Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lato - czas zabawy na świeżym powietrzu

Latem możemy przebywać znacznie dłużej na świeżym powietrzu. Z pewnością ładna pogoda oraz wyższe temperatury inspirują do plenerowych gier i zabaw. Znacząca większość dzieci woli dynamiczne rozrywki ruchowe poza domem. Beztroski czas spędzony na skwerze lub w lesie, ćwiczenie zręczności i integracji sensorycznej to z pewnością istotne wartości wakacyjnych aktywności. Jednakże dzieci nie chcą się zanudzać, warto proponować przeróżne zabawy, tak aby pobudzać je do ruchu. Należy zatem skorzystać z sympatycznej pogody, a jeśli nie masz pomysłu na to, jak bawić się z maluchem w czasie wakacji, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Więcej…

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Nowe technologie wdrażane w ciągnikach rolniczych

Gospodarstwo z prawdziwego zdarzenia nie może obejść się bez profesjonalnego ciągnika rolniczego. I choć coraz trudniej o widok małego traktora pracującego w polu, zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy nie maleje. Obecnie w urządzeniach stosowane są nowoczesne rozwiązania, które zamieniają trudną pracę na roli w przyjemne działanie. A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Więcej…

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Kosztowności brytyjskiej monarchii

Drogocenna kolekcja klejnotów od setek lat jest połączona z monarchią.Insygnia władzy w każdym królestwie stanowić miały o splendorze i bogactwie w państwie. Jakkolwiek to nie jedynie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej drogocenne. Więcej…
Sztuczna skóra jak prawdziwa

dlon-mInżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali materiał na sztuczną skórę. Skóra ta jest wyjątkowa, gdyż może odczuwać dotyk oraz przesyłać impulsy do komórek nerwowych. Stworzenie tego materiału niesie nadzieję na opracowanie innowacyjnej generacji protez.

Jak mówi Zhenan Bao, pracująca nad substytutami skóry od 15 lat, pierwszy raz udało się zrobić materiał, który byłby tak elastyczny i podobny do naturalnej skóry, wykrywający dodatkowo nacisk i przekazujący impuls do układu nerwowego. W laboratorium pracuje nad tym materiałem 17 osób, począwszy od bioinżynierów, poprzez elektroników, elektryków, kończąc na chemikach.

Według opisu zamieszczonego w magazynie "Science", materiał złożony jest z dwóch podstawowych warstw. Górnej, odpowiadającej za mechanizm czucia oraz dolnej, której zadaniem jest przesyłanie impulsów elektrycznych i "tłumaczenie" ich na bodźce biochemiczne, które mogą zrozumieć żywe komórki. Inżynierowie wskazują, iż sztuczna skóra potrafi odebrać różne bodźce dotykowe, zarówno delikatne stuknięcia palcem, jak i silny uścisk.

Sekret czucia dotyku za sprawą elektroniki leży w maleńkich węglowych nanorurkach, to nimi naszpikowana jest warstwa górna skóry. Ułożone są one w równych odstępach, lecz podczas naciskania na materiał przybliżają się do siebie i przewodzą prąd. O tym jak dobrze przewodzone będą impulsy decyduje siła nacisku.

Aby móc opracować tak elastyczną warstwę skóry należało wytworzyć tak samo elastyczne układy elektroniczne. Tu z pomocą przyszła naukowcom firma Xerox. Specjaliści z tej firmy wydrukowali elastyczną elektronikę na specjalnych urządzeniach, a wydruk obejmował wielka powierzchnię.

Teraz wystarczyło jedynie przetłumaczenie impulsów elektrycznych na język neuronów. Aby to uzyskać wykorzystano komórki specjalnie zmienione genetycznie, które były wrażliwe na światło. Impulsy z obwodów na skórze wpierw przerobione były na sygnał świetlny, a następnie pobudzane nim były genetycznie zmodyfikowane komórki żywe, które powodowały aktywację prawdziwych neuronów.

Optogenetykę zastosowano jedynie w celu sprawdzenia nowej technologii, w zastosowaniu rzeczywistym prawdopodobnie będzie się dało zastosować bezpośrednie połączenie elektryczne.

Jeśli chodzi o zastosowanie materiału w praktyce, to naukowcy są przekonani, że uda się go zastosować jako pokrycie protez kończyn, na przykład dłoni. Dzięki temu pacjenci będa w stanie odczuwać z jaką siłą ściskają przedmioty.

dlon

Polecamy także:

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…

Dobór obuwia narciarskiego – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście pierwszego kontaktu z deską narciarską. Złe wybory w tym obszarze mogą doprowadzić do zniechęcenia osób, stawiających pierwsze kroki na stoku narciarskim. O tym, że obuwie narciarskie jest nie mniej istotnym elementem narciarskiego wyposażenia niż narty, przypominamy w naszym artykule. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego doboru. Więcej…

Jeśli innowacja, to po polsku

Myśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić! Więcej…

Tajemnice głebin morskich

Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła. Więcej…

Pożyczka pod zastaw domu bądź mieszkania

W życiu każdego człowieka może się zdarzyć taka sytuacja, w której zabraknie gotówki nie tylko na inwestycje, ale nawet na powszednie, podstawowe wydatki. Potrzeba szybkiego napływu pieniędzy nie musi być spowodowana trudną sytuacją, bowiem czasem brakuje środków na inwestycje. Trafnym pomysłem może się wtedy okazać pożyczka pod zastaw nieruchomości. Więcej…