Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem.
Inżynierowie z VolkerWessels pracują nad tą technologia już od jakiegoś czasu. I choć budowa dróg w takiej technologi nie będzie miała wpływu na zmniejszenie korków tworzących się podczas weekendów, kiedy to wiele osób wyjeżdża z miasta, to i tak wprowadzenie plastikowych dróg miało by spore korzyści dla naszego środowiska.
Porównując drogi plastikowe do dróg, wykonywanych z tworzyw które obecnie są stosowane, czyli betonowych i asfaltowych, zauważymy, że drogi plastikowe mają wiele plusów:
- nie wymagają konserwowania
- nie wymagają łatania dziur po okresie zimowym
- mają większa odporność na erozję
- nie tracą swych właściwości w szerokim zakresie temperatur od -40 stopni Celsiusza do +80 stopni Celsiusza
Koszty budowy dróg plastikowych byłyby prawdopodobnie wyższe od dróg betonowych i asfaltowych, jednakże droga plastikowa byłaby trzy razy bardziej trwała. Także czas budowy takiej drogi byłby znacznie krótszy. Z uwagi na to, że taką drogę układałoby się z gotowych modułów wyprodukowanych w fabryce, sam montaż odbywał by się bardzo szybko. Taki odcinek drogi jaki z asfaltu powstaje przez miesiąc, z plastiku można wykonać w tydzień.
Dodatkowym atutem jest możliwość wmontowania wszelkich instalacji, kabli elektrycznych do zasilania latarni, rur odprowadzających wodę, światłowodów, czujników i innych bezpośrednio w fabryce, podczas wykonywania modułów.
Holenderska firma przygotowuje się do wykonania testów, które mają wykazać, czy taka droga z plastiku jest w stanie dorównać drodze asfaltowej pod względem jazdy i przyczepności, w szczególności w czasie opadów. Wspomniane testy odbywać się będą w Rotterdamie, inżynierowie otrzymali już zgodę od władz miasta.