Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu.
Co wiemy o pleśni?
Pleśń jest powszechnie znana. Najczęściej pod postacią białego puchu na jedzeniu bądź sinych plamach na powierzchni ścian. Grzyb pleśń to po prostu pasożyt, którego zarodniki przenoszone są przez prądy powietrza. Strukturę pleśni tworzy grzybnia, która jest jedną komórką posiadającą wiele jąder. Ze względu na swą prostą budowę są zdolne do rozwoju praktycznie wszędzie. Kiedy zauważycie jedną, dla wielu niegroźną, siną otoczkę na ścianie, nie lekceważcie jej. Pleśń rodzi pleśń. Dlatego pojawienie się jednej to tylko początek walki.
Jak się rozwija?
Pleśń będzie rozwijać się w szybkim tempie, jeżeli stworzymy jej do tego odpowiednie warunki. Najlepiej rozwija się w zawilgoconych pomieszczeniach, które nie mają dostępu do słońca i utrzymują umiarkowaną temperaturę. Jeżeli chcemy, więc wyhodować substancję, zagrażającą naszemu życiu i dodatkowo mieć samoistnie powstający „pleśniowy wzór” na ścianach, wiemy jak to zrobić. Problem pleśni często występuję w nowych budynkach, w których nie zwracano uwagi na dobrą wentylację wnętrz oraz dobór izolacji. – Pleśń powstaje z powodu utrzymywania się zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Dlatego dobór materiałów izolacyjnych jest bardzo ważny. Należy zwrócić uwagę, które z dostępnych izolacji zapobiegają powstawaniu pleśni i wybrać tę najlepszą. – mówi Rafał Żukowski z firmy paskalizolacje.pl.
Zdrowie, a pleśń
Bagatelizując pleść możemy nabawić się wielu chorób. Nie jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. Szczególnie dla alergików i osób o osłabionym układzie immunologicznym. Niebezpieczeństwo pojawia się przez wytwarzane przez nią toksyny. Osoby, które poddały się badaniom w obecności pleśni, skarżyły się najczęściej na bóle różnych części ciała, zaburzenia oddychania oraz wiele innych dolegliwości, które utrudniały funkcjonowanie.
Co z nią zrobić?
Powstałą pleśń należy jak najszybciej zwalczyć, ponieważ rozsiewa ona swoje zarodniki w powietrzu tworząc przez to kolejne zmory naszego mieszkania. Możemy skorzystać z domowych sposobów na zwalczanie pleśni i użyć powszechnych produktów takich jak ocet czy olej z drzewa herbacianego. Ważne jest, żeby oglądać mieszkanie. Szczególnie zimą i jesienią w deszczowe dni. Im wcześniej wykryjemy grzybnię tym lepiej. Priorytetem jest jednak nie dopuścić do jej powstania. Dlatego rozpoczynając budowę domu poważnie zastanówmy się nad wyborem materiałów. Nie warto oszczędzać na izolacji, ponieważ na pewno nie wyjdzie nam to na dobre i tak naprawdę wcale na tym nie zaoszczędzimy. Z biegiem lat zaczniemy wydawać dodatkowe pieniądze na poprawę izolacji i chociażby na usunięcie pleśni, jeżeli takowe jest w ogóle możliwe.
Izolacja
Wybór izolacji do naszego nowego domu jest bardzo ważny. Na rynku dostępne są różne materiały, które przyciągają ceną. Jeżeli chcecie mieć czyste i zdrowe mieszkanie nie powinniście dać się skusić. Jaki materiał wybrać? Wełna mineralna nie jest ekologiczna i nie zapobiega powstawianiu pleśni. Nie odprowadza wilgoci, która w efekcie doprowadzi do zagrzybienia budynku. Styropian jest bardziej przyjazny dla środowiska i nie nasiąka, ale nie jest dobrą formą izolacji ciepła. Rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa. Amerykański producent zadbał o to, aby była ona dobrą izolacją ciepła i co najważniejsze była przyjazna dla środowiska i ludzi. Pianka dzięki swojej otwarto-komórkowej strukturze, chroni nasze ściany przed pleśnią. – Piankę poliuretanową Foam-Lok™500 nakładamy metodą natryskową. Dzięki czemu idealnie wypełnia załamania i miejsca do których ciężko dotrzeć inną izolacją. Dlatego nie straszna nam pleśń. Wilgoć nie ma dostępu do naszego szczelnie zaizolowanego domu. Dodatkowo mogą ją aplikować tylko przeszkoleni wykonawcy, odpowiednimi sprzętami i materiałami najwyższej jakości. – komentuje Marcin Sobczyk z firmy HONTER Company, dystrybutora pianki amerykańskiego producenta LAPOLLA INDUSTRIES na terenie Unii Europejskiej.
Walka z pleśnią nie jest łatwa. Nie zawsze można ją całkowicie wyeliminować. Raz się uda, za drugim razem może być gorzej. Dlatego ważne jest, aby nigdy nie dopuścić do uczestnictwa w naszym życiu, szkodliwej pleśni i dobrze zastanowić się nad dobrą izolacją naszego domu.
HONTER Company – dystrybutor pianki marki LAPOLLA - sprawdź na: www.honter.pl
Firma HONTER Company, jest jedynym dystrybutorem najwyższej klasy natryskiwanych materiałów izolacyjnych na terenie Unii Europejskiej, które są produkowane przez LAPOLLA INDUSTRIES. Oferują wysokiej jakości, kompleksowe ocieplanie budynków. Firma HONTER pomaga zaoszczędzić pieniądze klientów oraz osiągnąć sukces partnerom handlowym. Jest idealnym partnerem dla firm działających w branży technologii izolacyjnych.
Amerykańscy producenci LAPOLLA INDUSTRIES postarali się o to, aby ich produkty był przede wszystkim przyjazne dla środowiska i spełniały wszelkie warunki przystosowania na terenie Europy. Są nie tylko producentami natryskiwanych pianek poliuretanowych, ale również farb. Te materiały można zastosować m.in. do izolacji termicznej oraz dźwiękowej. Polecane przez największych architektów na rynku amerykańskim.
http://www.honter.pl/
Źródło zdjęcia: http://naszecialo.blogspot.com/2014/01/plesn-w-domu-przyczyna-wielu-chorob.html