Teleinformatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną techniki oraz nauki, która wiąże osiągnięcia informatyki i dokonania w zakresie telekomunikacji. Ta dziedzina, która jest podstawą dla sektora IT, stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników zarówno gospodarczego jak i społecznego rozwoju każdego kraju. Zgodnie z współczesnymi wymaganiami, coraz więcej firm dostarcza rozwiązań technologicznych z zakresu teleinformatyki.
Zarówno telekomunikacja jak informatyka w trakcie swojego rozwoju bardzo się zbliżyły. Łatwo to dostrzec zwłaszcza w ostatnich latach. Obecnie granice między sieciami telekomunikacyjnymi, a komputerowymi systematycznie się zacierają. W dziedzinie telekomunikacji powszechne stało się wykorzystywanie technik i narzędzi informatyki do generowania, modyfikowania, przechowywania i wizualizowania danych, jak również do sterowania ruchem w sieciach telekomunikacyjnych. Natomiast w dziedzinie informatyki nagminnie wykorzystuje się rozbudowane systemy telekomunikacyjne, zarówno w lokalnych jak i rozległych sieciach komputerowych. Użytkowane są telekomunikacyjne media i protokoły transmisyjne oraz wypracowane w telekomunikacji sposoby projektowania sieci. Ale oprócz tego, techniki oraz urządzenia telekomunikacji i informatyki budują kolektywne zwarte systemy między innymi w produkcji przemysłowej, w inteligentnych domach, administracji czy też bankowości. Wszystkie tego typu sieci i systemy od pewnego czasu zaczęto nazywać sieciami i systemami teleinformatycznymi. Projektowanie takich sieci i systemów, podtrzymanie w ruchu oraz ciągły rozwój wymaga specjalistycznej kadry dysponującej wiedzą z zakresu telekomunikacji oraz informatyki. Specjaliści z firmy energetyka.itr.org.pl dostrzegają, że teleinformatyka to rozwiązanie inteligentne i obiecujące, dlatego nie jest zaskakujące, że cieszą się coraz większą popularnością.
Różnorodne informacje, czy to w formie zdjęć, samego dźwięku, dźwięku połączonego z obrazem, czy też samego tekstu, są przetrzymywane i przekazywane w postaci cyfrowej. Obecnie powszechność nowoczesnych urządzeń technologicznych (począwszy od telefonów komórkowych poprzez aparaty fotograficzne, kamery, aż do laptopów i komputerów stacjonarnych) przyczyniła się do tego, że staliśmy się aktywnymi i inteligentnymi użytkownikami i kreatorami w świecie mediów cyfrowych. Umożliwiające to narzędzia i systemy są właśnie obszarem dziedziny teleinformatyki. Rozwiązania teleinformatyczne mają wiele zalet, bo przede wszystkim zapewniają ochronę przechowywanych informacji w świecie wirtualnym, a co za tym idzie - dbają o bezpieczeństwo konsumentów w świecie realnym. Teleinformatyka ułatwia codzienne życie poprzez rozwój takich systemów jak e-administracja, e-bankowość, czy też elektroniczny obieg dokumentów. Sieci lokalne i rozległe (przewodowe, światłowodowe oraz radiowe) dają możliwość korzystania z zasobów Internetu niemal zawsze i wszędzie tam, gdzie możemy używać rozmaitych urządzeń. Dzięki rozwojowi sieci światłowodowych, które oplatają cały kraj i łączą go z innymi państwami, stało się możliwe efektywne wysyłanie danych w sieci Internet. Rozwiązania teleinformatyczne stosowane są przez wiele firm, ponieważ ta dziedzina techniki wprowadzona do biznesu daje możliwość wdrażania innowacji do produktów. Korzystająca z tego firma staje się konkurencyjna na rynku i łatwo może wyprzedzić pozostałe. Wiele globalnych firm jest przeświadczonych o tym jak wielką rolę odgrywa teleinformatyka w dostarczaniu komercyjnego sukcesu w danej branży.
Teleinformatyka jest doskonałym przykładem tego, że rozwiązania, które niegdyś wydawałyby się niemożliwe dziś stają się rzeczywistością - zauważają fachowcy z energetyka.itr.org.pl, a błyskawiczny rozwój tej dziedziny podkreśla wielkie jej znaczenie w dobie cywilizacji cyfrowej.