Hale dla rolnictwa muszą spełniać różne funkcje, które zależne są od ich przeznaczenia. Jednymi z najbardziej potrzebnych budynków w każdym gospodarstwie są hale na maszyny rolnicze. Najczęściej rolnicy stawiają na budynki o stalowej konstrukcji. Wybór ten bywa nie do końca świadomy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy planowaniu tego typu inwestycji.
Więcej…
Odpowiedzialność w naszych domach, czyli kilka słów o recyklingu odpadów
Recykling odpadów to temat coraz bardziej popularny i coraz żywiej dyskutowany nie tylko w środowisku naukowym i organizacjach ekologicznych, ale i przez polityków, wielki biznes czy przez zwykłych ludzi. Nic dziwnego – po latach ignorowania problemu wreszcie zaczynamy myśleć o Ziemi jak o wspólnym dobru, o które należy dbać.
Więcej…
Chcesz szybko i dokładnie pomalować rękodzieło? Postaw na aerograf!
Pokrywanie farbą dużych prac rękodzielniczych może być bardzo czasochłonne. By usprawnić ten proces, można wykorzystać narzędzie znajdujące szerokie zastosowanie między innymi w modelarstwie, czyli aerograf. Wyjaśniamy, czym on właściwie jest, co można pomalować za jego pomocą, a także w jaki aerograf i akcesoria się zaopatrzyć, by rozpocząć swoją przygodę z aerografią.
Więcej…
Korepetycje z chemii w Warszawie z Preply
Chemia jest przedmiotem fascynującym, a także dziedziną nauki niezwykle przyszłościową i dynamicznie rozwijającą się. Warto pamiętać, iż aby zostać nie tylko chemikiem trzeba się dobrze orientować w chemii. Często w życiu codziennym nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często korzystamy z chemii, a samą chemię kojarzymy tylko ze szkołą. Tymczasem by być farmaceutą, lekarzem, lakiernikiem, a nawet technikiem żywienia trzeba znać się na chemii. Na etapie szkoły podstawowej, gimnazjalnej wielu uczniów potrzebuje pomocy w zakresie opanowania materiału z chemii. Powodem trudności najczęściej są sami nauczyciele, którzy nie potrafią lub z przyczyn im niezależnych nie są w stanie dotrzeć indywidualnie do wszystkich uczniów stosownie ich zachęcając i interesując chemią.
Więcej…
Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH",
Warszawa, 21 stycznia 2016r
Uczestnicy warsztatów nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu publikowania naukowego. Poznają metody efektywnego pisania pozwalające na przygotowanie i wysłanie artykułów naukowych do międzynarodowych czasopism.
Więcej…
CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej?
Symulacje CFD w projektowaniu statków
O CFD najlepiej opowiedzieć w kontekście konkretnego przykładu, zastosowania. Takim przykładem są symulacje CFD przeprowadzane przez specjalistów z multidyscyplinarnego ośrodka badawczego i projektowego, Centrum Techniki Okrętowej z Gdańska. To firma, która zajmuje się przede wszystkim techniką okrętową i inżynierią środowiskową. Symulacje CFD przeprowadzane są głównie za pomocą nowoczesnych, wszechstronnych pakietów obliczeniowych. Numeryczna mechanika płynów pozwala analizować przepływy wokół statków, ich części, ale to nie wszystko. Numeryczna mechanika płynów pozwala badać konstrukcje poddawane działaniu wiatru np. turbiny wiatrowe, nadwodne części kadłuba, czy nawet budynki. Przez Centrum Techniki Okrętowej badane są też przepływy przez maszyny wirnikowe, wymienniki ciepła itp. Przykład symulacji CFD można opisać następująco: wyobraźmy sobie trójwymiarowy model śruby okrętowej, który został stworzony w nowoczesnym programie komputerowym. Możemy oglądać go z każdej strony i zadawać różne obciążenia. Efekt? Możemy na przykład zobaczyć skalę ciśnienia oznaczoną gamą kolorów niczym rozkład pH, a na trójwymiarowym modelu śruby kolory te rozkładają się zgodnie z tym, jak w rzeczywistości będzie rozkładało się ciśnienie na śrubie statku w rzeczywistości.
Świat symulacji numerycznych
W nowoczesnej inżynierii świat symulacji numerycznych to obszar wyjątkowo szeroki. Analiza przepływów to oczywiście tylko fragment tego świata. Centrum Techniki Okrętowej wykonuje szeroki wachlarz analiz i symulacji numerycznych. W projektowaniu statków bardzo istotną rolę pełnią globalne i lokalne analizy wytrzymałościowe z obliczeniami zmęczenia oraz analizy drgań konstrukcji i elementów systemów napędowych. Przykładowe symulacje to: analiza opływu statku z pracującą śrubą, deformacja kadłuba statku na potrzeby analizy wytrzymałości, rozkład prędkości wokół statku z pracującą śrubą, czy symulacja wirów von Karmana w opływie sterów. Wyniki pozyskiwane dzięki nowoczesnym oprogramowaniom są precyzyjne i odpowiednio zwizualizowane, co ułatwia inżynierom pracę.
Polecamy także:
Tornado - niszcząca potęga przyrody
Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.
Więcej…
Do czego służą stoły wagowe?
W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy.
Więcej…
Free-to-play, a mikropłatności
Mikropłatności, a gry wideoW ekspresowym tempie pojawiają się ostatnimi czasy wszelkie free-to-play online. Podobnie prędko wyszło na jaw, że znaczna część z nich jest free-to-play, jednakże pay-to-win. Mikropłatności stały się dla graczy natychmiastowymi drabinkami do najlepszego sprzętu, najlepszych postaci, najlepszych umiejętności, innymi słowy równocześnie – do samego wierzchołka tabeli wyników.
Więcej…
Konferencja: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania
Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w VI konferencji naukowej: NOWOCZESNE KONCEPCJE I METODY ZARZĄDZANIA. Zwinność organizacji w dynamicznym otoczeniu w sektorach wojskowym, publicznym, społecznym i biznesowym.
Więcej…
3 sierpnia 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:
Szkolenie "MOJE PRACE W OBIEGU INFORMACJI NAUKOWEJ, JAK ZWIĘKSZYĆ ICH WIDOCZNOŚĆ W SIECI?"
Warszawa, 3 sierpnia 2017 r.
Więcej…