Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…

Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii. Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Czy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę. Więcej…

Podróże pojedynczo: pozytywne skutki, zamysł oraz propozycje

Wycieczki indywidualnie to kapitalna historia, która jest w stanie dostarczyć moc korzyści, atrakcji a także inspiracji. Wyruszając na wycieczkę sam na sam, spostrzegasz nowatorskie alternatywy, kształtujesz się jako jednostka ludzka i wygrywasz niebywałe przeżycia. W tym artykule zbadamy walory podróżowania sam na sam, poradzimy, jakim sposobem radzić sobie z problemami i zaprezentujemy, jak podróże na osobności mogą nakłaniać do samorozwoju. Więcej…
Moje dziecko boi się szkoły

szkola-mPójście dziecka do szkoły to moment przełomowy zarówno dla rodziców jak i ich pociech. Rodzice dzieci, które chodziły do przedszkola, są w nieco łatwiejszej sytuacji, ponieważ ich syn lub córka ma już za sobą moment rozłąki z rodzicami i adaptację wśród kolegów i koleżanek.

szkolaSzkoła będzie dla nich kolejnym etapem, lecz będą musieli zmierzyć się z zadaniami domowymi i ocenami. Mali uczniowie, dla których zerówka to pierwsze doświadczenie opuszczenia domu na dłużej i przebywania z grupą rówieśniczą, będą przeżywali natomiast podwójny stres – związany ze zmianą i z wymaganiami szkolnymi.

Bez względu na ich przeszłe doświadczenia, odczuwanie lęku przed pójściem do szkoły jest u dzieci rzeczą naturalną – boją się, bo nie wiedzą, co ich czeka i martwią się, że sobie nie poradzą. Zazwyczaj dyskomfort utrzymuje się przez pierwsze tygodnie, a także przy okazji pierwszego sprawdzianu znajomości lub trudnego zadania. Dziecko może wtedy cierpieć na bezsenność, moczenie nocne, bóle brzucha bądź brak apetytu, ale kiedy nawiąże pierwsze znajomości i przyzwyczai się do nowych warunków, objawy powinny ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie mamy do czynienia z fobią szkolną.

Fobia szkolna, zwana też panicznym lękiem przed szkołą, to przypadłość dzieci i nastolatków, dla których, czasem bez obiektywnej przyczyny, pójście do szkoły stanowi ogromne zagrożenie. Objawem fobii jest oczywiście unikanie konfrontacji z niebezpieczeństwem, czyli unikanie szkoły bez względu na konsekwencje. Natomiast objawy somatyczne to przede wszystkim zaburzenia związane z układem pokarmowym – bóle brzucha i biegunki. Mogą wystąpić także bóle głowy, nudności, wymioty, duszność, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość i czerwienienie się. Należy pamiętać, że wymienione objawy stanowią realną reakcję organizmu przed zagrożeniem, a nie symulacją mającą doprowadzić do pozwolenia na pozostanie w domu. U dzieci reakcje płynące z ciała, które nie mają uzasadnienia medycznego, to zazwyczaj pierwszy sygnał do niepokoju, że cierpi ich psychika.

Jak sobie radzić z tego typu sytuacją? Na pewno nie można jej lekceważyć i zmuszać dziecka do chodzenia do szkoły. W pierwszej kolejności rodzice powinni wykluczyć fakt istnienia realnego zagrożenia w szkole – mogą to być agresywni koledzy, stosujący przemoc fizyczną lub psychiczną, ale także toksyczni nauczyciele. Jeśli dziecko jest w szkole prześladowane, nie mówi o tym rodzicom, bo się boi. Wiele zależy tutaj od relacji, jaką ma ze swoimi rodzicami. Jeśli czuje się z nimi bezpiecznie i im ufa, szczera rozmowa powinna pomóc w ujawnieniu tego, co dzieje się w szkole. Jeśli natomiast z jakiś powodów dziecko nie chce się otworzyć, a rodzice czują, że coś jest nie w porządku, powinni zasięgnąć informacji w szkole lub od innych rodziców.

Czasem sprawa nie jest aż tak poważna, a problemem jest nieumiejętność odnalezienia się w grupie rówieśniczej. Dotyczy to dzieci cichych, nieśmiałych i lękowych, którym z trudem przychodzi nawiązanie kontaktu. Możemy spróbować im w tym pomóc – np. zaproponować urządzenie przyjęcia dla kolegów i koleżanek z klasy lub zorganizowanie wspólnego wyjścia do kina bądź innej rozrywki. Czasem to wystarczy, aby dziecko pokonało swoją barierę i przestało odczuwać lęk przed kontaktem z innymi.

Innym powodem fobii szkolnej może być lęk przed oceną, która w szkole jest nieunikniona. Jest to poważna trudność, która będzie przejawiać się w kolejnych stopniach edukacji, a potem w pracy. Dlatego ważne, aby uporać się z nią jak najwcześniej. Rolą rodziców jest w tej sytuacji nagradzanie dziecka przede wszystkim za wysiłek, a nie za wynik i w żadnym wypadku nie krytykowanie go ani nie wywieranie presji. Należy pokazać mu, że każdy ma prawo do błędu i każdy je popełnia. Ważne, aby się nie zrażać i nie myśleć o sobie źle.

Jeśli rodzice stwierdzą, że mimo ich największych wysiłków i starań dziecko nadal odczuwa silny lęk przed szkołą, powinni zasięgnąć pomocy psychologa dziecięcego, ale także psychologa, który pracuje z rodzicami. Ważne, aby tego rodzaju pomoc szła dwutorowo: z jednej strony dziecko uczy się przezwyciężać lęk, a z drugiej rodzice uzyskują wiedzę na temat problemu i sposobów radzenia sobie z nim.

Artykuł napisany we współpracy z pracownią psychologiczną z Warszawy - Psychoterapia Kielczyk.

Polecamy także:

Rola zadaszenia w konstrukcji domu

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli? Więcej…

Kochasz kwiaty? Zostań florystką!

Wiele kobiet przepada za kwiatami, ale do grupy osób, które uwielbiają ich wygląd, zapach oraz przygotowane z ich udziałem dekoracje zaliczają się także mężczyźni. Każdy, kto chciałby związać z tymi pięknymi roślinami swoją przyszłość, może zdecydować się na zdobycie odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku. Dobrym wyborem dla absolwentów szkół średnich będzie rozpoczęcie florystyki w szkole policealnej. Więcej…

Jak wybrać firmę szkoleniową?

Podnoszenie swoich kwalifikacji to niemal obowiązek współczesnych pracowników. Rynek pracy stale się zmienia i ulega przekształceniom, często wymaga także przebranżowienia. Nadążyć za tymi zmianami pozwalają liczne szkolenia oraz kursy, dzięki którym w krótkim czasie można zdobyć zupełnie nowe umiejętności. Zazwyczaj nie należą one do tanich, jednak istnieje możliwość ich częściowego dofinansowania z UE. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy wybrać odpowiednią firmą szkoleniową. Jak to zrobić? Więcej…

Wyścig konsol

Dwie najpotężniejsze konsole na rynku i odwieczne pytanie: Xbox czy PlayStation? Ten problem spokojnie można określić klasyką gatunku. Chyba każdy kto interesował się tematem gier albo konsol , albo po prostu rodzic pociech które lubią gry, spotkał się z podobnym problemem. Na rynku tak de facto nie ma lepszego wyboru, a bynajmniej inne dostępne oferty nie dadzą takich możliwości jak Microsoft czy Sony. Więcej…

Obuwie ochronne dla kobiet

Coraz częściej zdarza się tak, że zawody, do niedawna uważane za typowo męskie, wykonują również kobiety. Wiąże się to z koniecznością przystosowania odzieży ochronnej do ich potrzeb. Producenci takiej odzieży tworzą mniejsze modele, dostosowane do kobiecej sylwetki. Więcej…