W dobie wszechobecnej chemii, produktów modyfikowanych i przetwarzanych zdrowa żywność jest towarem niezwykle pożądanym. Ludzie coraz bardziej świadomie sięgają po owoce i warzywa z ekologicznych upraw bezglebowych. Warto przyjrzeć się zatem bliżej uprawie ogórków w wełnie mineralnej.
Jakie są korzyści z uprawy ogórków w wełnie mineralnej?
- stabilne warunki powietrzne – wełna mineralna zapewnia stały, jednolity poziom dostępu do powietrza (w przypadku gleby może ona być bardziej bądź mniej zbita co powoduje znaczące różnice),
- możliwość dokładnej kontroli uprawy – wełna mineralna nie zawiera żadnych substancji odżywczych potrzebnych roślinie do wzrostu, a co za tym idzie są one dostarczane w odpowiednio dobranych ilościach na każdym etapie wzrostu rośliny (w zależności od stadium rozwoju zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest różne). Daje to możliwość dokładnej kontroli PH, ilości wody, temperatury itp.,
- wolna od patogenów – wełna mineralna jest także zupełnie pozbawiona patogenów glebowych a także substancji chemicznych i szkodliwych, które mogłyby zagrażać roślinie. Wymagania glebowe ogórka są bardzo duże dlatego hodowla w wełnie może zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu.
Wszystko to zapewnia oczywiście zwiększenie plonów jednak oprócz wyboru odpowiedniego podłoża w ekologicznej uprawie ogórków równie ważną rolę odgrywają także nawozy naturalne. Do nawozów organicznych możemy zaliczyć chociażby kompost, obornik czy biohumus (nawóz produkowany z odchodów dżdżownic kalifornijskich), które dostarczają roślinom niezbędnych mikro- i makroelementów.
Uprawa ogórków - ochrona roślin
Innym ważnym zagadnieniem jest ochrona roślin przed szkodnikami. Żeby nie zaszkodzić uprawom warto wybrać jedną z kilku ekologicznych metod:
- mechaniczna – to po prostu ręczne zbieranie szkodników,
- biologiczna – polega na wykorzystywaniu inne organizmy żyjące do zwalczania szkodników,
- agrotechniczna – to metoda polega na stworzeniu dla ogórków tak optymalnych warunków rozwoju, że będą one zapobiegały występowaniu chorób i pojawianiu się szkodników.
Warto interesować się uprawami prowadzonymi ekologicznie jeśli zależy nam na poprawie jakości naszego zdrowia i samopoczucia.