W przypadku placówek medycznych utrzymanie czystość i higieny na właściwym poziomie wymaga zastosowania szczególnych procedur, sprzętów oraz środków. Takie postępowanie jest konieczne w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych ustrojów. Szpital musi bowiem zapewniać bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim swoim pacjentom i pracownikom. A jak to wygląda w praktyce?
Zachowania odpowiedniego poziomu higieny w placówkach medycznych wymaga wielostopniowego działania. Regularne prace porządkowe przy zastosowaniu właściwych środków czyszczących nie są wystarczające. Elementy wyposażenia sal, szczególnie tych znajdujących się na oddziałach intensywnej opieki, muszą być wykonane z materiałów spełniających wymogi bezpieczeństwa. Konieczny jest także zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do mycia i dezynfekcji m.in. narzędzi medycznych wielokrotnego użytku.
Utrzymanie czystości w placówkach medycznych
Prace porządkowe w szpitalach przeprowadzane są wedle ściśle ustalonego planu higieny i dezynfekcji. Istnieje podział na strefy czystości. Osoby dbające na co dzień o utrzymanie czystości w placówkach medycznych trzymają się zaś określonych przez władze szpitala instrukcji oraz procedur higienicznych. Każda placówka służby zdrowia ma indywidualną strategię, która pozwala na skuteczne usuwanie powstałych zabrudzeń oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych drobnoustrojów, mogących stanowić źródło zakażeń.
Wyposażenie ułatwiające utrzymanie higieny
W placówkach medycznych, a zwłaszcza na OIOM-ach duże znaczenie mają materiały wykończeniowe wykorzystywane do produkcji elementów wyposażenia sal. Muszą one wyróżniać się wysokim stopniem twardości, a ich faktura powinna być gładka. Taka powierzchnia wyrobów medycznych znacznie ułatwia utrzymanie ich w należytej czystości. Doskonałym przykładem są panele nadłóżkowe, zwiększające komfort obsługi pacjenta. Zarówno konstrukcja tych wielofunkcyjnych urządzeń, jak i sposób wykończenia, nie mogą sprawiać trudności w ich regularnym czyszczeniu. Dlatego też producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom placówek tego typu, oferują panele, w których nawet gniazda elektryczne gwarantują utrzymanie czystości na najwyższym poziomie. Zazwyczaj są one zlicowane z powierzchnią paneli. W modelach z nadbudowanymi gniazdami z kolei oferują wersje stworzone z materiałów przeciwdrobnoustrojowych.
Sterylizatornia
Każda placówka medyczna, która wykorzystuje narzędzia chirurgiczne, bieliznę operacyjną czy materiały opatrunkowe wielokrotnego użytku, zobligowana jest do zorganizowania na swoim terenie pomieszczenia zwanego sterylizatornią. Jaka powinna ona być? Przede wszystkim odpowiednio zorganizowana i niezależnie od charakteru placówki, musi gwarantować maksymalne bezpieczeństwo, którym w tym przypadku jest eliminacja zagrożenia powstawania infekcji na skutek rozprzestrzeniania się bakterii.
Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy INMED-Karczewscy, która dostarcza wysokiej jakości wyroby i urządzenia medyczne: "W tej sytuacji termin czystość przechodzi już w sterylność, a kwestie jej utrzymania określają stosowne przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r".
Rozporządzenie to mówi m.in. o tym, że w sterylizatorni nie może zabraknąć myjni-dezynfektorów, czyli urządzeń służących do czyszczenia i wyjaławiania wyżej wymienionych narzędzi medycznych oraz elementów wyposażenia. Ponadto maszyny te myją i dezynfekują szkło laboratoryjne czy nawet buty operacyjne. Dostępne są różne ich modele, które dodatkowo można dopasować do potrzeb danego użytkownika. Oczywiście wszystkie maszyny tego rodzaju powstają zgodnie z wymogami odpowiednich międzynarodowych norm.