Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Realne rozmowy, wirtualny telefon

Internet i popularyzacja usług internetowych zrewolucjonizowały sferę komunikacji biznesowej i prywatnej. Obecnie coraz powszechniejsza staje się telefonia wirtualna.   Więcej…

Jak korzystnie wymienić pieniądze przed zagraniczną podróżą?

Kiedy zbliża się czas zagranicznej podróży, należy pomyśleć o tym, skąd zdobyć walutę, którą będziemy posługiwać się w obcym kraju. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy w celach turystycznych czy służbowych, warto mieć przy sobie wymienioną gotówkę. Pieniądze możemy wymienić w banku, w kantorze stacjonarnym lub w kantorze internetowym. Która opcja będzie dla nas najwygodniejsza i najkorzystniejsza? Oto kilka wskazówek. Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…

Dobre samopoczucie zaczyna się na twoim talerzu!

By czuć się dobrze we własnym ciele, trzeba czuć się dobrze w swoim umyśle. Ale to, o czym na ogół nie pamętamy, to fakt, że to co jemy wpływa na nasz nastrój. Tak! Dobre pożywienie spowoduje, że będziesz czuć się lepiej w swojej głowie! Testy ujawniają, że niektóre pokarmy bądź kombinacje żywności powinno się wystrzegać się dla naszego zdrowia umysłowego i innych, jakie mają być preferowane, żeby zapobiec lękom na przykładowo. Więcej…

Jak dbać o klimatyzację

Latem używamy jej prawie non stop. Zimą jakby o niej zapominamy, chodź nie powinniśmy, bo aby zachować pełną sprawność mechanizmu, powinniśmy uruchamiać ją także przy niskich temperaturach panujących na dworze. Oczywiście mowa o zbawiennej klimatyzacji, która da jeszcze większą przyjemność z jazdy i zachowa nasz portfel pełen, gdy zastosujemy się do kilku porad, jak o nią prawidłowo zadbać. Więcej…
Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, ale na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie przyjemny czas. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się męczący i uciążliwy czas pylenia. Zapalenie spojówek, kaszel, nieżyt nosa oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą poradzić sobie alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie startuje się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy ukazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się również pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym gwałtownie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Objawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, gdyż wnikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją ciała. Wśród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia następuje ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców albo warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po skonsumowaniu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy znamienne dla alergii na pyłki, czyli na przykład rzeczony wyżej katar sienny, powinno się bez wątpienia zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie objawów doprowadza finalnie do powstania astmy. Powinno się też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na ujawnienie innych typów alergii przykładowo pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Polecamy także:

Umiejętności językowe a rynek pracy

Znajomość języka angielskiego to obecnie jedna z najpopularniejszych pozycji na liście wymogów, które musi spełnić kandydat do pracy. Niezależnie od branży i zawodu, angielski staje się na prawdę podstawowym wymogiem. Więcej…

Specjaliści pod presją

Świat w XXI wieku pędzi na przód w zastraszającym tempie. Wiedza, która była aktualna jeszcze kilka lat czy nawet miesięcy temu, obecnie nie jest już wiele warta ponieważ w międzyczasie zmieniło się prawo lub wprowadzona została nowa technologia, która wywraca stary porządek do góry nogami. Z punktu widzenia osób prowadzących własną działalność lub pracujących w wysoko wyspecjalizowanych i konkurencyjnych zawodach, nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ wymaga od nich ciągłego uaktualniania swojej wiedzy i nieustannego podnoszenia kwalifikacji. A nadmiar dostępnych informacji może przytłoczyć nawet najodporniejsze i najbardziej zmotywowane osoby. Dlatego warto znaleźć takie źródło wiedzy, które będzie nie tylko wiarygodne, ale posłuży także jako "filtr", eliminując informacyjny szum i podając nam tylko te wiadomości, które mogą być użyteczne i potrzebne. Więcej…

Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić. Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Opieka zawsze i wszędzie, czyli pomoc techniczna wypożyczalni samochodów

Zdarzają się sytuacje, które wymagają wypożyczenia samochodu. Tego typu usługi są oferowane w specjalnych wypożyczalniach pojazdów, ale zanim się na to zdecydujemy, warto bardzo dobrze zapoznać się z daną ofertą. Należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt usługi, rodzaje wypożyczanych samochodów, ich stan techniczny oraz warunki umowy, ale także na dostępność pomocy technicznej podczas trwania usługi wypożyczenia samochodu. Więcej…