Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji. Więcej…

Aminos kokosowy - lepsza alternatywa dla sosu sojowego?

Aminos kokosowy jest sosem powstałym poprzez połączenie fermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej oraz naturalnej soli morskiej. Uznaje się go za świetny zamiennik klasycznego sosu sojowego dla osób, które eliminują ze swojej codziennej diety soję, gluten oraz nadmiar soli.W smaku do złudzenia przypomina sos sojowy, przez co sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrową dietę.Czy jednak faktycznie jest on zdrowszą alternatywą dla sosu sojowego i tamari? Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Walka z pleśnią

Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu. Więcej…
Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?

sitodrukZe względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach.

sitodruk-dRealizując zamówienie na większą ilość sztuk odzieży warto poważnie zastanowić się nad klasyczną metodą sitodruku, która zapewnia wysokiej jakości, a przede wszystkim dużej trwałości efekt. Pomimo tego, że to najstarszy sposób przenoszenia wzoru na materiał, jest on wciąż wysoko ceniony wśród specjalistów i cieszy się sporą popularnością.

- Sitodruk to taka technika, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Siatka w formie prostokątnej ramy może być wykonana z metalu lub włókien syntetycznych i jest pokryta emulsją, na której odwzorowany jest drukowany obraz. W trakcie realizacji przeciskana farba przechodzi przez te obszary sita, które nie są pokryte emulsją. Taki wzór przenoszony jest bezpośrednio na przedmiot, w tym przypadku na tkaninę - tłumaczy specjalista z Pracowni Sitodruku Tomex. - Ze względu na swoje właściwości drukiem sitowym można pokrywać przeróżne materiały, od kartonu, pcv, plastiku i folii po tkaniny właśnie.

Wykonanie nadruku metodą sitową można podzielić na kilka poszczególnych etapów. W pierwszej kolejności należy wymienić przygotowanie pliku do druku: dostarczony projekt jest przygotowany przez grafika poprzez rozdzielenie kolorów. Na każdą barwę musi być przygotowana osobna klisza i matryca. W tym przypadku ważne jest dostarczenie przez klienta odpowiedniego formatu pliku - tylko grafika wektorowa daje możliwość przeniesienia na siatkę.

Drugi etap obejmuje przygotowanie sita. Ma ono kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości nadruku. Jak podano wcześniej, to ramka z odpowiednio napiętą siatką, które powleka się specjalną emulsją światłoczułą, a następnie wraz z kliszą naświetla się promieniem UV. Gotowa matryca składa się zatem z utwardzonej emulsji, która nie przepuszcza farby, bez obecności nieutrwalonych resztek, które zostają wypłukane (ich obecność uniemożliwiłaby poprawny druk). W wyniku tych zabiegów otrzymuje się gotową matrycę do druku jednego koloru. Oznacza to, że liczba przygotowanych matryc jest zależna od ilości barw, z jakich składa się projekt. - Czasochłonność przygotowania samego procesu druku dla każdego koloru czyni z tej metody idealne rozwiązanie dla dużych projektów, ale mało opłacalne przy zamówieniach obejmujących jedną lub kilka sztuk odzieży. W tym przypadku zazwyczaj proponujemy klientowi mniej kosztowną metodę - tłumaczy specjalista Pracowni Sitodruku Tomex.

Po przygotowaniu matryc można rozpocząć proces drukowania. Matryce mocuje się i ustawia na specjalnym stole sitodrukowym. W następnej kolejności następuje druk, farba zostaje przyciśnięta za pomocą rakla przez wypłukane z nieutwardzonej emulsji obszary sita. Po wykonaniu nadruku utrwala się go, tzn. wygrzewa w specjalnym tunelu lub przy odpowiednich parametrach. Ten ostatni proces jest szczególnie istotny, bo pozwala na zachowanie jak najdłuższej żywotności nadruku.

Atrakcyjność zastosowania metody sitodruku leży w jego właściwościach: możliwości nanoszenia skomplikowanych wzorów, pięknie nasyconych kolorów, trwałości nadruku, szybkości wykonania i niskich kosztów przy dużych nakładach. Istotny jest także fakt, że w druku sitowym nie ma ograniczeń co do wyboru oraz koloru tkaniny. To idealne rozwiązanie, które, chociaż najstarsze z dostępnych na rynku, nie bez podstaw cieszy się wysoką popularnością zarówno wśród fachowców, jak i przedsiębiorców.

Polecamy także:

Wentylacja w kuchni

Nie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni? Więcej…

Kwiaty w kosmosie

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych. Więcej…

Zestaw młodego grafika – czego potrzebujesz do pracy

Grafik komputerowy potrzebuje specjalistycznych akcesoriów i sprzętu (nie tylko programów), aby jego praca była wygodna i efektywna. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne, jeśli myślisz o tym Więcej…

Wykopaliska w Islandii

W Islandii podczas prowadzonych tam wykopalisk odkryto rozliczne artefakty pochodzące z dwunastego i trzynastego wieku. Artefakty znaleziono w Siglunes, miejscowości, która położona jest nad fiordem Siglurfjordur, na północy wyspy. Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…