Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Księgarnia internetowa - kupować czy nie?

Wiele zwłaszcza młodych osób uważa, że czytanie książek nie jest już modne, bo przecież światem rządzi teraz internet. Dobrze, że nie wszyscy są tego zdania, bo nie zawsze wiedzę zapisaną w książkach można znaleźć w sieci, zwłaszcza jeśli dotyczy naukowych tematów. Więcej…

W jaką rozrywkę warto zainwestować?

Lubisz spędzać czas kulturalnie? A może preferujesz aktywne rozrywki? Najważniejsze to robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny dzień, weekend lub wczasy, masz przed sobą nieograniczone możliwości – zarówno wokoło, jak i w innych miejscowościach w kraju i poza jego granicami. Więcej…

Jakie atrakcje można zwiedzić w Londynie?

Londyn uważany jest za jedno z najbardziej intrygujących miast europejskich. Znajduje się tutaj wszak w gruncie rzeczy bez liku ciekawych miejsc, iż z pewnością żaden zwiedzający nie zdoła się zanudzać. Pociągającą architekturę podkreślają bowiem zabytki i inne obiekty, które nader silnie przywołują historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny system polityczny. W rzeczy samej atrakcyjność londyńskiej cennej architektury charakteryzują te walory, jakie są połączone z arystokratycznym przekrojem społeczeństwa. Dla większości angielski styl wiąże się z elegancją, dostojeństwem, smakiem i majestatycznym wyglądem. Ale, gdy skorzysta się z pomocy właściwego lokalnego przewodnika, okazuje się, że Londyn ma do zaoferowania o wiele bardziej różnorodne atrakcje. Więcej…

Tapety w stylu marynistycznym

Jeżeli w głębi duszy marzysz o domu z widokiem na morze, ale aktualnie musisz zadowolić się mieszkaniem z dala od plaży, zapewne kusi cię możliwość urządzenia wnętrz w stylu marynistycznym. Stworzenie takiej aranżacji nie wymaga wiele wysiłku, a jednocześnie zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie tapety sprawdzą się w tym zastosowaniu najlepiej. Więcej…
RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie.

RCIN jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2008 roku pod nazwą Cyfrowa Biblioteka Instytutów PAN. Repozytorium Cyfrowe rozwija się głównie w wyniku realizacji dwóch projektów realizowanych wspólnie przez grupę polskich instytutów naukowych. Obaj projekty są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Założeniem pierwszego projektu było utworzenie ponadregionalnego i multidyscyplinarnego Repozytorium Cyfrowego złożonego ze zdigitalizowanych materiałów archiwalnych, publikacji naukowych, dokumentacji badań oraz piśmienniczego dziedzictwa kulturowego.

Istotą drugiego z projektów Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych, jest, natomiast, otwarte udostępnienie, archiwizowanie i rozpowszechnienie informacji sektora publicznego pochodzących od zgromadzonych partnerów z instytutów naukowych.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ PROJEKT ozwrcin?

Projekt „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych” (OZwRCIN) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt jest tworzony we współpracy z 16 instytutami naukowymi, głównie Polskiej Akademii Nauk. Celem OZwRCIN jest udostępnianie otwartych zasobów w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych dla użytku społecznego.

SZANSE JAKIE KRYJE W SOBIE PLATFORMA RCIN

Jak zaznacza Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu w IM PAN: „Dzięki zasobom repozytorium można prowadzić nowoczesne badania oraz analizować ich wyniki. Dodatkowo zgromadzone przez RCIN materiały przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz transferu wyniku badań naukowych do gospodarki”.

Według aktualnych informacji, użytkownicy cyfrowego repozytorium mają dostęp do ponad 200 000obiektów w tym danych naukowych, elementów piśmiennictwa, rękopisów, artykułów naukowych, zbiorów historycznych, materiałów, medycznych, przyrodniczych i humanistycznych.

„Platforma RCIN daje nam również dostęp do bardzo unikatowych pozycji. Znajdziemy tam między innymi materiały rzadkie, niepublikowane prace naukowe lub zbiory, których nie mamy możliwości zobaczyć w rzeczywistości ze względu na ich słaby stan techniczny. Na portalu znajdziemy między innymi rękopisy Elizy Orzeszkowej oraz stare księgi botaników polskich” zaznacza Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu.

KOMU MOŻE POSŁUŻYĆ REPOZYTORIUM CYFROWE Instytutów naukowych?

RCIN zawiera zbiory adresowane do szerokiego grona społeczeństwa. Mogą korzystać z nich zarówno osoby, które pasjonują się literaturą, jak i ci, którym bliższe są tematy naukowe, medyczne czy kulturowe. Ogrom zasobów repozytorium sprawia, że jest to idealne miejsce dla naukowców, dziennikarzy, hobbystów, nauczycieli, studentów czy uczniów.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA KORZYSTAĆ Z PLATFORMY RCIN?

Korzystanie z platformy jest bardzo proste! Wystarczy, że wejdziesz na stronę RCIN i wpiszesz w wyszukiwarce po polsku lub angielsku interesujący Cię temat.

Większość obiektów repozytorium cyfrowego jest ogólnie dostępna i nie wymaga ani założenia konta, ani opłaty za ściągnięcie materiałów. Założenie konta na platformie pozwoli jednak na tworzenie własnych list ulubionych pozycji, eksportowanie tych list do pliku oraz subskrybowanie listy świeżo dodanych obiektów.

Archiwizujemy przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości, dla naukowców, studentów, internautów i…dla Ciebie!

Chcesz poznać nas lepiej?

Wejdź na stronę https://rcin.org.pl/dlibra

Polecamy także:

Co jest istotne w programowaniu aplikacji mobilnych?

Aplikacje mobilne stały się naszym chlebem powszednim, ponieważ wiele osób nie rozstaje się z ulubionym smartfonem czy tabletem. To co jeszcze niedawno wydawało się domena filmów science-fiction, dziś jest naszym codziennym światem. Otacza nas nowoczesna elektronik,a wszystko aż huczy od multimediów. Kilkoma ruchami palca na ekranie jesteśmy w stanie wyszukać i zainstalować sobie w telefonie nową aplikacje... I tu często zaczynają się schody. Więcej…

Po co powinno się regularnie czytać

Czytanie to nie tylko metoda na miłe spędzanie wolnego czasu, ale również pożywka dla naszego umysłu. Wszystkie badania dowodzą, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej bystre i mają więcej empatii. Dlaczego jeszcze powinno się czytać? Więcej…

Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia na zimowe poranki

Zimowa pora stanowi cudowny okres, żeby aktywnie spędzać czas na ożywczym powietrzu, niemniej jednak treningi w zimniejszych warunkach są w stanie tworzyć wyzwanie dla odporności i kondycji. W tym materiale przedłożymy, w jaki sposób ćwiczyć na dworze zimową porą, unikając kontuzji i przeziębień. Poznaj parę istotnych sugestii. Więcej…

Metody usuwania niechcianego tatuażu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule. Więcej…

W jaką rozrywkę warto zainwestować?

Lubisz spędzać czas kulturalnie? A może preferujesz aktywne rozrywki? Najważniejsze to robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny dzień, weekend lub wczasy, masz przed sobą nieograniczone możliwości – zarówno wokoło, jak i w innych miejscowościach w kraju i poza jego granicami. Więcej…