Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

Produkty stworzone z recyklingu

Praktycznie każdy z nas korzysta z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie ma domu, w którym nie znalazłaby się butelka od wody mineralnej, doniczka, czy kontenerek wykonany z tworzywa sztucznego. Więcej…

Co to jest obrazowanie medyczne?

Obrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi. Więcej…

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…
Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, ale na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie przyjemny czas. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się męczący i uciążliwy czas pylenia. Zapalenie spojówek, kaszel, nieżyt nosa oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą poradzić sobie alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie startuje się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy ukazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się również pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym gwałtownie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Objawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, gdyż wnikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją ciała. Wśród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia następuje ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców albo warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po skonsumowaniu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy znamienne dla alergii na pyłki, czyli na przykład rzeczony wyżej katar sienny, powinno się bez wątpienia zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie objawów doprowadza finalnie do powstania astmy. Powinno się też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na ujawnienie innych typów alergii przykładowo pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Polecamy także:

Dlaczego warto zdawać maturę z chemii?

Zdanie egzaminu dojrzałości jest przepustką do dalszej edukacji. Jak wiadomo matura jest stresująca, ale równie dużo stresu wywołuje myśl, jakie przedmioty zdawać? Wszak tu o przyszłość chodzi. Choć często chemia nie należy do ulubionych przedmiotów, to warto ją zdawać na maturze. Tym bardziej, że podręcznik "To jest chemia" kształci umiejętności wykonywania doświadczeń chemicznych, począwszy od ich projektowania, aż do ich opisania. Warto też zwrócić uwagę, że pozwala utrwalić umiejętności obliczeń, dzięki temu stanowi doskonałe przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym. A ona daje sporo możliwości. Więcej…

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji. Więcej…

Studia MBA, co to takiego?

MBA - był do niedawna skrótem niezrozumiałym. Obecnie studia biznesowe cieszą się coraz większą popularnością, a uczelnie oferują studentom możliwości uczestnictwa w międzynarodowych projektach, zdobycia cennego doświadczenia i wiedzy o gospodarce i zarządzani przedsiębiorstwem.   Więcej…

Jak wybrać dobrego operatora telekomunikacyjnego?

Rynek usług telekomunikacyjnych cały czas dynamicznie się rozwija – operatorzy konstruują coraz bardziej atrakcyjne oferty dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Stawki za usługi telekomunikacyjne maleją – ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Kilka lat temu, cena połączenia głosowego wynosiła nawet złotówkę za minutę – teraz te ceny spadły do kilkudziesięciu bądź nawet kilkunastu groszy za minutę. Więcej…

Coca cola cukier - czy naprawdę jest go tak dużo?

Mówi się, że w znanym wszystkim napoju Coca Cola cukier znajduje się w ogromnych ilościach. Czy rzeczywiście taka jest prawda? Czy zawartość cukru w Coca Coli jest naprawdę aż tak wysoka?   Więcej…