Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Na czym polega precyzyjna obróbka cnc, a na czym obróbka manualna - różnice

Współczesne potrzeby rynku są coraz większe, ogólną tendencją jest bowiem dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego też zmierza się do uzyskania maksymalnej dokładności odnośnie zarówno do kształtu, jak i wymiarów, czy też jakości obrabianej powierzchni. Ogromny przeskok w sposobach pracy z materiałami wprowadził pomysł numerycznego sterowania obrabiarkami. Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…

Wiedza o finansach dostępna w internecie

Produkty finansowe oferowane są przez instytucje bankowe i poza bankowe tzw. parabanki. To już nie tylko konta osobiste, kredyty hipoteczne i konsumpcyjne. Za pośrednictwem banków możemy oszczędzać, kupować papiery wartościowe i dokonywać wiele innych transakcji. Więcej…

Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne. Więcej…
Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej?

Symulacje CFD w projektowaniu statków

O CFD najlepiej opowiedzieć w kontekście konkretnego przykładu, zastosowania. Takim przykładem są symulacje CFD przeprowadzane przez specjalistów z multidyscyplinarnego ośrodka badawczego i projektowego, Centrum Techniki Okrętowej z Gdańska. To firma, która zajmuje się przede wszystkim techniką okrętową i inżynierią środowiskową. Symulacje CFD przeprowadzane są głównie za pomocą nowoczesnych, wszechstronnych pakietów obliczeniowych. Numeryczna mechanika płynów pozwala analizować przepływy wokół statków, ich części, ale to nie wszystko. Numeryczna mechanika płynów pozwala badać konstrukcje poddawane działaniu wiatru np. turbiny wiatrowe, nadwodne części kadłuba, czy nawet budynki. Przez Centrum Techniki Okrętowej badane są też przepływy przez maszyny wirnikowe, wymienniki ciepła itp. Przykład symulacji CFD można opisać następująco: wyobraźmy sobie trójwymiarowy model śruby okrętowej, który został stworzony w nowoczesnym programie komputerowym. Możemy oglądać go z każdej strony i zadawać różne obciążenia. Efekt? Możemy na przykład zobaczyć skalę ciśnienia oznaczoną gamą kolorów niczym rozkład pH, a na trójwymiarowym modelu śruby kolory te rozkładają się zgodnie z tym, jak w rzeczywistości będzie rozkładało się ciśnienie na śrubie statku w rzeczywistości.

Świat symulacji numerycznych

W nowoczesnej inżynierii świat symulacji numerycznych to obszar wyjątkowo szeroki. Analiza przepływów to oczywiście tylko fragment tego świata. Centrum Techniki Okrętowej wykonuje szeroki wachlarz analiz i symulacji numerycznych. W projektowaniu statków bardzo istotną rolę pełnią globalne i lokalne analizy wytrzymałościowe z obliczeniami zmęczenia oraz analizy drgań konstrukcji i elementów systemów napędowych. Przykładowe symulacje to: analiza opływu statku z pracującą śrubą, deformacja kadłuba statku na potrzeby analizy wytrzymałości, rozkład prędkości wokół statku z pracującą śrubą, czy symulacja wirów von Karmana w opływie sterów. Wyniki pozyskiwane dzięki nowoczesnym oprogramowaniom są precyzyjne i odpowiednio zwizualizowane, co ułatwia inżynierom pracę.

Polecamy także:

Kim jest radca prawny? Jakie ma uprawnienia?

Radca prawny to zawód, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących profesjonalnego doradztwa w dziedzinie prawa. To specjalista, który dzięki swoim uprawnieniom może udzielać porad prawnych, reprezentować klientów przed sądami, organami administracyjnymi, sporządzać pisma procesowe oraz prowadzić negocjacje. Więcej…

Ergonomia przestrzeni oraz psychiki

Aspektem naszego życia, odczucia komfortu, ukojenia, a nade wszystko dobrej formy psychicznej jest przestrzeń, w jakiej mieszkamy. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w mieszkaniu, w miejscu pracy to warunek harmonijnego życia. W pewnych miejscach rozróżniamy ulga i relaks, w innych zaś czujemy się obciążeni i zmęczeni. Więcej…

Opieka zawsze i wszędzie, czyli pomoc techniczna wypożyczalni samochodów

Zdarzają się sytuacje, które wymagają wypożyczenia samochodu. Tego typu usługi są oferowane w specjalnych wypożyczalniach pojazdów, ale zanim się na to zdecydujemy, warto bardzo dobrze zapoznać się z daną ofertą. Należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt usługi, rodzaje wypożyczanych samochodów, ich stan techniczny oraz warunki umowy, ale także na dostępność pomocy technicznej podczas trwania usługi wypożyczenia samochodu. Więcej…

Drony na usługach Walmart’u

Walne zgromadzenie akcjonariuszy stało się pretekstem dla zaprezentowania innowacyjnego wykorzystania bezzałogowych zdalnie sterowanych maszyn latających w nowej roli. Więcej…

Tabletowy zawrót głowy

Zjawisko tabletów nie przestaje zdumiewać. Z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, a ich handel wciąż wzrasta. Z uwagi na nieduże rozmiary jak również ogromną gamę możliwości  tablety są dobrą alternatywą dla laptopów. Fakt, iż tablet możemy zabrać wszędzie i w każdym miejscu z niego skorzystamy, co sprawia, że urządzenia te trwale zadomowiły się w naszych domach. Więcej…