Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…

Mieszalniki tworzyw sztucznych – precyzyjna mieszanka podstawą produktów wysokiej jakości

Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości. Więcej…

Jak efektywnie przygotować się do matury

Matura stanowi jeden z najistotniejszych egzaminów w karierze każdego ucznia. Przedmioty, jakie trzeba zaliczyć na poziomie rozszerzonym, mają fundamentalne znaczenie dla nadchodzących studiów i kariery zawodowej. Z tej przyczyny pożądane byłoby się przygotować i przystąpić do egzaminu z pełnym zaangażowaniem. Niżej przedstawiamy 5 instrukcji, które pomogą dobrze zaliczyć egzamin maturalny. Więcej…

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej. Więcej…
Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

deszczowkaJeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych.

Ocenia się, że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa dziennie około 150 litrów wody pitnej, przy czym do celów spożywczych zużywane są zaledwie około 3 litry takiej wody. Reszta wody zużywana jest do mycia naczyń, do prania, do codziennych zabiegów higienicznych, do podlewania roślin czy do spłukiwania toalety. Co ciekawe, większość tej wody bez problemu można zastąpić darmową wodą pozyskiwaną z opadów atmosferycznych. Wystarczy przygotować zbiorniki na deszczówkę i zaopatrzyć się w system niedrogich filtrów oraz wykonanie odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Do czego można używać wody deszczowej:

  • do spłukiwania toalet,
  • do prania brudnej pościeli, bielizny czy odzieży – woda deszczowa jest wodą miękką, podczas prania nie musimy zatem używać dużych ilości detergentów, dodatkowo chronimy grzałkę pralki przed osadzaniem się na niej kamienia,
  • do podlewania roślin – taką wodą możemy podlewać trawniki, rośliny rabatowe czy kwiaty doniczkowe,
  • do prac porządkowych – przefiltrowana woda deszczowa z powodzeniem może być wykorzystana do mycia podłóg czy okien.

Wykorzystanie wody deszczowej wpływa na obniżenie rachunków za wodę pitną i jest działaniem proekologicznym, korzystnym dla środowiska naturalnego.

Woda deszczowa pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych, ale do jej zebrania potrzebna jest duża powierzchnia spadzistego dachu i system rynien. Deszczówka sama w sobie jest czysta, ale spływając po dachu, może ulec zanieczyszczeniu. Dlatego przed jej dalszym wykorzystaniem, zwykle poddaje się ją filtracji. Do zbierania deszczówki najlepiej nadają się dachy spadziste, pokryte dachówką ceramiczną lub betonową, a także dachy blaszane. Do pozyskiwania deszczówki mniej wygodne będą pokrycia bitumiczne. Odradza się pozyskiwanie deszczówki z dachów krytych płytami azbestowymi.

Jak korzystać z deszczówki?

By móc korzystać z deszczówki, prócz zbiorników na wodę, które zwykle wkopuje się w grunt, potrzebny będzie także system rozprowadzenia wody. Tworząc taki system należy pamiętać, by był to niezależny system, odrębny od systemu doprowadzającego wodę pitną do domu – te dwa rodzaje wody nie mogą się ze sobą mieszać. Wspólny może być co najwyżej system odprowadzania zużytej wody – kanalizacja. Do zbudowania systemu opartego na wodzie deszczowej potrzebny będzie hydrofor, który pozwoli pompować wodę ze zbiornika znajdującego się poniżej poziomu gruntu, na większą wysokość. Warto zainwestować również w urządzenia elektroniczne, które pozwolą na kontrolowanie poziomu wody w zbiornikach, zapobiegając pracy hydroforu na sucho.

Woda deszczowa a kanalizacja

Jeśli korzystamy z niezależnego – indywidualnego systemu odprowadzania ścieków, zużytą wodę deszczową możemy z powodzeniem odprowadzać w taki sam sposób, jak odprowadzamy wodę pitną. Jeśli jesteśmy podpięci do systemu zbiorczej kanalizacji miejskiej/wiejskiej, wtedy za takie dodatkowe ścieki musimy osobno dopłacić. W tym celu instaluje się dodatkowe liczniki na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji – takie same liczniki muszą zakładać gospodarstwa, które są podłączone do systemu kanalizacji, ale korzystają z wody ze studni.  

Woda deszczowa w ogrodzie

Jeśli wodę deszczową zamierzamy używać jedynie do podlewania roślin w ogrodzie, nie musimy inwestować w system jej rozprowadzania po domu. W tym przypadku wystarczy zbiornik na wodę deszczową, do którego woda doprowadzana jest z dachu przez system rynien, pompa – najlepiej pompa umieszczona w zbiorniku (zanurzeniowa), oraz węże do podlewania ogrodu. Zbiornik na deszczówkę możemy wkopać w grunt lub zainwestować w zbiornik, który ustawiania się na powierzchni gruntu. W tym drugim przypadku musimy pamiętać o spuszczeniu z niego wody przed nadejściem mrozów, tak by nie uległ rozsadzeniu przez zamarzającą wodę.

Zbiornik na deszczówkę można zintegrować z systemem automatycznego podlewania ogrodu. Ze zgromadzonej wody można korzystać również w sposób bardziej tradycyjny - do podlewania roślin używając konewki. Nadmiar wody deszczowej można odprowadzić do rowu lub kanalizacji burzowej, ewentualnie do tuneli lub skrzynek rozsączających, które instaluje się pod powierzchnią gruntu, na terenie całej działki.

Polecamy także:

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Folie LDPE – jakie są ich właściwości i zastosowanie?

Folia polietylenowa cechuje się szerokim zastosowaniem w przemyśle. Liczne zalety materiału pozwalają produkować z niego rozmaite opakowania. Dowiedz się, jakie konkretne właściwości i zastosowanie ma folia LDPE. Więcej…

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…

Czym jest Bitcoin?

Zdobywanie pieniędzy na tzw. kryptowalutach okazało się w bieżących czasach szczególnie atrakcyjne. Tak samo jak kiedyś zarabianie na wynajmie nieruchomości bądź zbierano złoto lub dzieła sztuki, lub monety, tak samo teraz modne okazały się kryptowaluty. Więcej…

Wiarygodność Biblii

O wyjątkowości książki jaką jest Biblia nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak można nazwać ją książka wiarygodną? Wieloletni tłumacz Pisma Świętego - Klaus Schmidt wymienia osiem powodów, które dowodzą wiarygodności Biblii. Więcej…