Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku.
Skutki wywołane długotrwałym przebywaniem w środowisku, w którym występuje wysoki poziom hałasu, mogą być długotrwałe i prowadzić do rozwoju chorób zawodowych. Z badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie i stanowi około jedną trzecią wszystkich chorób związanych z pracą.
Jakie jest zagrożenie hałasem w środowisku pracy?
„Zagrożenie hałasem szczególnie w zakładach przemysłowych – twierdzi specjalista z firmy EC TEST SYSTEMS dostarczającej rozwiązania pomiarowe, diagnostyczne oraz symulacyjne z zakresu drgań i akustyki – jest wyjątkowo duże. Jego negatywny wpływ na układ nerwowy rozpoczyna się przy poziomie ciśnienia akustycznego od 35 dB do 70 dB. Trwały hałas w przedziale 70-85 dB może powodować trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy oraz rozstrój nerwowy i ma duży wpływ na dekoncentrację pracownika i obniżenie efektywności pracy. Hałas w zakresie poziomów 85 do 130 dB może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu, a także wywołać zaburzenia układu krążenia i nerwowego. Wartość progu bólu określa się na 120 dB. Hałas na poziomie 130 dB -150 dB wywołuje drgania niektórych organów, co prowadzi do poważnych uszkodzeń wewnętrznych organizmu. Bardziej intensywny hałas może wywołać paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a także stać się przyczyną chorób psychicznych”.
Aparatura pomiarowa do walki z hałasem
Specjaliści od BHP wciąż szukają metod ograniczania intensywnych bodźców akustycznych na organizm człowieka. Wspomaga ich w tym specjalistyczna aparatura do pomiarów poziomów hałasu. Do wykonywania skomplikowanych analiz służą wyrafinowane technicznie urządzenia do pomiarów i diagnostyki akustycznej.
Dzięki miernikom poziomu dźwięku możliwe są dokładne pomiary poziomu hałasu wewnątrz zakładów przemysłowych, w ich otoczeniu i wszędzie tak gdzie występują problemy z jego intensywnością. Pomiary te pozwalają na tworzenie analiz i wyciąganie wniosków, które służą do rekomendowania zaleceń poprawy ochrony pracowników narażonych na oddziaływanie hałasu.
Nowoczesne mirniki to łatwe w użyciu i skuteczne ręczne analizatory dźwięku. Są to kompaktowe urządzenia o szerokim zastosowaniu. Bardzo przydatne, zwłaszcza do dłuższych analiz zagrożeń są stacje monitorowania hałasu. Te półprzenośne lub przenośne urządzenia pozwalające na wykonywanie długoterminowych pomiarów w celu ciągłej kontroli poziomu hałasu. Innymi urządzeniami w tej kategorii są rury impedancyjne, znajdujące zastosowanie przy definiowaniu poziomu parametrów materiałów akustycznych służących do wyciszania pomieszczeń i budowy ekranów akustycznych. Często używanym narzędziem jest mierniki drgań przekazywanych na kończyny ludzkie przez maszyny i urządzenia. Wykorzystuje się go przy badaniu wibracji wytwarzanych przez maszyny w zakładach przemysłowych.
Urządzenia pomiarowe są wyjątkowym sprzymierzeńcem w walce z hałasem. Umożliwiają dokładną oceną zagrożeń, co pozwala na podejmowanie działań ograniczających intensywność hałasu w środowisku pracy.