Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić? Więcej…

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach. Więcej…

Jak zrobić aparaturę do bimbru?

Bardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru. Więcej…

Nowa nadzieja w walce z otyłością

Czy wiesz co decyduje o tym czy masz w danej chwili ochotę na słodycze czy też nie? Naukowcy już to wiedzą, jak wykazały ich najnowsze badania o ochocie na słodycze decyduje obecność we krwi wytwarzanego przez wątrobę hormonu. Więcej…

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…
Drogi z plastiku?

droga-mCiekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem.

drogaInżynierowie z VolkerWessels pracują nad tą technologia już od jakiegoś czasu. I choć budowa dróg w takiej technologi nie będzie miała wpływu na zmniejszenie korków tworzących się podczas weekendów, kiedy to wiele osób wyjeżdża z miasta, to i tak wprowadzenie plastikowych dróg miało by spore korzyści dla naszego środowiska.

Porównując drogi plastikowe do dróg, wykonywanych z tworzyw które obecnie są stosowane, czyli betonowych i asfaltowych, zauważymy, że drogi plastikowe mają wiele plusów:

  • nie wymagają konserwowania
  • nie wymagają łatania dziur po okresie zimowym
  • mają większa odporność na erozję
  • nie tracą swych właściwości w szerokim zakresie temperatur od -40 stopni Celsiusza do +80 stopni Celsiusza

Koszty budowy dróg plastikowych byłyby prawdopodobnie wyższe od dróg betonowych i asfaltowych, jednakże droga plastikowa byłaby trzy razy bardziej trwała. Także czas budowy takiej drogi byłby znacznie krótszy. Z uwagi na to, że taką drogę układałoby się z gotowych modułów wyprodukowanych w fabryce, sam montaż odbywał by się bardzo szybko. Taki odcinek drogi jaki z asfaltu powstaje przez miesiąc, z plastiku można wykonać w tydzień.

Dodatkowym atutem jest możliwość wmontowania wszelkich instalacji, kabli elektrycznych do zasilania latarni, rur odprowadzających wodę, światłowodów, czujników i innych bezpośrednio w fabryce, podczas wykonywania modułów.

Holenderska firma przygotowuje się do wykonania testów, które mają wykazać, czy taka droga z plastiku jest w stanie dorównać drodze asfaltowej pod względem jazdy i przyczepności, w szczególności w czasie opadów. Wspomniane testy odbywać się będą w Rotterdamie, inżynierowie otrzymali już zgodę od władz miasta.

Polecamy także:

Jak zaprojektować stand reklamowy, by stał się najlepszą wizytówką firmy?

Standy stanowią podstawę strategii marketingowej każdej firmy, która stara się pozyskać klientów w sposób bezpośredni – poprzez reklamę indoor lub outdoor. Podczas projektowania takiej konstrukcji nie można zapomnieć o nowoczesnym designie, lecz równie ważne jest zadbanie o czytelność przekazu i jego wartość merytoryczną. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stand reklamowy, by sprawdził się w roli profesjonalnej wizytówki firmy. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Budowa i metody zastosowania podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej

Woda jest nam niezbędna w codziennym życiu – nie tylko do picia i przygotowania posiłków, ale również do sprzątania, spłukiwania toalety czy higieny osobistej. Wzrastające koszty procesów oczyszczania i uzdatniania wody sprawiają, że nawet przy minimalizowaniu zużycia wody wodociągowej, nasze wydatki na nią niekoniecznie spadną do optymalnego poziomu. Metodą poczynienia konkretnych oszczędności w tej materii jest zastosowanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Jak działa taka instalacja i z czego jest zbudowana? Więcej…

Wyjątkowe elementy oprawy pogrzebu

Pogrzeb to z pewnością bardzo przygnębiająca uroczystość dla najbliższej rodziny zmarłego, jego przyjaciół oraz znajomych. W ostatnich latach zmieniło się nieco podejście do organizacji pogrzebów, poszerzył się zakres elementów, które tworzą jego oprawę. Włączenie ich do ceremonii pozwoli nam godnie pożegnać ukochaną osobą, rozbudzić wspomnienia z nią związane i dobrze zapamiętać jej ostatnią drogę. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…