Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Dozowanie precyzyjne

Pogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym. Więcej…

Samojeżdżący TIR?

Unia Europejska zaczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one pokonywać w konwojach całą Europę i to bez udziału kierowcy. Więcej…

Transport ponadgabarytowy - czym się charakteryzuje?

Transport ponadgabarytowy, zwany też ponadnormatywnym, wielkością i masą ładunku przekracza ustalone normy. Przewóz takich ładunków musi odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Więcej…

Badania nad atrakcyjnością

Ciekawe badania na temat atrakcyjności kobiet przeprowadzono w Niemczech na Uniwersytecie Goettingen. Badacze sfilmowali 48 młodych kobiet (19 - 33 lat) w czasie, gdy podchodziły w stronę kamery, a następnie się od niej oddalały, a także tańczyły w takt piosenki. Więcej…

Na czym polega wegetarianizm?

Wegetarianizm to forma żywienia, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Zasadniczym składnikiem menu są artykuły pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. W niektórych przypadkach spożywa się jaja i produkty mleczne. Ostatnimi czasy wegetarianizm stał się szalenie atrakcyjnym stylem życia, choć w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa dominuje od bardzo dawna. Sam wegetarianizm jest zróżnicowany, pojawia wiele wersji i wielorakich sposobów odżywiania spowodowanych odmiennymi przesłankami, takimi jak: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Wobec tego można również mówić o przeróżnych skutkach, niedostatkach albo innych konsekwencjach wynikających z wegetarianizmu. Spróbujmy zatem uporządkować informacje na temat wegetarianizmu i pokazać korzyści i mankamenty takiej diety. Więcej…
Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne ogromnie nas cieszą, ale na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie przyjemny czas. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się męczący i uciążliwy czas pylenia. Zapalenie spojówek, kaszel, nieżyt nosa oraz świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą poradzić sobie alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli na wiosnę i jak można sobie przynieść ulgę w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie startuje się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy ukazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się również pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym gwałtownie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Objawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, gdyż wnikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Kluczowe objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją ciała. Wśród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia następuje ten uczuleniowy symptom po spożyciu owoców albo warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po skonsumowaniu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy znamienne dla alergii na pyłki, czyli na przykład rzeczony wyżej katar sienny, powinno się bez wątpienia zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie objawów doprowadza finalnie do powstania astmy. Powinno się też już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na ujawnienie innych typów alergii przykładowo pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w wyznaczonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy samochodem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Polecamy także:

Syndrom pustego gniazda

Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach. Więcej…

Serce z pudełka

Chirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują.  Więcej…

Pakowanie bagażu podręcznego

Kiedy zbliża się czas wakacji zwykle ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Oprócz tego należałoby napomknąć, iż linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu. Więcej…

Gogle VR - nowa rzeczywistość

Jak do tej pory był to element filmów sci-fi a także motyw spotykany w wielu grach komputerowych. Kilkanaście lat temu przeciętny Kowalski nie dałby wiary, że zakładając tylko i wyłącznie okulary będziemy mogli widzieć zupełnie co innego niż to co nas otacza. Oczywiście w pierwszej chwili myśląc o takich goglach można pomyśleć o użyciu ich tylko w grach komputerowych oraz konsolowych. Więcej…

Pomoc psychologa

Wizyta w poradni psychologicznej czy też udanie się na psychoterapię wiąże się z pewnym stereotypem. Niejednokrotnie słyszymy podczas rozmów z przyjaciółmi: "Przecież nie jestem wariatką, aby musieć chodzić do terapeuty!?" Jest to całkowicie niedorzeczne twierdzenie wykluczające najistotniejsze zadania psychoterapeuty. Więcej…