Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wyzwanie - jedna książka na tydzień

Uczniowie w szkole nie przepadają za czytaniem? Chciałbyś mieć pojęcie na jakim etapie czytelnictwa są? Istnieje na to rada. Zbiorowość ludzka to istoty budujące kulturę. Decydują o tym jakie cechy będzie ona przedstawiać, jakie treści będą modne. Książki jako raczej archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie oraz rzadko. Powiększenie potrzeby czytania da się dokonać z pomocą jego promowania, czego przykładem może być Wyzwanie 52 książki w 2016 roku. Więcej…

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH",

Warszawa, 21 stycznia 2016r Uczestnicy warsztatów nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu publikowania naukowego. Poznają metody efektywnego pisania pozwalające na przygotowanie i wysłanie artykułów naukowych do międzynarodowych czasopism. Więcej…

Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

Gumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej. Więcej…

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…
Bruzda czołowa okołoobręczy a halucynacje

mozg-mNeurobiologom udało się zidentyfikować zmarszczkę na mózgu, której skrócenie ma związek ze skłonnością do halucynacji.

Chodzi o tak zwaną bruzdę czołową okołoobręczy. Nie od dziś naukowcy wiedzą, iż u różnych osób bruzda może mieć różny kształt i długość.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii przebadali obrazy mózgów 79 osób, które cierpią na schizofrenię oraz 34 osób zdrowych. Z badań wynikło, oż statystycznie, bruzda najkrótsza była u osób cierpiących na schizofrenię z halucynacjami, trochę dłuższa o schizofreników nie mających halucynacji, zaś najdłuższa u osób zdrowych psychicznie.

Wypływa z tego wniosek, iż długość bruzdy w pewnym sensie pokazuje "wyczucie rzeczywistości" konkretnej osoby. Wyniki badań pojawiły się na łamach czasopisma „Nature Communications".

Polecamy także:

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…

Bank mleka kobiecego w Toruniu

W Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu powstanie Bank mleka kobiecego. Zapewni on dostęp do tego najzdrowszego pokarmu każdemu wcześniakowi czy choremu noworodkowi. Placówka służyć będzie dzieciom urodzonym i hospitalizowanym w tamtejszym szpitalu jak również w razie potrzeby w innych szpitalach z całego regionu. Więcej…

Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień! Więcej…

Jak nie przytyć zimą i jesienią?

Sporo osób frapuje się jak nie utyć jesienną i zimową porą. Mimo pozorom jest to prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niesprzyjająca aura na dworze sprawia, że limitujemy swoją aktywność fizyczną, a to kolosalny błąd. Nie zważając na niesprzyjającą pogodę nie rezygnujmy z ćwiczeń. Wspomogą one w pozbywaniu się zbędnych kalorii, lecz nie tylko. W czasie ćwiczeń w naszym mózgu rodzą się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…