Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Więcej…

Co się kryje za skrótem UKE?

Polska robi kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych. Więcej…

Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne. Więcej…
Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, ale na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie przyjemny czas. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się męczący i uciążliwy czas pylenia. Zapalenie spojówek, kaszel, nieżyt nosa oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą poradzić sobie alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie startuje się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy ukazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się również pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym gwałtownie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Objawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, gdyż wnikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją ciała. Wśród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia następuje ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców albo warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po skonsumowaniu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy znamienne dla alergii na pyłki, czyli na przykład rzeczony wyżej katar sienny, powinno się bez wątpienia zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie objawów doprowadza finalnie do powstania astmy. Powinno się też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na ujawnienie innych typów alergii przykładowo pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Polecamy także:

Różne rankingi kredytów

W obecnych czasach nie mamy problemu z kupnem samochodu. Na rynku jest ich wiele, ale ceny nie zawsze odpowiadają ich wartości. Samochody są drogie, więc banki udzielają kredytów samochodowych. Płatność możemy również rozłożyć na raty. Kto oferuje najlepsze warunki? Więcej…

Jak efektywnie przygotować się do matury

Matura stanowi jeden z najistotniejszych egzaminów w karierze każdego ucznia. Przedmioty, jakie trzeba zaliczyć na poziomie rozszerzonym, mają fundamentalne znaczenie dla nadchodzących studiów i kariery zawodowej. Z tej przyczyny pożądane byłoby się przygotować i przystąpić do egzaminu z pełnym zaangażowaniem. Niżej przedstawiamy 5 instrukcji, które pomogą dobrze zaliczyć egzamin maturalny. Więcej…

Matura 2016. Chcesz zdać? Sprawdź, jak się uczyć.

Nie ukrywajmy – to co przydaje się na maturze najbardziej to solidne przygotowanie. Jeśli masz pewność, że wiesz naprawdę dużo, nawet stres jest mniejszy. Ale od czego zacząć? Jak rozplanować naukę, żeby wszystko pamiętać na dłużej i przede wszystkim jak się zmotywować, żeby z powtórką materiału nie czekać do ostatniej chwili. Spokojnie, istnieje klika metod, które ktoś już przetestował. Więcej…

Przekwalifikuj się dzięki kursom

Mówi się, że gdyby każdy z nas pracował na wymarzonym w dzieciństwie stanowisku, Księżyc roiłby się od bezrobotnych kosmonautów. Niestety, często dopiero pierwsze poszukiwania stałej pracy weryfikują nasze spojrzenie na wymarzony zawód. Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…