Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Bezpieczna jazda - co musisz mieć w samochodzie, zgodnie z polskimi przepisami

W Polsce, analogicznie jak w innych krajach podróżowanie własnym autem jest konieczne dla wielu ludzi. Jednakże, prócz tego samego samochodu, jest kilka głównych dodatków, które powinny być w każdym samochodzie, mając na celu tak samo bezpieczeństwo, jak i komfort w ciągu drogi. Niżej prezentujemy kluczowe wyekwipowanie pojazdu, które powinno się mieć nieustannie na podorędziu. Więcej…

Jeśli innowacja, to po polsku

Myśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić! Więcej…

Technika dla urody

Technologia wkroczyła również do sektora dobrostanu. Dzięki innowacyjności można łatwiej dbać o wygląd osobisty. Są specjalne urządzenia stosowane w siłowniach i w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach piękności. Więcej…

Ekologiczne energooszczędne domy drewniane

Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych. Więcej…

Co to jest teleinformatyka?

Teleinformatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną techniki oraz nauki, która wiąże osiągnięcia informatyki i dokonania w zakresie telekomunikacji. Ta dziedzina, która jest podstawą dla sektora IT, stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników zarówno gospodarczego jak i społecznego rozwoju każdego kraju. Zgodnie z współczesnymi wymaganiami, coraz więcej firm dostarcza rozwiązań technologicznych z zakresu teleinformatyki. Więcej…
Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku.

Skutki wywołane długotrwałym przebywaniem w środowisku, w którym występuje wysoki poziom hałasu, mogą być długotrwałe i prowadzić do rozwoju chorób zawodowych. Z badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie i stanowi około jedną trzecią wszystkich chorób związanych z pracą.

Jakie jest zagrożenie hałasem w środowisku pracy?

„Zagrożenie hałasem szczególnie w zakładach przemysłowych – twierdzi specjalista z firmy EC TEST SYSTEMS dostarczającej rozwiązania pomiarowe, diagnostyczne oraz symulacyjne z zakresu drgań i akustyki – jest wyjątkowo duże. Jego negatywny wpływ na układ nerwowy rozpoczyna się przy poziomie ciśnienia akustycznego od 35 dB do 70 dB. Trwały hałas w przedziale 70-85 dB może powodować trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy oraz rozstrój nerwowy i ma duży wpływ na dekoncentrację pracownika i obniżenie efektywności pracy. Hałas w zakresie poziomów 85 do 130 dB może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu, a także wywołać zaburzenia układu krążenia i nerwowego. Wartość progu bólu określa się na 120 dB. Hałas na poziomie 130 dB -150 dB wywołuje drgania niektórych organów, co prowadzi do poważnych uszkodzeń wewnętrznych organizmu. Bardziej intensywny hałas może wywołać paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a także stać się przyczyną chorób psychicznych”.

Aparatura pomiarowa do walki z hałasem

Specjaliści od BHP wciąż szukają metod ograniczania intensywnych bodźców akustycznych na organizm człowieka. Wspomaga ich w tym specjalistyczna aparatura do pomiarów poziomów hałasu. Do wykonywania skomplikowanych analiz służą wyrafinowane technicznie urządzenia do pomiarów i diagnostyki akustycznej.

Dzięki miernikom poziomu dźwięku możliwe są dokładne pomiary poziomu hałasu wewnątrz zakładów przemysłowych, w ich otoczeniu i wszędzie tak gdzie występują problemy z jego intensywnością. Pomiary te pozwalają na tworzenie analiz i wyciąganie wniosków, które służą do rekomendowania zaleceń poprawy ochrony pracowników narażonych na oddziaływanie hałasu.

Nowoczesne mirniki to łatwe w użyciu i skuteczne ręczne analizatory dźwięku. Są to kompaktowe urządzenia o szerokim zastosowaniu. Bardzo przydatne, zwłaszcza do dłuższych analiz zagrożeń są stacje monitorowania hałasu. Te półprzenośne lub przenośne urządzenia pozwalające na wykonywanie długoterminowych pomiarów w celu ciągłej kontroli poziomu hałasu. Innymi urządzeniami w tej kategorii są rury impedancyjne, znajdujące zastosowanie przy definiowaniu poziomu parametrów materiałów akustycznych służących do wyciszania pomieszczeń i budowy ekranów akustycznych. Często używanym narzędziem jest mierniki drgań przekazywanych na kończyny ludzkie przez maszyny i urządzenia. Wykorzystuje się go przy badaniu wibracji wytwarzanych przez maszyny w zakładach przemysłowych.

Urządzenia pomiarowe są wyjątkowym sprzymierzeńcem w walce z hałasem. Umożliwiają dokładną oceną zagrożeń, co pozwala na podejmowanie działań ograniczających intensywność hałasu w środowisku pracy.

Polecamy także:

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

Uproszczenie struktur i zaangażowanie nauczycieli

Praca nauczyciela związana jest z koniecznością ciągłego doskonalenia się i wychodzenia naprzeciw wszelkim trudnościom. Dlatego tak potrzebna jest regularna kontrola ich działań, mająca na celu zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków uczenia się. Wszelkie działania związane ze sprawdzaniem tego, jak funkcjonuje dana szkoła czy placówka muszą być odpowiednio zaplanowane. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Co ma wpływ na potencję?

Wielu Polaków nie zdaje sobie, że wpływ na to, czy mają oni ochotę na seks, ma wiele czynników. Nie jest to zależne tylko i wyłącznie od kaprysu partnerów, ale tego, w jakim społeczeństwie żyją, jakimi ludźmi się otaczają oraz jakimi ludźmi są. Wiem, że dla wielu z was brzmi to niedorzecznie, ale taka jest niestety prawda. Więcej…

Terapia komórkami macierzystymi

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Szwecji planuje wypróbowanie nowatorskiej terapii komórkami macierzystymi, które wstrzykiwane by były płodom w łonie matki. Więcej…