Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Oczyszczalnie dwukomorowe - co to takiego?

Każdy, kto stanął przed wyborem rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, musi wziąć pod uwagę między innymi: liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Na terenach, gdzie przeważa rozproszona zabudowa i budowa długich sieci kanalizacyjnych jest zbyt kosztowna, przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałym rozwiązaniem. Wprawdzie budowa tego typu instalacji nie należy do tanich, ale jej eksploatacja na pewno jest tańsza niż koszty wywozu ścieków z szamba. Czas zwrotu kosztów budowy dobrej przydomowej oczyszczalni wynosi maksymalnie 5 lat, w zależności od rodzaju zastosowanej technologii. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Czy warto czytać książki po angielsku?

Uczenie się języka to nie taka prosta sprawa. W wielu przypadkach z trudem poświęcić nam na nią czas bądź wykrzesać u siebie troszkę motywacji. Na szczęście jest na to prosta oraz skuteczna strategia. Wystarczy rozpocząć czytanie książki w języku, jakiego się uczymy. Świetnie sprawdzi się to podczas nauki języka angielskiego, przede wszystkim w przypadku książek pisanych w prosty i zwięzły sposób! Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…
Uprawa ogórków w wełnie mineralnej

W dobie wszechobecnej chemii, produktów modyfikowanych i przetwarzanych zdrowa żywność jest towarem niezwykle pożądanym. Ludzie coraz bardziej świadomie sięgają po owoce i warzywa z ekologicznych upraw bezglebowych. Warto przyjrzeć się zatem bliżej uprawie ogórków w wełnie mineralnej.

Jakie są korzyści z uprawy ogórków w wełnie mineralnej?

  • stabilne warunki powietrzne – wełna mineralna zapewnia stały, jednolity poziom dostępu do powietrza (w przypadku gleby może ona być bardziej bądź mniej zbita co powoduje znaczące różnice),
  • możliwość dokładnej kontroli uprawy – wełna mineralna nie zawiera żadnych substancji odżywczych potrzebnych roślinie do wzrostu, a co za tym idzie są one dostarczane w odpowiednio dobranych ilościach na każdym etapie wzrostu rośliny (w zależności od stadium rozwoju zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest różne). Daje to możliwość dokładnej kontroli PH, ilości wody, temperatury itp.,
  • wolna od patogenów – wełna mineralna jest także zupełnie pozbawiona patogenów glebowych a także substancji chemicznych i szkodliwych, które mogłyby zagrażać roślinie. Wymagania glebowe ogórka są bardzo duże dlatego hodowla w wełnie może zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu.

Wszystko to zapewnia oczywiście zwiększenie plonów jednak oprócz wyboru odpowiedniego podłoża w ekologicznej uprawie ogórków równie ważną rolę odgrywają także nawozy naturalne. Do nawozów organicznych możemy zaliczyć chociażby kompost, obornik czy biohumus (nawóz produkowany z odchodów dżdżownic kalifornijskich), które dostarczają roślinom niezbędnych mikro- i makroelementów.

Uprawa ogórków - ochrona roślin

Innym ważnym zagadnieniem jest ochrona roślin przed szkodnikami. Żeby nie zaszkodzić uprawom warto wybrać jedną z kilku ekologicznych metod:

  • mechaniczna – to po prostu ręczne zbieranie szkodników,
  • biologiczna – polega na wykorzystywaniu inne organizmy żyjące do zwalczania szkodników,
  • agrotechniczna – to metoda polega na stworzeniu dla ogórków tak optymalnych warunków rozwoju, że będą one zapobiegały występowaniu chorób i pojawianiu się szkodników.

Warto interesować się uprawami prowadzonymi ekologicznie jeśli zależy nam na poprawie jakości naszego zdrowia i samopoczucia.

Polecamy także:

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Przedszkole dla dzieci z autyzmem jest miejscem szczególnym. Rolą takiej placówki jest wspomaganie rozwoju dziecka, które boryka się z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi. To właśnie te zaburzenia utrudniają im właściwe funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości, zmieniają percepcję i stają się pewnego rodzaju przeszkodami w interakcjach społecznych. Więcej…

E-mobilność a zmiany w planowaniu miast – co trzeba zrobić, aby wspierać innowacje?

Rozwój e-mobilności stanowi jeden z kluczowych elementów transformacji transportu w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego. Elektryczne pojazdy, w tym samochody, rowery czy hulajnogi, zyskują na popularności, co zmienia sposób, w jaki poruszamy się po miastach. Jednak wzrost liczby tych pojazdów wymaga dostosowania infrastruktury miejskiej. W tym artykule przyjrzymy się, jak miasta mogą przygotować się na ten trend, jakie zmiany w planowaniu przestrzennym i urbanistyce są niezbędne oraz jakie kroki podjąć, aby wspierać rozwój e-mobilności. Więcej…

Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule. Więcej…

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…