Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak uzyskać fundusze unijne - warto korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich

Dotacje europejskie są ważnym źródłem finansowania dla właścicieli firm jak również organizacji pozarządowych. By otrzymać te środki, powinno się korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich. Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…

Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii. Więcej…

Czy hazard to dobre hobby?

Gry hazardowe każdego roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na to ma przede wszystkim wizja zdobycia dodatkowych pieniędzy, ale również wywoływanie samych emocji czy nutki rywalizacji. I chociaż bezwzględnie żyjemy w czasach, w których nie brakuje nam stresu to chętnie odbiegamy od tej zwyczajnej prozy życia właśnie na rzecz pozytywnego (jak nam się wydaje) napięcia. Więcej…

Gdańskie zabytki: ratusz

Dla wielu miłośników podróży, Gdańsk staje się niezwykle interesującym celem wycieczki. Pobyt w Gdańsku to wyjątkowa szansa dla tych gości, którzy pragną nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków. Na brak fascynujących przykładów dawnej architektury nie można tu narzekać. Na jakie zabytki opłaca się zwrócić największą uwagę? Więcej…
Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, co pozwala na ich samoodnawianie się oraz możliwość przekształcania się w komórki innych typów. Można je pobrać z krwi pępowinowej zwierzęcia podczas jego narodzin a u osobników dorosłych można je wyodrębnić z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. W przypadku niemożności pobrania materiału od naszego zwierzaka, można także podać komórki pochodzące od innych zwierzęcych dawców.

Cechy komórek macierzystych

Komórki macierzyste działają jak inteligentny robot: po wszczepieniu do organizmu rozpoznają, które komórki są uszkodzone i naprawiają je. Nie są odrzucane przez organizm, ponieważ nie stanowią dla niego zagrożenia – są jego częścią. W medycynie weterynaryjnej wykorzystuje się praktycznie mezenchymalne komórki macierzyste zwane z angielskiego MSC (ang. Mesenchymal Stem Cells), będące komórkami somatycznymi czyli dojrzałymi. Zarodkowe komórki macierzyste (z ang. ESC Embryonic Stem Cells) z uwagi na groźne ryzyko niekontrolowanego podziału mogące prowadzić do powstawania nowotworów nie zostały wprowadzone do terapii zwierząt.

komorki macierzyste w leczeniu zwierzat

Na czym polega zastosowanie komórek macierzystych?

Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu:

  • chorób zwyrodnieniowych (u psów, kotów, koni)
  • zapalenia stawów i kości (u psów, kotów, koni),
  • chorób nerek (szczególnie u kotów),
  • chorób wątroby (szczególnie u kotów)
  • chorób dziąseł i błony śluzowej (u kotów)

W laboratorium z pobranej próbki pozyskiwane są komórki macierzyste, które zostają poddane zagęszczeniu, tak aby powstał jak najbardziej wartościowy preparat. W postaci dawki terapeutycznej preparat wraca do lekarza i zostaje podany przez niego zwierzęciu za pomocą iniekcji bezpośrednio w chore miejsce lub dożylnie.
Możliwe jest także dodatkowe namnażanie pozyskanych komórek na specjalnych wybiórczych podłożach tkankowych, ale z uwagi na koszty jest to metoda zdecydowanie rzadziej stosowana w praktyce.

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zwłaszcza w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów u starych psów. Zastosowanie komórek macierzystych eliminuje według stan zapalny i źródło bólu, a więc nie tylko hamuje objawy kliniczne i stan zapalny, ale też zdecydowanie poprawia komfort życia.

Leczenie komórkami macierzystymi

Co gdy brakuje środków na sfinansowanie tej metody?

Konieczność zastosowania specjalistycznych procedur oraz sprzętu sprawia, że koszt komórek macierzystych nie jest mały i wynosić może od 1500 do nawet 3000 zł. Pobranie komórek macierzystych nie jest procesem łatwym, ale jeśli inne metody terapii zawodzą, a nasz pies ma wskazania kliniczne potwierdzone stosownymi badaniami (badanie krwi, zdjęcia RTG stawów itd) warto zastosować tę właśnie metodę. Warto wiedzieć, że terapia komórkami macierzystymi może być stosowana u zwierząt praktycznie w każdym wieku. W przypadku, gdy jednorazowe wstrzyknięcie komórek macierzystych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można je powtórzyć, preparat może być bowiem przechowywany w zamrożeniu w tzw. banku preparatów przez wiele lat.

Jeśli nie jesteśmy w stanie podołać wydatkom wiążącym się z leczeniem komórkami macierzystymi, warto skorzystać z finansowania procedur medycznych dzięki MediRatom. Dobre gabinety i kliniki weterynaryjne wdrażają leczenie komórkami macierzystymi na coraz szerszą skalę, a decydując się na zabieg w placówce możemy liczyć na krótki czas oczekiwania. Poprawa stanu zdrowia u zwierzęcia następuje w okresie od 2 tygodni do kilku miesięcy.

Polecamy także:

Turtle - pierwszy wrocławski łazik ziemski

Grupa studentów, którzy niedawno tworzyli łaziki marsjańskie na Politechnice Wrocławskiej, wypuszcza na rynek pierwszego łazika... ziemskiego! Nowy łazik nazywa się Turtle. To czterokołowy robot, który w ma zachęcać do spędzania większej ilości czasu poza domem. Więcej…

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…

Mój towarzysz stres?

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu. Więcej…

Sekret do zbalansowanego życia i zadowolenia w szybkim Świecie

W współczesnym zagonionym i pełnym rozkojarzeń świecie, ćwiczenie uważności stała się wybitnie cennym instrumentem dla mnóstwa osób. Uważność, znana też jako mindfulness, to umiejętność egzystowania w każdym calu obecnym i świadomym w danym momencie. Stanowi to sztuka, która dostarcza nam sposobność zastopowania się, spojrzenia wewnątrz siebie i czerpania radości ze wszystkiego wokół. Więcej…

Co kraj to obyczaj

Herbata od kilku wieków na dobre zadomowiła się w Europie. Dzisiaj bije rekordy popularności, a w każdym domu jest jej co najmniej kilka rodzajów. Zielona, czarna, czerwona, owocowa, a każda z nich ma swoje odmiany i smaki. Gatunków i rodzajów nie sposób policzyć, a jeśli dodać do tego odmienny sposób przygotowania każdego gatunku i różny sposób podania w innych stronach świata, wyjdzie z tego coś, w czym łatwo się zagubić. Więcej…