu z niego skorzystamy, co sprawia, że urządzenia te trwale zadomowiły się w naszych domach. Więcej…

Audyt SEO - to rozwiązanie

Na dzień obecny struktura pozycjonowania w wyszukiwarce internetowej są szalenie skomplikowane do pojęcia łącznie z nieprzerwanym zmienianem się mechanik w tym obrębie. Więcej…

Podstawowe akcesoria do e-papierosów

E-papierosy zaczynają zastępować tradycyjne papierosy z wielu powodów. Dzięki nim można nie tylko swobodnie dostarczyć do organizmu porcję nikotyny, ale także delektować się jedynie smakiem i chwilą błogiego relaksu, na który każdy w pełni zasługuje. Powstaje wręcz społeczność waperów, którzy dzielą się ze sobą doświadczeniami oraz traktują elektronicznego „dymka” jako hobby. Więcej…

Gdzie znajduje zastosowanie wełna mineralna skalna?

Wełna mineralna to materiał izolacyjny używany w budownictwie przede wszystkim do izolacji termicznych oraz akustycznych. Prywatni inwestorzy najczęściej to właśnie ją wykorzystują jako materiał ociepleniowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów, podłóg, ścian i przewodów. Wełnę mineralną dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: skalną i szklaną. Jakie inne zastosowanie znajduje ta pierwsza? Jak się okazuje, jest chętnie używanym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości umożliwiają wykorzystanie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest trwałość konstrukcji, zwiększona ochrona przeciwpożarowa czy określone wymagania akustyczne. Więcej…