Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości.
Mieszalniki znajdą zastosowanie w przedsiębiorstwach specjalizujących się produkcją materiałów przeznaczonych do recyklingu. W zbiornikach takich najczęściej przechowywany jest materiał sypki, który ulega w nich procesowi homogenizacji. Posiadają one indywidualny system załadunku, rozładunku oraz napędu. Pojemność mieszalników przeznaczonych do przemysłu wynosi zazwyczaj od 4 do 30 m3.
Sprzęt ten najczęściej stosowany jest w branży chemicznej oraz rolniczo-spożywczej i farmaceutycznej. Przemysł chemiczny wykorzystuje mieszalniki do homogenizacji regranulatów z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o branże rolniczą i farmaceutyczną to pomagają one wytwarzać mieszanki produktów żywnościowych, suszu ziół, nasion oraz pasz dla hodowli.
Jak podają specjaliści pol-service.pl najpopularniejsze mieszalniki to te posiadające napęd górny. To właśnie te modele znajdują najszersze zastosowanie w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ich główną rolą jest wspomniana wcześniej homogenizacja granulatów. Coraz częściej model ten wykorzystuje branża rolnicza, która stosuje go do przetwarzania pasz i nasion. W przypadku niektórych substancji, przechowywanych w takim mieszalniku, stosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci stali nierdzewnej. Pozwala to na zwiększenie odporności takiego urządzenia, co jednocześnie wydłuża jego żywotność.
Mieszalnik tworzyw sztucznych, jak każdy sprzęt przemysłowy, powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Wielkogabarytowe mieszalniki są zazwyczaj nieruchome i instalowane przez wyspecjalizowanych pracowników. Stosowane są zazwyczaj, gdy firma produkuje masowe ilości przetworzonego plastiku bądź innych tworzyw sztucznych. W przypadku gdy tych ilości jest mniej, można wykorzystać sprzęt o mniejszej powierzchni, który jednocześnie jest bardziej uniwersalny.
Mniejsze maszyny często u swojego podnóża mają możliwość wmontowania kółek. Pozwala to na ich swobodne przenoszenie, a to zwiększa ich użyteczność. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do pracy przy wielu liniach. Jeśli chodzi o mieszalniki których rolą jest mieszanie większej ilości materiałów, wykorzystuje się mechanizm składający się z silnika elektrycznego, który połączony jest ze ślimakiem mieszającym za pomocą przekładni z pasem klinowym trapezowym.
W razie potrzeby mieszalniki można połączyć również ze specjalnym przenośnikiem ślimakowym. Podstawową funkcją takiego zestawu jest rozdrabnianie i mieszanie materiałów sypkich dostarczanych w postaci granulatu lub płatków. Przetworzony w rozdrabniaczu materiał podawany jest przenośnikiem do mieszalnika bezpośrednio na ślimak mieszający.
Wybór odpowiedniego mieszalnika nie jest rzeczą prostą - podają sprzedawcy z pol-service.pl. - Jednak, gdy uda nam się dobrać sprzęt dopasowany do potrzeb zakładu, mamy gwarancję wzrostu wydajności firmy.