Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak pozbyć się pluskiew i karaczanów z domu?

Inwazja pluskiew lub karaczanów zazwyczaj zaczyna się niepostrzeżenie i znienacka. Zostają one nieświadomie naniesione na nutach lub odzieży i początkowo niezauważane zaczynają się mnożyć. Gdy już je dostrzeżemy – zazwyczaj naprawdę trudno je wytępić, a samodzielne próby rozwiązania problemu kończą się porażkami. Co można zrobić, by opanować sytuację? Więcej…

Od stażu do stanowiska kierowniczego w urzędzie

Wiele osób planuje swoją ścieżkę edukacji z myślą o karierze w różnego rodzaju urzędach lub strukturach administracji państwowej. Chociaż powszechnie uważa się, że są to miejsca pracy o ograniczonych możliwościach awansu, realia ulegają dynamicznym zmianom. To z kolei otwiera drogę rozwoju wielu osobom - szczególnie tym, którzy mogą poszczycić się dobrym wykształceniem. Jak jednak wygląda droga od przysłowiowego “zera” na szczyt hierarchii w tego typu instytucjach? Więcej…

Walka z pleśnią

Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu. Więcej…

Ataki w cyberprzestrzeni

Jednym z najistotniejszych kłopotów, z którymi styka się dzisiejszy świat są cyberataki, które przynoszą ze sobą duże zagrożenie dla każdego. Pomocą w walce ze wspomnianym ryzykiem jest rozwój technik, związanych ze sztuczną inteligencją. Przynoszą one nadzieję na efektywne przeciwdziałanie atakom w cyber przestrzeni, których dziś jest coraz więcej. Więcej…

Porównanie GPW z innymi rynkami akcji - analiza porównawcza GPW z innymi globalnymi rynkami akcji

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) odgrywa kluczową rolę w polskim systemie finansowym oraz ma coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej. Jednakże, zanim inwestor podejmie decyzję o lokowaniu kapitału na GPW, istotne jest przeprowadzenie analizy porównawczej tego rynku z innymi rynkami akcji, zarówno w Europie Środkowej, jak i globalnie. Więcej…
Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

m serceCzy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę.

d serceJak pokazały badania, tą wadę serca można operować w sposób mało inwazyjny, przy użyciu metody, w której najważniejsza rolę odgrywa właściwie dobrany klej.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda z Ellen Roche na czele wykonali operacje na świni. Poprzez nieduże nacięcie na skórze wprowadzona została łatka na długiej rurce, po dotarciu do serca została ono przebite, tak aby umożliwić dostanie się do przegrody międzyprzedsionkowej. Łatka, posmarowana specjalnie dobranym klejem tężejącym pod wpływem promieni UV umieszczona była między dwoma balonikami. Po odpowiednim umiejscowieniu łatki, baloniki zostały nadmuchane, co sprawiło, ze łatka została unieruchomiona. W następnej kolejności poprzez światłowód wysłane zostały promienie UV, które doprowadziły klej do stężenia.

W czasie zabiegu serce świni nie przestawało bić. Naukowcy twierdzą, że operacja zakończyła się całkowitym sukcesem. Pozostało tylko oczekiwanie na dalszy efekt, bowiem ostatecznie łatka powinna się rozpuścić, a zastąpić ją ma żywa tkanka. Wtedy okaże się, czy wszystko uda się zgodnie z planem. Jeśli się powiedzie, to otrzymamy nową, metodę leczenia tej popularnej wady serca. Będzie ona mało inwazyjna i nie będzie pozostawiała ciał obcych w organizmie pacjenta.

Efekt badań naukowców z Harvardu opublikowany został w piśmie „Science Translational Medicine”.

 

Polecamy także:

Sympozjum poświęcone Wielkiej Mgławicy w Orionie

W Warszawie odbędzie się sympozjum zadedykowane Ogromnej Mgławicy w Orionie. Kilkudziesięciu badaczy z całego świata podejmie współpracę w rozpoczynającej się niedługo w Warszawie naradzie naukowej zadedykowanej Wielkiej Mgławicy w Orionie - obwieściła przedstawicielka Lokalnego i Naukowego Komitetu Organizacyjnego rady. Więcej…

Spersonalizowane leczenie

Urządzenie wszczepiane pod skórę pozwoli dopasować spersonalizowany sposób kuracji dla danego pacjenta. Już za rok zaczną się pierwsze testy, w których wezmą udział osoby chore. Więcej…

Sonda New Horizons

New Horizons - sonda, która zbliża się do Plutona, bada w sąsiedztwie nie kryją się jakieś niespodzianki. Kierujący misją nie chcieliby sytuacji, w której sonda miałaby natrafić niespodziewanie na jakieś nieznane księżyce, bądź pierścienie naokoło Plutona. Więcej…

Nowa matura – pomoce wydawnicze

Nowa matura obowiązuje już od kilku lat, nadal jednak zdaje się budzić wiele kontrowersji, nie tylko w debacie publicznej i w odbiorze społecznym, ale także stanowi bieżący temat w resorcie edukacji, poruszany przez kolejnych ministrów w ekipie rządzącej. Więcej…

Serwis spawarek – najczęstsze awarie urządzeń spawalniczych

Spawarka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wielu serwisów, warsztatów i zakładów przemysłowych. Od jej prawidłowego działania zależy możliwość wykonywania wielu istotnych prac, dlatego usterkom trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną awarii tych urządzeń i co zrobić, aby uniknąć konieczności częstego oddawania spawarki do serwisu. Więcej…