Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zbawienny wpływ psa

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, iż kurz, który znajduje się w domach osób posiadających psa może strzec przed zakażeniem wirusem RSV, który atakuje drogi oddechowe, co zaś prowadzi do astmy u najmłodszych. Więcej…

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Różne technologie przy zapłodnieniu pozaustrojowym

Zapłodnienie in vitro (IVF, In Vitro Fertilization) to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia plemników i komórek jajowych poza organizmem kobiety. Zarodek, który w ten sposób powstanie, umieszcza się w macicy, aby mógł się w niej rozwijać. Istnieje wiele metod sztucznego zapłodnienia. Zazwyczaj wybór jednej z nich wynika z określonej diagnozy przyczyn niepłodności. Wybiera się taką technologię in vitro, która maksymalnie zwiększy szansę na zapłodnienie. Więcej…

Lublin - kombinacja przeszłości, kultury i współczesności

Lublin stanowi miasto pełne pieknej architektury, ducha przeszłości oraz pięknych zabytków. Położone w południowo-wschodniej Polsce, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w naszym kraju. Powinno się zobaczyć to miasto nie wyłącznie ze względu na jego bogatą przeszłość, ale również z uwagi na na mnóstwo rozmaitych atrakcji. Więcej…
Drogi z plastiku?

droga-mCiekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem.

drogaInżynierowie z VolkerWessels pracują nad tą technologia już od jakiegoś czasu. I choć budowa dróg w takiej technologi nie będzie miała wpływu na zmniejszenie korków tworzących się podczas weekendów, kiedy to wiele osób wyjeżdża z miasta, to i tak wprowadzenie plastikowych dróg miało by spore korzyści dla naszego środowiska.

Porównując drogi plastikowe do dróg, wykonywanych z tworzyw które obecnie są stosowane, czyli betonowych i asfaltowych, zauważymy, że drogi plastikowe mają wiele plusów:

  • nie wymagają konserwowania
  • nie wymagają łatania dziur po okresie zimowym
  • mają większa odporność na erozję
  • nie tracą swych właściwości w szerokim zakresie temperatur od -40 stopni Celsiusza do +80 stopni Celsiusza

Koszty budowy dróg plastikowych byłyby prawdopodobnie wyższe od dróg betonowych i asfaltowych, jednakże droga plastikowa byłaby trzy razy bardziej trwała. Także czas budowy takiej drogi byłby znacznie krótszy. Z uwagi na to, że taką drogę układałoby się z gotowych modułów wyprodukowanych w fabryce, sam montaż odbywał by się bardzo szybko. Taki odcinek drogi jaki z asfaltu powstaje przez miesiąc, z plastiku można wykonać w tydzień.

Dodatkowym atutem jest możliwość wmontowania wszelkich instalacji, kabli elektrycznych do zasilania latarni, rur odprowadzających wodę, światłowodów, czujników i innych bezpośrednio w fabryce, podczas wykonywania modułów.

Holenderska firma przygotowuje się do wykonania testów, które mają wykazać, czy taka droga z plastiku jest w stanie dorównać drodze asfaltowej pod względem jazdy i przyczepności, w szczególności w czasie opadów. Wspomniane testy odbywać się będą w Rotterdamie, inżynierowie otrzymali już zgodę od władz miasta.

Polecamy także:

Czy wiesz jak działa drukarka 3D? Oto garść przydatnych informacji

Jeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia. Więcej…

Nowoczesna edukacja w przyjaznej szkole

Szkoła wbrew pozorom nie musi być nudna i surowa. Wnętrze każdej z nich z pewnością powinno zachęcać do zdobywania wiedzy. Jak wyposażyć szkołę, aby była ona jak najbardziej przyjazna uczniom oraz nauczycielom? Więcej…

Lato - czas zabawy na świeżym powietrzu

Latem możemy przebywać znacznie dłużej na świeżym powietrzu. Z pewnością ładna pogoda oraz wyższe temperatury inspirują do plenerowych gier i zabaw. Znacząca większość dzieci woli dynamiczne rozrywki ruchowe poza domem. Beztroski czas spędzony na skwerze lub w lesie, ćwiczenie zręczności i integracji sensorycznej to z pewnością istotne wartości wakacyjnych aktywności. Jednakże dzieci nie chcą się zanudzać, warto proponować przeróżne zabawy, tak aby pobudzać je do ruchu. Należy zatem skorzystać z sympatycznej pogody, a jeśli nie masz pomysłu na to, jak bawić się z maluchem w czasie wakacji, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…