Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić?
Pierwsza pomoc przedmedyczna – na czym to polega?
Pierwsza pomoc przedmedyczna to zakres czynności wykonywanych w nagłych sytuacjach, mających na celu ochronę lub ratowanie życia i wykonywanych jeszcze przed przyjazdem na miejsce odpowiednich służb. Pierwszym krokiem w sytuacji zagrażającej życiu jest co prawda powiadomienie pogotowia ratunkowego, jednak do czasu jego przyjazdu powinno się udzielić poszkodowanemu niezbędnej pomocy. Na czym dokładnie to polega?
W pierwszej kolejności ważna jest ocena sytuacji i rozpoznanie stanu zagrożenia życia. – Podpowiada przedstawiciel ośrodka szkoleniowego Galileum, oferującego m. in. kursy pierwszej pomocy. - Następnie, jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadza się resuscytację krążeniową oddechową i udziela innej pomocy dostosowanej do rodzaju urazu. Może być to być zatamowanie krwotoku, nałożenie opatrunku czy ułożenie w odpowiedniej pozycji np. w przypadku urazu kręgosłupa.
Kiedy przydaje się pierwsza pomoc przedmedyczna?
Odpowiedź brzmi: zawsze. Na każdym kroku czekają bowiem sytuacje stwarzające zagrożenie dla zdrowia i życia – może to nas spotkać w domu, w pracy czy na ulicy. Do najczęstszych przypadków należą wypadki komunikacyjne, zdarzenia w miejscu pracy związane np. z obsługą maszyn, a także pozornie banalne, ale niebezpieczne sytuacje w domu, takie jak zadławienie czy oparzenie – znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przydaje się szczególnie, gdy w domu są małe dzieci. W takich chwilach zawsze liczy się czas. Pamiętajmy przy tym, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego z nas. Jesteśmy zobowiązani do podjęcia czynności ratunkowych jeszcze przed przybyciem odpowiednich służb – wynika to nie tylko z zasad moralnych, ale również z przepisów prawa. W kodeksach znajdziemy również inne wytyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy, a chodzi tu dokładnie o przepisy prawa pracy. Kodeks pracy nakłada bowiem na pracodawców obowiązek wskazania osób, które będą odpowiadały za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto do obowiązków przedsiębiorców należy także przeszkolenie pracowników w tym zakresie. W niektórych zawodach, takich jak np. opiekun do dzieci czy osób starszych, znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest nie tyle mile widziana, co wymagana. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce lepiej zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i odbywa w tym celu specjalistyczne kursy.