W Warszawie odbędzie się sympozjum zadedykowane Ogromnej Mgławicy w Orionie. Kilkudziesięciu badaczy z całego świata podejmie współpracę w rozpoczynającej się niedługo w Warszawie naradzie naukowej zadedykowanej Wielkiej Mgławicy w Orionie - obwieściła przedstawicielka Lokalnego i Naukowego Komitetu Organizacyjnego rady.
Do 18 lipca Ośrodek Astronomiczny Państwowej Akademii Nauk im. M. Kopernika zamierza podejmować ogólnoświatowej renomy ekspertów interesujących się mgławicami gazowo-pyłowymi oraz procesami w tamtym miejscu przebiegającymi. Spotykają się oni z okazji narady pt. "The Orion Nebula: A Laboratory for the Study of Star Formation and Gaseous Nebulae".
Ogromna Mgławica w Orionie (M42 lub też NGC 1976) to najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na ziemskim niebie, jaka oprócz tego jest dostrzegalna "gołym okiem". Znajduje się 1344 lat świetlnych od naszej planety oraz stanowi kolosalne zbiorowisko gazu, pyłu oraz rodzących się gwiazd, z których ułamek jest otoczony dyskami wczesno planetarnymi. Mgławica ta jest jednym z najbardziej znanych obiektów obserwacji oraz badań, tak jak za pośrednictwem przyrządów naziemnych, jak i teleskopów pozaplanetarnych.
W naradzie w CAMK PAN weźmie uczestnictwo niemal 50 badaczy z całej ziemi, którzy przedstawią oraz wysłuchają nieomal 30 referatów. W Akademickim Komitecie Organizacyjnym znaleźli się między innymi: Lynne Hillenbrand (USA), Gary Ferland (USA), Michał Różyczka (Polska) i Ryszard Szczerba (Polska). Do Lokalnego Komitetu Organizacyjnego przynależą także: Magdalena Otulakowska-Hypka, Joanna Mikołajewska, Ryszard Szczerba oraz Natasza Siódmiak.