Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak zostać specjalistą w danej branży?

Specjalista jest pożądany na rynku pracy. Specjalizacja połączona z profesjonalizmem to gwarancja bezproblemowego zatrudnienia. To również szansa na rozwój zawodowy. Nazywanie siebie specjalistą pomaga w budowaniu pozycji w branży. Do wyboru mamy wiele ścieżek edukacyjnych, w których możemy się kształcić. Więcej…

Czy własna strona wartością kłopotów? Koszty i profity

Konstruowanie strony internetowej jest teraz nie wyłącznie popularne, ale także konieczne w współczesnym środowisku biznesowym. Strona internetowa stanowi charakterystyczną wizytówkę zarówno dla firm, jak i jednostkowych przedsiębiorców, zapewniając przedstawienie oferty, podnoszenie wiarygodności marki jak również nawiązywanie kontaktów. Niepodobna również zlekceważyć walorów płynących z jej zakresu - strona internetowa umożliwia dotarcie do obszernej publiczności, zarówno regionalnie, jak i całościowo. Więcej…

Rodzaje szkła do piwa

Piwo. Dla niektórych po prostu rodzaj napoju, dla innych po prostu rodzaj alkoholu, a dla koneserów – najwspanialszy napój alkoholowy, oczywiście pod warunkiem, że jest to piwo z najwyższej półki, niekoniecznie cenowej. Liczy się przede wszystkim smak. Nie bez znaczenia jest też zapach, kolor, klarowność, czy charakterystyka pianki. Dla wielu prawdziwych koneserów bardzo ważne jest także właściwe podanie piwa i jego ekspozycja. Jakie wyróżniamy rodzaje szkła do piwa poza klasykiem, którym jest nieco ciężki, za to trwały i solidny kufel? Więcej…

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…

Jak kontrolować czystość wody?

Do kontroli czystości i jakości wody wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty i mierniki. To na przykład sondy pomiarowe, fotometry do analizowania składu fizyko-chemicznego wody, a nawet całe układy kontrolno-pomiarowe i testomaty. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rozwiązaniom i sprawdzimy, jakie parametry wody jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki nim. Czystość wody jest bardzo istotna nie tylko w przypadku linii produkcyjnych dla żywności, napojów, kosmetyków, czy medykamentów. Przemysł wykorzystuje wodę na wiele różnych sposobów w układach wytwarzania pary, ciepła, w procesach chłodzenia, czyszczenia, czy mycia, a wszędzie tam zależy nam na zapobieganiu powstawania osadów, kamienia, korozji oraz mikroorganizmów, stąd tak istotna jest kontrola czystości wody. Więcej…
Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie.

Duże wymagania pszenicy jarej

Pszenica jara najlepiej rośnie na glebach o kompleksie pszennym o obojętnym odczynie, które nie są jednak przesadnie wilgotne. Jako że zboże to stosunkowo dobrze znosi przymrozki, powinno się je wysiać możliwie wcześnie, aby okres wegetacyjny był jak najdłuższy.

Niestety pszenica jara słabo się ukorzenia, dlatego odpowiednie zbilansowanie łatwo przyswajalnych składników pokarmowych jest w jej przypadku kluczowe. Przyjmuje się, że aby wytworzyć jedną tonę ziarna wraz ze słomą, zboże to potrzebuje:

  • ok. 30 kg azotu;
  • ok. 12 kg fosforu w postaci P2O5;
  • do 25 kg potasu w postaci K2O;
  • ok. 6 kg wapnia w postaci CaO;
  • ok. 4 kg magnezu w postaci MgO;
  • ok. 9 kg siarki w postaci SO3.

Poza tym gleba musi być odchwaszczona i odpowiednio napowietrzona.

Nawożenie pszenicy jarej

W przypadku pszenicy jarej nawożenie doglebowe wykonuje się przede wszystkim wiosną. Wyjątkiem od tej reguły jest rozsianie nawozów fosforowo-potasowych na glebach zwięzłych – prace te warto wykonać jesienią. Na glebach lżejszych potas i fosfor dostarcza się wiosną, przy czym warto pamiętać, aby nie umieścić obydwu makroelementów zbyt głęboko. Jeżeli tak się stanie, niezbyt rozwinięte korzenie pszenicy jarej nie będą miały dostępu do obydwu pierwiastków.

Bez względu na rodzaj gleby, azot dostarcza się wiosną, zarówno przed siewem, jak i później, gdy rośliny już wzejdą. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku dostarczenie azotu w trzech różnych terminach:

  • przedsiewnie;
  • gdy rośliny strzelają w źdźbło;
  • gdy rośliny wchodzą w fazę kłoszenia.

Trzecią dawkę azotu można podać dolistnie, dzięki czemu pierwiastek ten zostanie o wiele szybciej przyswojony przez roślinę. Co więcej, jeżeli istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów mikroelementów, dokarmianie dolistne nawozem mikroelementowym można przeprowadzić jeszcze przed tym, jak roślina strzela w źdźbło. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas do nawozu dolistnego należy dodać odpowiednie środki ochrony roślin – herbicydy, fungicydy czy insektycydy.

Kwestia dostarczenia młodej pszenicy odpowiedniej ilości azotu jest mimo wszystko stosunkowo skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w glebie może już znajdować się pewna ilość azotu, pochodzącego chociażby z przedplonu. Jako że pszenica jara ma stosunkowo krótki okres akumulacji składników odżywczych, dostarczenie jej azotu w odpowiednim czasie oraz odpowiedniej ilości będzie kluczowe dla plonowania.

Co więcej, jeżeli w glebie znajdzie się za dużo tego pierwiastka – na przykład ze względu na wcześniej wspomniany przedplon – przenawożona pszenica jara stanie się o wiele mniej odporna na czynniki stresogenne, może również ulec wyleganiu.

Ponadto należy pamiętać o siarce – bardzo niedocenionym makroelemencie. Jej braki zaburzą gospodarkę azotową pszenicy, co z pewnością negatywnie odbije się na plonowaniu.

Widać zatem, odpowiednie nawożenie pszenicy jarej nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy o tym pamiętać decydując się na tego rodzaju uprawę.

Polecamy także:

Jesień - dobry czas na urodziny

Kto ma większe szanse na dożycie setnych urodzin? Okazuje się, że osoby, które urodziły się w miesiącach jesiennych czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie mają duże szanse na dożycie 100 lat. Więcej…

Czym jest Bitcoin?

Zdobywanie pieniędzy na tzw. kryptowalutach okazało się w bieżących czasach szczególnie atrakcyjne. Tak samo jak kiedyś zarabianie na wynajmie nieruchomości bądź zbierano złoto lub dzieła sztuki, lub monety, tak samo teraz modne okazały się kryptowaluty. Więcej…

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Korepetycje z chemii w Warszawie z Preply

Chemia jest przedmiotem fascynującym, a także dziedziną nauki niezwykle przyszłościową i dynamicznie rozwijającą się. Warto pamiętać, iż aby zostać nie tylko chemikiem trzeba się dobrze orientować w chemii. Często w życiu codziennym nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często korzystamy z chemii, a samą chemię kojarzymy tylko ze szkołą. Tymczasem by być farmaceutą, lekarzem, lakiernikiem, a nawet technikiem żywienia trzeba znać się na chemii. Na etapie szkoły podstawowej, gimnazjalnej wielu uczniów potrzebuje pomocy w zakresie opanowania materiału z chemii. Powodem trudności najczęściej są sami nauczyciele, którzy nie potrafią lub z przyczyn im niezależnych nie są w stanie dotrzeć indywidualnie do wszystkich uczniów stosownie ich zachęcając i interesując chemią. Więcej…

Jak nie dać się oszukać w serwisie samochodowym?

Prędzej czy później każdy samochód dozna mniej lub bardziej poważnej usterki, którą usunąć będzie można tylko w serwisie. Wizyta w warsztacie naprawczym może okazać się dość kosztowna – szczególnie, jeśli wykonawca naprawy postanowi postąpić z nami nie do końca uczciwie i policzy nam za wykonaną usługę więcej, niż powinien. W jaki sposób możemy chronić siebie i nasze pieniądze przed takimi sytuacjami? Więcej…