Green screen to jedna z najpopularniejszych technik obróbki obrazu, bez której nie byłoby większości filmów i programów. Czy wiesz, jak realizowana jest prognoza pogody lub w jaki sposób powstał serial Gra o tron? Właśnie z zastosowaniem green screena, popularnie nazywanego również blue boxem. Dlaczego jest on tak często wybierany przez środowisko filmowe? Jak działa green screen?
Co to jest green screen?
Blue box, jako popularna technika obróbki obrazu, odgrywa kluczową rolę podczas powstawania filmów i wszelkiego rodzaju programów. Cały proces polega na tym, że nagrywana osoba ustawiana jest na jednolitym tle – w przypadku green screena – zielonym. Jednolite tło ściśle związane jest z procesem kluczowania, czyli wycięcia tła i zastąpienia go dowolnym obrazem, sceną, wideo itp. Dlaczego akurat zielony kolor? Głównie ze względu na to, że jest najmniej podobny do odcienia ludzkiej skóry.
Tak naprawdę technologia green screen opiera się na trzech liczbach, które oznaczają jasność składowych barw, czyli RGB. Efekt blue box powstaje w wyniku prostego porównania wartości tych liczb w poszczególnych punktach nagrania z kolorem tła. Jeśli kolor się zgadza – jest możliwość tylko małej rozbieżności – wtedy nagranie jest zastępowane przez wybrane tło. Właśnie z zastosowaniem tej techniki powstały tak popularne filmy jak Avatar, Gra o tron, czy też Matrix.
Co jest niezbędne przy nagrywaniu z użyciem green screena?
Jest kilka zasad, których trzeba pilnować, podczas zdjęć i nagrań z green screenem.
- Odpowiednie oświetlenie – jak radzi specjalista z profesjonalnego domu produkcyjnego Imperia film, oświetlenie powinno być równomierne, a tło można oświetlić na wiele sposobów, zależnie od przestrzeni, w której pracujesz i pożądanego kadru. Jeśli tło jest matowe, warto oświetlić je ostrym światłem, jeśli zaś pojawiają się bliki, trzeba zastosować oświetlenie miękkie.
- Pozycja nagrywanej osoby – nie powinna ona stać zbyt daleko od tła, aby nie rzucała cienia. Jednak zbyt bliskie ustawienie przy green screenie spowoduje, że powstaną brzydkie defekty przy kluczowaniu, widoczne szczególnie w okolicach głowy i twarzy. Warto nagrać kilka prób w różnych odległościach.
- Inne obiekty – na tle green screena mogą znajdować się inne obiekty, jednak trzeba uważać, aby w żaden sposób nie zasłaniały nagrywanej postaci. Zresztą, w kadrze często pojawiają się fragmenty studia lub statywy od lamp, jeśli greenscreen nie jest dość szeroki.
Proces kluczowania jest niezbędny w środowisku filmowym, a każde profesjonalne studio produkcyjne ma w swoim wyposażeniu ten nieoceniony niezbędnik.