Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach.
Realizując zamówienie na większą ilość sztuk odzieży warto poważnie zastanowić się nad klasyczną metodą sitodruku, która zapewnia wysokiej jakości, a przede wszystkim dużej trwałości efekt. Pomimo tego, że to najstarszy sposób przenoszenia wzoru na materiał, jest on wciąż wysoko ceniony wśród specjalistów i cieszy się sporą popularnością.
- Sitodruk to taka technika, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Siatka w formie prostokątnej ramy może być wykonana z metalu lub włókien syntetycznych i jest pokryta emulsją, na której odwzorowany jest drukowany obraz. W trakcie realizacji przeciskana farba przechodzi przez te obszary sita, które nie są pokryte emulsją. Taki wzór przenoszony jest bezpośrednio na przedmiot, w tym przypadku na tkaninę - tłumaczy specjalista z Pracowni Sitodruku Tomex. - Ze względu na swoje właściwości drukiem sitowym można pokrywać przeróżne materiały, od kartonu, pcv, plastiku i folii po tkaniny właśnie.
Wykonanie nadruku metodą sitową można podzielić na kilka poszczególnych etapów. W pierwszej kolejności należy wymienić przygotowanie pliku do druku: dostarczony projekt jest przygotowany przez grafika poprzez rozdzielenie kolorów. Na każdą barwę musi być przygotowana osobna klisza i matryca. W tym przypadku ważne jest dostarczenie przez klienta odpowiedniego formatu pliku - tylko grafika wektorowa daje możliwość przeniesienia na siatkę.
Drugi etap obejmuje przygotowanie sita. Ma ono kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości nadruku. Jak podano wcześniej, to ramka z odpowiednio napiętą siatką, które powleka się specjalną emulsją światłoczułą, a następnie wraz z kliszą naświetla się promieniem UV. Gotowa matryca składa się zatem z utwardzonej emulsji, która nie przepuszcza farby, bez obecności nieutrwalonych resztek, które zostają wypłukane (ich obecność uniemożliwiłaby poprawny druk). W wyniku tych zabiegów otrzymuje się gotową matrycę do druku jednego koloru. Oznacza to, że liczba przygotowanych matryc jest zależna od ilości barw, z jakich składa się projekt. - Czasochłonność przygotowania samego procesu druku dla każdego koloru czyni z tej metody idealne rozwiązanie dla dużych projektów, ale mało opłacalne przy zamówieniach obejmujących jedną lub kilka sztuk odzieży. W tym przypadku zazwyczaj proponujemy klientowi mniej kosztowną metodę - tłumaczy specjalista Pracowni Sitodruku Tomex.
Po przygotowaniu matryc można rozpocząć proces drukowania. Matryce mocuje się i ustawia na specjalnym stole sitodrukowym. W następnej kolejności następuje druk, farba zostaje przyciśnięta za pomocą rakla przez wypłukane z nieutwardzonej emulsji obszary sita. Po wykonaniu nadruku utrwala się go, tzn. wygrzewa w specjalnym tunelu lub przy odpowiednich parametrach. Ten ostatni proces jest szczególnie istotny, bo pozwala na zachowanie jak najdłuższej żywotności nadruku.
Atrakcyjność zastosowania metody sitodruku leży w jego właściwościach: możliwości nanoszenia skomplikowanych wzorów, pięknie nasyconych kolorów, trwałości nadruku, szybkości wykonania i niskich kosztów przy dużych nakładach. Istotny jest także fakt, że w druku sitowym nie ma ograniczeń co do wyboru oraz koloru tkaniny. To idealne rozwiązanie, które, chociaż najstarsze z dostępnych na rynku, nie bez podstaw cieszy się wysoką popularnością zarówno wśród fachowców, jak i przedsiębiorców.