Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nowe technologie zmieniają reguły gry w gastronomii

Nowoczesne rozwiązania odmieniają branżę gastronomiczną, adaptując model, w który lokale gastronomiczne usługują konsumentom i administrują swoim interesem. Kody QR, sklepiki samoobsługowe, bądź użycie AI są coraz w wyższym stopniu powszechne, modernizując nie jedynie przeżycia konsumenta, lecz również systemy działania w restauracjach. Więcej…

Jakie akcesoria spakować pod namiot?

Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać? Więcej…

Mocny głos lub duże jądra...

Biolodzy zauważyli interesującą zależność w fizycznej budowie małp szeroko rozpowszechnionych w krajach Ameryki środkowej oraz południowej zwanych wyjcami. Gatunek ten to jedne z najgłośniejszych zwierząt świata. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…
Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej?

Symulacje CFD w projektowaniu statków

O CFD najlepiej opowiedzieć w kontekście konkretnego przykładu, zastosowania. Takim przykładem są symulacje CFD przeprowadzane przez specjalistów z multidyscyplinarnego ośrodka badawczego i projektowego, Centrum Techniki Okrętowej z Gdańska. To firma, która zajmuje się przede wszystkim techniką okrętową i inżynierią środowiskową. Symulacje CFD przeprowadzane są głównie za pomocą nowoczesnych, wszechstronnych pakietów obliczeniowych. Numeryczna mechanika płynów pozwala analizować przepływy wokół statków, ich części, ale to nie wszystko. Numeryczna mechanika płynów pozwala badać konstrukcje poddawane działaniu wiatru np. turbiny wiatrowe, nadwodne części kadłuba, czy nawet budynki. Przez Centrum Techniki Okrętowej badane są też przepływy przez maszyny wirnikowe, wymienniki ciepła itp. Przykład symulacji CFD można opisać następująco: wyobraźmy sobie trójwymiarowy model śruby okrętowej, który został stworzony w nowoczesnym programie komputerowym. Możemy oglądać go z każdej strony i zadawać różne obciążenia. Efekt? Możemy na przykład zobaczyć skalę ciśnienia oznaczoną gamą kolorów niczym rozkład pH, a na trójwymiarowym modelu śruby kolory te rozkładają się zgodnie z tym, jak w rzeczywistości będzie rozkładało się ciśnienie na śrubie statku w rzeczywistości.

Świat symulacji numerycznych

W nowoczesnej inżynierii świat symulacji numerycznych to obszar wyjątkowo szeroki. Analiza przepływów to oczywiście tylko fragment tego świata. Centrum Techniki Okrętowej wykonuje szeroki wachlarz analiz i symulacji numerycznych. W projektowaniu statków bardzo istotną rolę pełnią globalne i lokalne analizy wytrzymałościowe z obliczeniami zmęczenia oraz analizy drgań konstrukcji i elementów systemów napędowych. Przykładowe symulacje to: analiza opływu statku z pracującą śrubą, deformacja kadłuba statku na potrzeby analizy wytrzymałości, rozkład prędkości wokół statku z pracującą śrubą, czy symulacja wirów von Karmana w opływie sterów. Wyniki pozyskiwane dzięki nowoczesnym oprogramowaniom są precyzyjne i odpowiednio zwizualizowane, co ułatwia inżynierom pracę.

Polecamy także:

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…

Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie. Więcej…

Wyczuwanie pola magnetycznego

Zdaniem niektórych uczonych, istota ludzka ma naturalną umiejętność wyczuwania magnetycznego pola. Zdolności tej przyznano nazwę magnetorecepcja. Więcej…

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…