Jeżeli chcesz uzyskać sprężone powietrze pod dużym ciśnieniem, skorzystaj z pomocy kompresora – urządzenia, które wykorzystasz równie dobrze w domu, jak i profesjonalnym warsztacie. Pamiętaj, aby jego zakup został poprzedzony określeniem, jakie funkcje ma spełniać. Pomocna może być w tym znajomość głównych rodzajów kompresorów. Są one jednym z rodzajów sprężarki. Sprawdziliśmy, czym charakteryzują się poszczególne typy.
Czym charakteryzują się kompresory śrubowe?
Wśród kompresorów śrubowych można wyróżnić sprężarki śrubowe wolnostojące bez zbiornika oraz sprężarki śrubowe na zbiorniku, również z wbudowanym osuszaczem oraz panelem sterowania. Zasada ich działania polega na zasysaniu przez filtr powietrza, które dostaje się do modułu śrubowego i tworzy mieszankę powietrzno-olejową, oddzieloną wstępnie od powietrza poprzez grawitację. Olej, ze względu na swoją wagę, osadza się na dnie. Stamtąd wysyłany jest do chłodnicy, tam – filtrowany, chłodzony i znów wprowadzany do modułu śrubowego. Jego zadaniem jest redukcja ciepła, które powstaje przy sprężaniu, smarowanie łożysk, konserwacja modułu śrubowego, a przede wszystkim uszczelnienie śrub modułu umożliwiające sprężanie. Powietrze natomiast jest przesyłane przez filtr separatora oleju do ponownego oczyszczenia z drobin oleju, aby w końcu wtłoczyć je do zbiornika. Proces sprężania powietrza sprawia, że ma ono odpowiednio niską temperaturę oraz dopuszczalną ilość wody i oleju. Ponadto jest bardziej czyste, ponieważ zawiera mniej kondensatu niż powietrze sprężone w kompresorach tłokowych.
Kompresory śrubowe mogą być stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu oraz gospodarki. Wyróżnia się modele, służące do pracy w warsztatach, lakierniach, wulkanizacjach czy w przemyśle transportowym, ale również odpowiedzialne za działanie linii technologicznych, m.in. w przemyśle poligraficznym oraz spożywczym.
Jakie jest zastosowanie kompresorów tłokowych?
Zastosowanie kompresorów tłokowych również jest bardzo szerokie. Mogą służyć zarówno do pompowania i przedmuchiwania kół w garażu oraz serwisach i warsztatach samochodowych, jak i zasilać linie technologiczne. W skrócie można powiedzieć, że są przydatne wszędzie tam, gdzie maszyny muszą być zasilane powietrzem.
Przy doborze kompresorów tłokowych należy jednak pamiętać, że nie są one przystosowane do pracy ciągłej, dlatego trzeba wybrać na tyle wydajne urządzenie, aby można było używać je bez przerwy i pracowało ono w zachowanym cyklu. Warto także pamiętać o zapasie powietrza w stosunku do zapotrzebowania o minimum 30% – w zależności od tego, jak wyglądała będzie praca danego kompresora. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernej jego eksploatacji, a ta z kolei do awarii.
Podczas użytkowania kompresora tłokowego należy pamiętać, że urządzenie nie może pracować w zapyleniu, być narażone na warunki atmosferyczne, takie jak: deszcz lub śnieg, oraz być zabudowane i pracować w zamkniętych pomieszczeniach bez wentylacji.
Kompresory olejowe i bezolejowe
Powszechny jest również podział kompresorów, w którym wykorzystuje się ich stopień zapotrzebowania na olej. W kompresorach olejowych znajduje się tłok, który wymaga smarowania, aby zredukować tarcie. Są to urządzenia bardzo wydajne, znajdujące swoje zastosowanie w specjalistycznych warsztatach, zakładach przemysłowych oraz w zasilaniu urządzeń pneumatycznych.
Kompresory bezolejowe są wyposażone w tłok, który wykonany jest z tworzywa o niskim współczynniku tarcia. Sprawia to, że nie wymaga on smarowania olejem, dlatego sprężone powietrze, wytworzone w takim urządzeniu, nie zawiera ani grama oleju. Kompresory bezolejowe mają zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, czyli tam, gdzie podchodzi się z dużą uwagą do higieny pracy, ale równie dobrze radzą sobie podczas malowania niewielkich powierzchni, czyszczenia ostrzy w kosiarce oraz dmuchania opon w rowerze.
Pozostałe rodzaje kompresorów
"Ponadto, wśród sprężarek można wyróżnić kompresory pionowe jedno- i dwustopniowe, które posiadają zbiorniki w układzie pionowym. Są one wykorzystywane w warsztatach oraz zakładach, w których ograniczone jest miejsce, ponieważ nie są mobilne i nie posiadają reduktorów ciśnienia na wyposażeniu. Warto również wspomnieć o kompresorach wysokociśnieniowych, które pompują zbiornik do wyższego ciśnienia. Mają one zastosowanie podczas pompowania kół w samochodach ciężarowych, ciągnikach lub maszynach rolniczych, a także w maszynach specjalistycznych, które potrzebują do pracy ciśnienie powyżej 10" – wyjaśnia doradca klienta ze sklepu DARKOMP, który oferuje wyposażenie do warsztatów oraz serwisów samochodowych, w tym kompresory śrubowe i tłokowe.