Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Szczepy bakterii lekoodpornych w Chinach

W Chinach wykryto szczepy bakterii, które odporne są na leki. Badacze ostrzegają przed "antybiotykowa apokalipsą" Więcej…

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…
Koszty projektu - jak nimi zarządzać?

Koszty projektu - jak nimi zarządzać?Zarządzanie kosztami w projekcie to trudne i pracochłonne zadanie, które wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka, równoległych czynników. Jak zrobić to dobrze i jakie rodzaje prognozowania mamy do dyspozycji? Poznaj zasady, dzięki którym zarządzanie finansami stanie się znacznie prostsze.

 

Koszty projektu - jak nimi zarządzać?

Prognozowanie kosztów projektu- dlaczego warto?

Prognozowanie kosztów to pierwszy etap, niezwykle pomocny w zarządzaniu finansami każdego projektu. Należy przeprowadzić go niezwykle szczegółowo, jednak pewne odstępstwa od prognoz nie powinny nas martwić. To naturalne, że nie da przewidzieć się wszystkich wydatków, niemniej warto posiłkować się takim planem. Ponadto, klient już na pierwszym spotkaniu poprosi najprawdopodobniej o wycenę, dlatego trzeba podać pewne przedziały cenowe. Zaznaczyć musimy wówczas, że są to jedynie dane szacunkowe. 

Rodzaje prognozowania kosztów

Zarządzanie kosztami projektu może opierać się na trzech rodzajach prognozowania finansowego. Zalicza się do nich:

  • Prognoza rzędu wielkości- metoda uznawana za najmniej dokładną, jednak może okazać się niezwykle potrzebna we wstępnej fazie planowania budżetu, ponieważ pozwoli określić mniej więcej wartość naszego przedsięwzięcia. Jej wadę stanowi fakt, że założona wielkość prognozy może różnić się nawet o 50%. Niemniej, wiemy czy poruszamy się w kwocie do 100 tys. czy raczej do 200 tys złotych, a być może nawet do 1 miliona złotych. Konieczne jest jej regularne kontrolowanie.
  • Prognoza budżetowa- jest ona bardziej dokładna i szczegółowa, wprowadzana na nieco późniejszym etapie projektu, kiedy mamy już więcej informacji o zasobach potrzebnych do zrealizowania wykonania, ilości zaangażowanych osób czy czasu, jaki trzeba poświęcić na osiągnięcie postawionego celu. Margines błędu w tej prognozie powinien wynosić od 10% do -25%. 
  • Prognoza definitywna- jej ostateczna kwota musi być jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych kosztów projektu. Granica błędu w tym przypadku to +5%, a -10%. Tego rodzaju prognozę wykonuje się w późniejszych etapach realizacji projektu. 

Do stworzenia budżetu, a następnie zarządzania nim przydatny będzie program Microsoft Project. Więcej informacji można o nim uzyskać na http://www.imperiumszkoleniowe.pl/project-podstawowy.

Budżetowanie kosztów i ich kontrola

Po ustaleniu prognozy należy przejść do budżetowania kosztów, czyli uszczegółowienia elementów, na które przeznaczone będą środki finansowe. Na tym etapie trzeba oszacować koszt każdego poszczególnego zadania. Oznacza to, że zsumować trzeba wszystkie koszty łącznie z wynajmem powierzchni biurowej, stawą dzienną pracowników, zakupem materiałów i wiele więcej. Wydatki muszą zostać poddane regularnej kontroli, co wymaga tworzenia, a także analizy raportów dotyczących stanu finansowego projektu. Za to zadanie odpowiada osoba powołana specjalnie do spraw finansowych oraz koordynator projektu. 

Zarządzanie budżetem musi wynikać z dokładnych analiz. Możliwe, że klient zażąda wglądu w okresowe raporty finansowe, dlatego sprawowanie nad nimi kontroli jest konieczne.

Polecamy także:

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Rodzaje koszy ulicznych z przeznaczeniem do zastosowania miejskiego

Dbanie o środowisko to ważny obowiązek każdego mieszkańca planety. Choć brzmi wyniośle, to wcale nie jest to trudne zadanie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych i w zasadzie intuicyjnych regułach, wśród których prym wiedzie segregacja śmieci. Na czym polega segregacja odpadów i jakie rodzaje koszy mają zastosowanie w przestrzeni publicznej? Sprawdź! Więcej…

Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Czyste oceany? Tak, to możliwe.

Niespotykany dotąd system oczyszczania Oceanu Spokojnego ze śmieci plastikowych rusza już za rok. Tak zwany siódmy kontynent, czyli ogromne skupisko odpadów pływających może zniknąć z największego oceanu na Ziemi - Pacyfiku już za dziesięć lat. Analogiczne akcje mogą być wprowadzone w życie także na pozostałych oceanach. Więcej…