Mając na uwadze wielką wartość czytania i komunikowania się z dzieckiem, zastanówmy się, co czytać dziecku i od kiedy najlepiej zacząć to robić.
Co jakiś czas słyszymy o organizowanych przez placówki oświatowe czy fundacje charytatywne programach, których głównych celem jest dbanie o prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży. Przykładem takiej działalności jest chociażby przedsięwzięcie pt. "Cała Polska Czyta Dzieciom". Jest to kampania społeczna zachęcająca rodziców do czytania swoim pociechom przynajmniej dwadzieścia minut dziennie. Możliwości jest wiele. Rodzice czytają swoim pociechom bajki, wierszyki, ale także opowieści biblijne dla dzieci. Zastanówmy się jednak, po co to wszystko? Dlaczego czytanie dziecku jest takie ważne i kiedy najlepiej je zacząć?
Prawidłowa percepcja świata
W dzisiejszym świecie dzieci mają coraz większe problemy z prawidłowym opanowaniem języka i wypracowaniem w sobie umiejętności komunikacyjnych. Jak pokazują wyniki badań Ośrodka Ewaluacji jest to spowodowane tym, że rodzice coraz mniej rozmawiają z dziećmi i coraz rzadziej czytają im bajki i teksty. Jest to charakterystyczne dla naszych czasów i zmianą modelu rodziny. Matki coraz częściej decydują się na samodzielną karierę zawodową, w związku z czym mniej czasu spędzają z dzieckiem. Specjaliści podkreślają jak ważne jest czytanie dziecku. Język jest bowiem podstawowym narzędziem komunikacyjnym, który przyczynia się w ogromnym stopniu do rozwoju umiejętności psychicznych. Deficyt jego poznania będzie rzutował negatywnie w przyszłości dziecka, powodując np. problemy z nauką. Mając na uwadze wielką wartość czytania i komunikowania się z dzieckiem, zastanówmy się, co czytać dziecku i od kiedy najlepiej zacząć to robić.
Im wcześniej, tym lepiej
Nie istnieje konkretny wiek dziecka, w którym będzie ono bardziej podatne na korzyści płynące z czytania. Dlatego najlepiej robić to już od jego urodzenia! Mimo, że maluszek nie jest w stanie zrozumieć tego, co się do niego mówi, to "podświadomie" może on wyłapywać niektóre zwroty i zaznajamiać się z językiem. Ponadto jest to świetna forma zabawy z maleństwem, która sprawi dużo frajdy samym rodzicom. Co czytać dziecku, aby wyłapywało ono jak najwięcej? Tak naprawdę może być to... cokolwiek. Wszystko, co ma spójność logiczną, zwarty tekst i nie jest nudne. Świetnie do tego nadawać będą się opowieści biblijne dla dzieci, lub inne krótkie teksty (np. wierszyki dla najmłodszych), które nie będą po pierwsze zanudzać dziecka, a po drugie - kreować w jego psychice pozytywne wzorce zachowań. Doceńmy wartość, jaka płynie z czytania dziecku już od urodzenia.