Każdy właściciel firmy staje kiedyś przed pytaniem, jakie zaplecze IT powinien zastosować. Czy ogólnodostępne oprogramowania i aplikacje spełnią wymagania jego przedsiębiorstwa czy może lepiej zainwestować w opracowanie narzędzi dedykowanych? Podjęcie tego typu decyzji nie jest sprawą łatwą należy, bowiem rozważyć czy nakład finansowy związany ze zleceniem stworzenia oprogramowania i aplikacji szytych na miarę przyniesie należyty zwrot z inwestycji.
Co umożliwiają dedykowane systemy informatyczne?
Oszczędność czasu i łatwość obsługi to z pewnością jedna z ważniejszych zalet, jakie przynoszą tego typu oprogramowania i aplikacje. Przy ich zastosowaniu można wyeliminować zbyt trudne lub po prostu niepotrzebne funkcje obecne w standardowym pakiecie, a w ich miejsce dodać elementy, które będą wspierać automatyzację pracy i wzrost efektywności prowadzonych działań. Dzięki nim możliwe jest również zastosowanie powszechnie obowiązującej w firmie nomenklatury, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko popełnienia potencjalnych błędów wynikających z rozbieżności terminologii używanej w języku firmowym i ich odpowiednikami widniejącymi w systemie. Odpowiednio stworzone oprogramowania i aplikacje mogą niekiedy nawet zastąpić etatowego pracownika, dzięki temu, że wykonają one określone obliczenia czy działania szybciej i dokładniej niż człowiek. Dzięki tego typu rozwiązaniom nie tylko minimalizuje się koszty, ale i usprawnia sposób zarządzania poszczególnymi działami, jak i całą firmą. Polepszeniu ulega również komunikacja wewnętrzna oraz przepływ informacji między firmą, a dostawcami i klientami. Co więcej, decydując się na zakup dedykowanych systemów nie trzeba martwić się o kwestie związane z ich wdrożeniem, szkoleniem pracowników oraz późniejszym serwisowaniem, gdyż z reguły to wszystko pozostaje w gestii twórców oprogramowania.
Dedykowane systemy informatyczne wiążą się z wygodą, oszczędnością czasu i elastycznością w dostosowywaniu do wymagań klienta. Jednak nic nie jest za darmo i decydując się na uzyskanie tego typu korzyści należy liczyć się z większym wydatkiem, który zwróci się, ale w dłuższej perspektywie czasu.