Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…

Będziemy żyć krócej niż nasi dziadkowie

Jak wynika z danych WHO aż 59% obywateli miast europejskich ma nadwagę bądź jest otyłych. Według ostrzeżeń lekarzy, młode pokolenie będzie żyło krócej niż pokolenie ich dziadków. Więcej…

10 podstawowych zwrotów, które przydadzą Ci się na wakacyjny wyjazd do Niemiec

Wakacje to czas wypoczynku, ale nie tylko. Warto w tym okresie poznawać także nowe kultury i zwiedzać miejsca, w których do tej pory nie byliśmy. Bliskim kierunkiem podróży, który wybieramy coraz chętniej są Niemcy. W kraju tym znajdziemy mnóstwo urokliwych miejsc, wartych zobaczenia. Oczywiście wyjazd zagraniczny wiąże się także ze znajomością języka. To ta bardziej stresująca część wypoczynku. W większości miast Niemiec będziemy mogli porozumieć się po angielsku, mimo wszystko warto jednak znać kilka zwrotów w języku niemieckim. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Pięknie na balkonie

Funkcjonalnie zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co należy zadbać? Więcej…
Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

board-mPłytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB.

Przebieg badania PCB

boardSpecjaliści dokonują szeregu badań pozwalających na pomiar powierzchniowych zanieczyszczeń jonowych na płytkach drukowanych. Do tego celu stosuje się urządzenie zwane jonografem. Pozwala ono na dokonanie analizy zarówno przed jak i po zamontowaniu PCB. Sprzęt jest wyposażony w system pomiarowy, zbiornik płynu ekstrakcyjnego, filtry oraz komputer z kartą przetwornika analogowo-cyfrowego. Dodatkowo do wykonania badań są potrzebne próbki, termometr, areometr, alkohol izopropylowy, woda dejonizowana, wykresy do określania gęstości płynu ekstrakcyjnego oraz rękawice ochronne. Aby przeprowadzić pomiar zanieczyszczeń jonowych należy uruchomić jonograf i wykonywać poszczególne polecenia, widoczne na ekranie komputera. Musimy wpisać jednostronne pole powierzchni płytki. Komputer zawiera w swojej pamięci górną dopuszczalną granicę zanieczyszczeń i analizuje dane kontrolowanego produktu. Następnie wykonujący pomiary musi zregenerować płyn ekstrakcyjny tak, aby uzyskać jego dostateczny stopień czystości. Do zbiornika z przygotowaną cieczą należy włożyć PCB, zamknąć pokrywę i wykonywać kolejne instrukcje widniejące na ekranie. Po zakończeniu analizy następuje automatyczny wydruk karty pomiarowej. W tym momencie możemy wyciągnąć płytkę ze zbiornika i przygotować go do wykonania następnego badania. Po skontrolowaniu stopnia zanieczyszczenia wszystkich płytek możemy otrzymać wydruk pomiarowej karty zbiorczej.

Skutki wywołane przez zanieczyszczenia jonowe

ITR oferuje również badania procesów bezołowiowego lutowania. Należy pamiętać, że zanieczyszczenia obecne na zespołach elektronicznych w warunkach zwiększonej wilgotności mogą powodować wzrost upływu prądu, korozję chemiczną i elektrochemiczną pokryć galwanicznych czy powstawanie dendrytów. Pogarsza to niezawodność wyrobów elektronicznych. Zabiegi w postaci tworzenia obwodów drukowanych, nanoszenia powłok ochronnych, montażu podzespołów czy lutowania mogą stanowić źródło zanieczyszczeń. Te jonowe stwarzają największe zagrożenie. Pod wpływem wody rozpadają się one na pojedyncze jony i przewodzą prąd. Pozostawienie tego typu zanieczyszczeń prowadzi dodatkowo do korozji. Badania przeprowadzone odpowiednim sprzętem pozwolą zapobiec opisanym skutkom.

Korzystając z usług ITR możemy również zlecić badania określające narażenia termiczne, dokonujące próbę szronu i rosy. Dokonanie odpowiedniej analizy zwiększa bezpieczeństwo użytkowania przewodów elektrycznych.

Polecamy także:

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Jak zostać specjalistą w danej branży?

Specjalista jest pożądany na rynku pracy. Specjalizacja połączona z profesjonalizmem to gwarancja bezproblemowego zatrudnienia. To również szansa na rozwój zawodowy. Nazywanie siebie specjalistą pomaga w budowaniu pozycji w branży. Do wyboru mamy wiele ścieżek edukacyjnych, w których możemy się kształcić. Więcej…

Przeprowadzka - ile kosztuje?

Osoby zmieniające mieszkanie niewątpliwie borykają się z problemem oszacowania kosztów które pochłonie przeprowadzka. Zadecydowałem z tej przyczyny napisać artykuł obejmujący parę wartościowych porad które ułatwią wycenę kosztów przeprowadzki. Więcej…