Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań.
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, co pozwala na ich samoodnawianie się oraz możliwość przekształcania się w komórki innych typów. Można je pobrać z krwi pępowinowej zwierzęcia podczas jego narodzin a u osobników dorosłych można je wyodrębnić z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. W przypadku niemożności pobrania materiału od naszego zwierzaka, można także podać komórki pochodzące od innych zwierzęcych dawców.
Cechy komórek macierzystych
Komórki macierzyste działają jak inteligentny robot: po wszczepieniu do organizmu rozpoznają, które komórki są uszkodzone i naprawiają je. Nie są odrzucane przez organizm, ponieważ nie stanowią dla niego zagrożenia – są jego częścią. W medycynie weterynaryjnej wykorzystuje się praktycznie mezenchymalne komórki macierzyste zwane z angielskiego MSC (ang. Mesenchymal Stem Cells), będące komórkami somatycznymi czyli dojrzałymi. Zarodkowe komórki macierzyste (z ang. ESC Embryonic Stem Cells) z uwagi na groźne ryzyko niekontrolowanego podziału mogące prowadzić do powstawania nowotworów nie zostały wprowadzone do terapii zwierząt.
Na czym polega zastosowanie komórek macierzystych?
Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu:
- chorób zwyrodnieniowych (u psów, kotów, koni)
- zapalenia stawów i kości (u psów, kotów, koni),
- chorób nerek (szczególnie u kotów),
- chorób wątroby (szczególnie u kotów)
- chorób dziąseł i błony śluzowej (u kotów)
W laboratorium z pobranej próbki pozyskiwane są komórki macierzyste, które zostają poddane zagęszczeniu, tak aby powstał jak najbardziej wartościowy preparat. W postaci dawki terapeutycznej preparat wraca do lekarza i zostaje podany przez niego zwierzęciu za pomocą iniekcji bezpośrednio w chore miejsce lub dożylnie.
Możliwe jest także dodatkowe namnażanie pozyskanych komórek na specjalnych wybiórczych podłożach tkankowych, ale z uwagi na koszty jest to metoda zdecydowanie rzadziej stosowana w praktyce.
Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zwłaszcza w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów u starych psów. Zastosowanie komórek macierzystych eliminuje według stan zapalny i źródło bólu, a więc nie tylko hamuje objawy kliniczne i stan zapalny, ale też zdecydowanie poprawia komfort życia.
Co gdy brakuje środków na sfinansowanie tej metody?
Konieczność zastosowania specjalistycznych procedur oraz sprzętu sprawia, że koszt komórek macierzystych nie jest mały i wynosić może od 1500 do nawet 3000 zł. Pobranie komórek macierzystych nie jest procesem łatwym, ale jeśli inne metody terapii zawodzą, a nasz pies ma wskazania kliniczne potwierdzone stosownymi badaniami (badanie krwi, zdjęcia RTG stawów itd) warto zastosować tę właśnie metodę. Warto wiedzieć, że terapia komórkami macierzystymi może być stosowana u zwierząt praktycznie w każdym wieku. W przypadku, gdy jednorazowe wstrzyknięcie komórek macierzystych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można je powtórzyć, preparat może być bowiem przechowywany w zamrożeniu w tzw. banku preparatów przez wiele lat.
Jeśli nie jesteśmy w stanie podołać wydatkom wiążącym się z leczeniem komórkami macierzystymi, warto skorzystać z finansowania procedur medycznych dzięki MediRatom. Dobre gabinety i kliniki weterynaryjne wdrażają leczenie komórkami macierzystymi na coraz szerszą skalę, a decydując się na zabieg w placówce możemy liczyć na krótki czas oczekiwania. Poprawa stanu zdrowia u zwierzęcia następuje w okresie od 2 tygodni do kilku miesięcy.