Wózki widłowe to sprzęt, który jest niezastąpiony w pracach z ciężkimi ładunkami. Te pojazdy znajdują zastosowanie w magazynach, składach budowlanych, sklepach wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i wygodne przewiezienie i podniesienie na dużą wysokość towarów o dużej masie. Jednym z najważniejszych elementów wózków są baterie trakcyjne. Co to jest i jaka jest ich rola? Dowiedz się więcej.
Wózki widłowe występują w wersji spalinowej i elektrycznej. Te wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych są zasilane prądem elektrycznym, ponieważ nie wytwarzają spalin i są bezpieczne dla przebywających w obiekcie ludzi. Baterie trakcyjne służą zaś do zasilania energią elektryczną pojazdu podczas pracy.
Budowa baterii
Baterie trakcyjne to akumulatory, które charakteryzują się dużą pojemnością. Jest to niezbędna cecha ich budowy, ponieważ zastosowanie małej pojemności wymagałoby częstego ładowania, a to utrudniałoby pracę przy użyciu wózka. Według pracownika firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia "PW", zajmującej się sprzedażą części do wózków widłowych, takie akumulatory mają przeważnie postać baterii kwasowo-ołowiowych z elektrolitem w formie płynnej lub żelowej. Są wyposażone w ogniwa trakcyjne zamknięte w stalowej skrzyni, którą maluje się proszkowo, by zabezpieczyć ją przed korozją.
Ogniwa baterii są często oddzielone od ścian skrzyni podkładkami zrobionymi z polipropylenu. Takie rozwiązanie ma znaczenie dla przepływu ciepła podczas pracy urządzenia. Liczba ogniw, z jakich składa się akumulator, ma wpływ na jego napięcie. Im więcej ogniw, tym będzie ono wyższe.
Rola baterii
Akumulatory trakcyjne są przystosowane do wielogodzinnej pracy i mają bardzo długą żywotność. Można ich używać w niesprzyjających warunkach, takich jak niska temperatura czy wysoka wilgotność. To sprawia, że są szeroko wykorzystywane w wielu urządzeniach, w tym w wózkach widłowych. W przeciwieństwie do akumulatorów rozruchowych, które stosuje się w samochodach, baterie trakcyjne zostały zaprojektowane w ten sposób, aby wytrzymały bardzo dużą liczbę całkowitych rozładowań. Przeciętnie jedno urządzenie można ładować do 1500 razy. Takie rodzaj baterii jest nazywany akumulatorem do głębokich rozładowań.
O bateriach trakcyjnych mówi się jako o sercu pojazdu, ponieważ są głównymi elementami, które pozwalają na jego bezawaryjną pracę. O akumulator trzeba dbać we właściwy sposób. Pierwszą i podstawową zasadą jest niewykonywanie żadnych jego napraw samodzielnie. Specjaliści zajmujący się akumulatorami trakcyjnymi są zdania, że 90% usterek jest spowodowanych właśnie ingerencją użytkownika.