Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Wszystko o peelingach własnej roboty

Kosmetyki domowej produkcji zdobyjają coraz to większą popularność. Są niedrogie i nieszkodliwe dla zdrowia! Peelingi z kategorii DIY mają szczególne miejsce w sercach entuzjastów kosmetyków. Nietrudno je zrobić, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Dla wszystkich miłośniczek domowego spa i testów z kosmetykami: wszystko o peelingach domowej roboty! Więcej…

Projektowanie systemu dedykowanego

Współczesna sytuacja rynkowa wymusza na przedsiębiorstwach perfekcyjne dopasowanie do oczekiwań odbiorców. gdy chce się zrealizować wszystkie ich wymagania, do prowadzenia sprzedaży niezbędny będzie system dedykowany. Więcej…

Z jakich materiałów produkuje się oringi?

Uszczelniania hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Przez to, że służą one do wielu różnorakich maszyn, produkowanych jest wiele ich rodzajów. Występują na przykład uszczelnienia tłokowe, tłoczysk czy obrotowe, ale najpopularniejszym typem uszczelek są tak zwane oringi. Więcej…
Zapomniane rzeczy

Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał.

Mistrzowie komunikacji

Jeśli w dzisiejszych czasach musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, rozmyślamy o wzięciu do ręki smartfona. Aparat telefoniczny z obrotową tarczą z cyframi zniknął kompletnie z naszego użytku. Pewnego razu w jednym z muzeów dostrzegłem sytuację, w której dzieci w wieku szkolnym próbowały rozszyfrować użycie tego podejrzanego przedmiotu. Z trudem mogły sobie wyimaginować, że przede wszystkim trzeba kręcić palcem tarczą, a następnie zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Telefon stanowił narzędzie do bezpośredniej dłuższej rozmowy. Dzwoniło się do znajomych, dalekich krewnych. Mówiło się życzenia urodzinowe, lub składało gratulacje, wymieniało wiadomości, wieści. Telefon kiedyś był po prostu sprzętem do kontynuowania obustronnych relacji. Smartfon dzisiaj to wielofunkcyjne urządzenie. Organizuje wszystkim istnienie, rejestruje się do urzędów, ułatwia organizowanie spraw. Niemniej jednak trzeba uświadomić sobie, że rozmowy przez telefon dziś stały się zwięzłe i lakoniczne. W ogromnej ilości przypadków wyręcza je kilka znaków w smsie, emotka, czy też zdjęcie.

Papier ma swoją wymowę

Urządzenia elektroniczne bezwarunkowo zawładnęły naszym życiem i to od nich zależy powodzenie wykonywanych codziennych czynności. Jedną z tych spraw, jakie zostały wyparte przez wszechstronne sprzęty stają się pomału notesy. Współcześnie notowanie treści dokonuje się za pośrednictwem narzędzi elektronicznych. Zdolność ręcznego pisania jest zbędna. Jednocześnie papier zaczął osiągać zadziwiającą jakość. Przecież teraz powieści się wysłuchuje w wersji audio. W zastępstwie tego upowszechnia się moda na używanie książek jako składników w wystroju pomieszczeń. Książka musi posiadać odpowiednią wielkość, kolorystykę zharmonizowaną do innych fragmentów aranżacji. Jesteśmy nawet w stanie obecnie kupić sztuczne książki czyli fake books, których wartości nie stanowi zawartość, bo nie istnieje, a wzornictwo oprawy. Oczywiście stopień czytelnictwa spada, ale czy jest się czym martwić, skoro wnętrze jest cudownie urządzone?. Jest jednak pozytywna zaleta wspomnianego nurtu. Do tej pory jest co niemiara entuzjastów decydujących się na edycje papierowe. Notes został wziętym gadżetem, twórczym trikiem na porządkowanie swojego życia. Wracają notatniki w postaci bullet jurnal. Przypisuje im się formę zindywidualizowaną. Wszelako osoby kochające czytać kupują książki w bardzo eleganckich i gustownych wydaniach, aby uwydatnić własny uczuciowy stosunek do treści dorobku literackiego.

Wzmiankowane przedmioty, jakie stają się archiwalne nie nikną przecież całkiem z naszej pamięci. Bezsprzecznie istnieje bez liku sprzętów tak wielce anachronicznych, iż nie znalazłyby funkcji w teraźniejszym świecie. Wystarczy przywołać pralkę Franię, grzałkę do kubków, karty telefoniczne, czy kasety VHS. Istnieją wszelako gadżety bezustannie żywotne w naszych wspomnieniach, do jakich powracamy sentymentem. Narasta nowy styl retro. Widzi się piękno starych pieców z kafli, zegarków mechanicznych, gramofonów. Powraca zaciekawienie prodiżem, syfonem, bądź wiekową porcelaną. Tęsknota za tym, co było zdaje się zachowywać jednak w nas i nadaje różnorodności w naszym życiu.

Polecamy także:

Aminos kokosowy - lepsza alternatywa dla sosu sojowego?

Aminos kokosowy jest sosem powstałym poprzez połączenie fermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej oraz naturalnej soli morskiej. Uznaje się go za świetny zamiennik klasycznego sosu sojowego dla osób, które eliminują ze swojej codziennej diety soję, gluten oraz nadmiar soli.W smaku do złudzenia przypomina sos sojowy, przez co sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrową dietę.Czy jednak faktycznie jest on zdrowszą alternatywą dla sosu sojowego i tamari? Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…

Plusy posiadania rodzeństwa

Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze. Więcej…

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujesz od takiej inwestycji w dodatkową naukę. Niezależnie więc czy dopiero skończyłeś studia licencjackie, czy już dawno pracujesz w zawodzie i chcesz jedynie poszerzyć horyzonty lub zawęzić i wyspecjalizować swoją wiedzę, studia podyplomowe niewątpliwie są doskonałą opcją, która zaprocentuje w przyszłości. W materiale przedstawiamy dwie ścieżki, którymi możesz się kierować, gdy myślisz o tym, kiedy iść na podyplomówkę. Więcej…

Zapomniane rzeczy

Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał. Więcej…