Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kwiaty w kosmosie

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych. Więcej…

Działania środowiskowe na międzynarodowym poziomie

Nowoczesna firma powinna dbać nie tylko o zyski i wizerunek, ale także o dobro społeczeństwa oraz naturę. Pomaga w tym wiele systemów certyfikowanych np. norma ISO 1400, która odpowiada za system zarządzania środowiskowego. Więcej…

Kursy i szkolenia

W dzisiejszych czasach jest stosunkowo łatwo o rozwijanie własnych umiejętności. Jest wiele narzędzi ku temu, aby nauczyć się nowych rzeczy tj. Internet, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji, ośrodki zawodowe, w których można się dokształcić. Człowiek w XXI wieku powinien być elastyczny i jak najbardziej rozwinięty, aby mógł wykorzystywać swoją wiedzę, która oczywiście przełoży się na większe zarobki. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń i kursów? Aby się o tym przekonać, sprawdź nasz artykuł. Więcej…

Egzamin w WORD - jak na przykład zdać za pierwszym podejściem?

Z legendarnym egzaminem na prawko wiążą się różnorodne historie. Przeważnie można usłyszeć, iż zaliczenie za pierwszym razem jest niewykonalne. Bezspornie to samo wydarzenie generuje wielki stres i poruszanie. Trzeba znakomicie poznać wszystkie reguły ruchu drogowego, rozsądnie manewrować samochodem i zachować refleks na wypadek nieroztropności pozostałych kierowców. A dodatkowo wciąż pojawiają się pogłoski o twardych egzaminatorach, czy innych nieprzyjemnych okolicznościach. W jaki sposób podejść do egzaminu, aby zaliczyć za pierwszym podejściem. Więcej…

Wzornictwo przemysłowe – studia i perspektywy pracy

Kierunek wzornictwo przemysłowe można studiować na uczelniach o profilu technicznym lub artystycznym. Jakie są perspektywy pracy po takich studiach? Więcej…
Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

deszczowkaJeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych.

Ocenia się, że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa dziennie około 150 litrów wody pitnej, przy czym do celów spożywczych zużywane są zaledwie około 3 litry takiej wody. Reszta wody zużywana jest do mycia naczyń, do prania, do codziennych zabiegów higienicznych, do podlewania roślin czy do spłukiwania toalety. Co ciekawe, większość tej wody bez problemu można zastąpić darmową wodą pozyskiwaną z opadów atmosferycznych. Wystarczy przygotować zbiorniki na deszczówkę i zaopatrzyć się w system niedrogich filtrów oraz wykonanie odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Do czego można używać wody deszczowej:

  • do spłukiwania toalet,
  • do prania brudnej pościeli, bielizny czy odzieży – woda deszczowa jest wodą miękką, podczas prania nie musimy zatem używać dużych ilości detergentów, dodatkowo chronimy grzałkę pralki przed osadzaniem się na niej kamienia,
  • do podlewania roślin – taką wodą możemy podlewać trawniki, rośliny rabatowe czy kwiaty doniczkowe,
  • do prac porządkowych – przefiltrowana woda deszczowa z powodzeniem może być wykorzystana do mycia podłóg czy okien.

Wykorzystanie wody deszczowej wpływa na obniżenie rachunków za wodę pitną i jest działaniem proekologicznym, korzystnym dla środowiska naturalnego.

Woda deszczowa pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych, ale do jej zebrania potrzebna jest duża powierzchnia spadzistego dachu i system rynien. Deszczówka sama w sobie jest czysta, ale spływając po dachu, może ulec zanieczyszczeniu. Dlatego przed jej dalszym wykorzystaniem, zwykle poddaje się ją filtracji. Do zbierania deszczówki najlepiej nadają się dachy spadziste, pokryte dachówką ceramiczną lub betonową, a także dachy blaszane. Do pozyskiwania deszczówki mniej wygodne będą pokrycia bitumiczne. Odradza się pozyskiwanie deszczówki z dachów krytych płytami azbestowymi.

Jak korzystać z deszczówki?

By móc korzystać z deszczówki, prócz zbiorników na wodę, które zwykle wkopuje się w grunt, potrzebny będzie także system rozprowadzenia wody. Tworząc taki system należy pamiętać, by był to niezależny system, odrębny od systemu doprowadzającego wodę pitną do domu – te dwa rodzaje wody nie mogą się ze sobą mieszać. Wspólny może być co najwyżej system odprowadzania zużytej wody – kanalizacja. Do zbudowania systemu opartego na wodzie deszczowej potrzebny będzie hydrofor, który pozwoli pompować wodę ze zbiornika znajdującego się poniżej poziomu gruntu, na większą wysokość. Warto zainwestować również w urządzenia elektroniczne, które pozwolą na kontrolowanie poziomu wody w zbiornikach, zapobiegając pracy hydroforu na sucho.

Woda deszczowa a kanalizacja

Jeśli korzystamy z niezależnego – indywidualnego systemu odprowadzania ścieków, zużytą wodę deszczową możemy z powodzeniem odprowadzać w taki sam sposób, jak odprowadzamy wodę pitną. Jeśli jesteśmy podpięci do systemu zbiorczej kanalizacji miejskiej/wiejskiej, wtedy za takie dodatkowe ścieki musimy osobno dopłacić. W tym celu instaluje się dodatkowe liczniki na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji – takie same liczniki muszą zakładać gospodarstwa, które są podłączone do systemu kanalizacji, ale korzystają z wody ze studni.  

Woda deszczowa w ogrodzie

Jeśli wodę deszczową zamierzamy używać jedynie do podlewania roślin w ogrodzie, nie musimy inwestować w system jej rozprowadzania po domu. W tym przypadku wystarczy zbiornik na wodę deszczową, do którego woda doprowadzana jest z dachu przez system rynien, pompa – najlepiej pompa umieszczona w zbiorniku (zanurzeniowa), oraz węże do podlewania ogrodu. Zbiornik na deszczówkę możemy wkopać w grunt lub zainwestować w zbiornik, który ustawiania się na powierzchni gruntu. W tym drugim przypadku musimy pamiętać o spuszczeniu z niego wody przed nadejściem mrozów, tak by nie uległ rozsadzeniu przez zamarzającą wodę.

Zbiornik na deszczówkę można zintegrować z systemem automatycznego podlewania ogrodu. Ze zgromadzonej wody można korzystać również w sposób bardziej tradycyjny - do podlewania roślin używając konewki. Nadmiar wody deszczowej można odprowadzić do rowu lub kanalizacji burzowej, ewentualnie do tuneli lub skrzynek rozsączających, które instaluje się pod powierzchnią gruntu, na terenie całej działki.

Polecamy także:

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Ciekawa zabawka - dron

Drony to jeden z wielu wynalazków, który w sprzedaży detalicznej pojawił się stosunkowo niedawno. Chociaż urządzenia te mają dużo dłuższą historię to w związku z ich ogromnymi możliwościami szpiegowskiego przeznaczenia długo nie były dostępne w sprzedaży. Drony, które były w sprzedaży można było nabyć po wręcz astronomicznych cenach. Więcej…

Czy Kraje Bałtyckie to popularny kierunek dostarczania przesyłek kurierskich?

Wysyłanie przesyłek za pośrednictwem firm kurierskich jest bardzo popularną, a zarazem wygodną opcją, jeśli zależy nam na szybkim dostarczeniu przesyłki. Przed nadaniem przesyłka zawsze powinna być odpowiednio zapakowana, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu w trakcie podróży. W przypadku niewłaściwego zapakowania i zabezpieczenia paczki, kurier może odmówić jej przyjęcia. Morskie i lądowe przesyłki kurierskie zostają dostarczone do celu zazwyczaj w ciągu siedmiu dni. Czas ten może być jednak ulec zmianie, w zależności od tego, dokąd wysyłamy paczkę. Czy często wysyła się przesyłki do Krajów Bałtyckich? Więcej…

Misja statku Rosetta została przedłużona

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań. Więcej…