Nie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni?
Najprostsze rozwiązanie - zakup okapu kuchennego. Na szczęście producenci sprzętów kuchennych wyszli nam naprzeciw, możemy zaopatrzyć się w dobry okap kuchenny, który z łatwością rozwiąże problem niechcianych zapachów. Dobry okap to przede wszystkim skuteczny okap, czyli taki, który jest wydajny, więc szybko usuwa zapachy powstające w czasie gotowania. Oprócz wydajności powinniśmy przy wyborze zwrócić uwagę na wygląd, tak aby okap współgrał z wystrojem kuchni, był stylowy i elegancki. Obecnie okapy kuchenne to nie tylko funkcjonalne urządzenia, to także wyjątkowa ozdoba naszej kuchni, która podkreśli charakter naszej kuchni, a w przypadku np. aneksu kuchennego znajdziemy także takie okapy, które będą pięknie współgrały z wystrojem salonu, czy jadalni.
Co trzeba wiedzieć przy wyborze okapu? Po pierwsze, efektywność sprzętu, którą producenci określają w metrach sześciennych na godzinę, miara ta mówi nam ile metrów sześciennych nieświeżego powietrza zostanie usuniętych w ciągu jednej godziny. Oczywiście zależy nam, żeby współczynnik ten był jak najwyższy, bo im większy, tym szybciej przykre zapachy zostaną usunięte z pomieszczenia. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia trzeba obliczyć kubaturę pomieszczenia, gdzie okap będzie zamontowany (szerokość x długość x wysokość). Idealnie dobrany okap to taki, który w przeciągu godziny może przerobić sześciokrotność pojemności naszej kuchni.
Dla przykładu, jeśli nasza kuchnia ma wymiary 3 metry na 3 metry, przy wysokości 2,5 metra to kubatura równa się 22,5m3, więc powinniśmy wybrać okap o wydajności minimum 135 m3/h.
Poza wydajnością warto też zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza, w standardzie mamy okapy mniejsze - 12cm średnicy, oraz większe, stosowane do szerszych płyt kuchennych - 15 cm. Do wyboru mamy też dwa rodzaje sterowania - mechaniczne lub elektroniczne. Okapy mogą też różnić się liczbą biegów, czyli regulacją prędkości pracy. Większa część okapów ma dwa do czterech biegów. Warto tez zerknąć na poziom hałasu jaki generuje wybierany okap, starajmy się kupować takie, których głośność nie przekracza 50 dB na najwyższym biegu.
Niektóre modele mają dodatkowe funkcje i wyposażenie, na przykład oświetlenie, wyłącznik czasowy, czujnik czyszczenia filtrów, minutnik, czy nawet sensor zapachów, który uruchamia okap, gdy poczuje w pomieszczeniu zapach gotowania oraz wyłącza się sam, gdy powietrze jest już czyste. Oczywiście takie dodatki znacząco podnoszą cenę okapu, dlatego przy wyborze sprzętu do własnej kuchni w pierwszej kolejności ustalmy budżet, który jesteśmy w stanie na okap przeznaczyć.