Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lato - czas zabawy na świeżym powietrzu

Latem możemy przebywać znacznie dłużej na świeżym powietrzu. Z pewnością ładna pogoda oraz wyższe temperatury inspirują do plenerowych gier i zabaw. Znacząca większość dzieci woli dynamiczne rozrywki ruchowe poza domem. Beztroski czas spędzony na skwerze lub w lesie, ćwiczenie zręczności i integracji sensorycznej to z pewnością istotne wartości wakacyjnych aktywności. Jednakże dzieci nie chcą się zanudzać, warto proponować przeróżne zabawy, tak aby pobudzać je do ruchu. Należy zatem skorzystać z sympatycznej pogody, a jeśli nie masz pomysłu na to, jak bawić się z maluchem w czasie wakacji, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Więcej…

Nowoczesne technologie w przemyśle

Ewolucja technologiczna nikogo już nie dziwi, urządzenia przejmują na swoje barki coraz to nowe obowiązki które wcześniej wykonywali ludzie. Rozwój technik komputerowych dodał także do przemysłu swoje trzy grosze i pozwolił na inteligentne, precyzyjne i powtarzalne sterowanie urządzeniami mechanicznymi oddając w nasze ręce wyjątkowo pomocne urządzenia. Więcej…

Uprawa ogórków w wełnie mineralnej

W dobie wszechobecnej chemii, produktów modyfikowanych i przetwarzanych zdrowa żywność jest towarem niezwykle pożądanym. Ludzie coraz bardziej świadomie sięgają po owoce i warzywa z ekologicznych upraw bezglebowych. Warto przyjrzeć się zatem bliżej uprawie ogórków w wełnie mineralnej. Więcej…

Fizyka nie tylko dla naukowców

KONKURS w ramach Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Fizyka nie tylko dla naukowców” Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w ramach Nocy Naukowców konkursie „Fizyka nie tylko dla naukowców” w przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej…

Schizofrenia w rodzinie-jak pomóc choremu?

Aby móc pomóc członkowi rodziny choremu na schizofrenię trzeba najpierw samemu zrozumieć istotę tej choroby. Schizofrenia to choroba psychiczna w której występują tak zwane objawy pozytywne i negatywne. Więcej…
Wentylacja w kuchni

okapy-kuchenne-mNie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni?

okapy-kuchenneNajprostsze rozwiązanie - zakup okapu kuchennego. Na szczęście producenci sprzętów kuchennych wyszli nam naprzeciw, możemy zaopatrzyć się w dobry okap kuchenny, który z łatwością rozwiąże problem niechcianych zapachów. Dobry okap to przede wszystkim skuteczny okap, czyli taki, który jest wydajny, więc szybko usuwa zapachy powstające w czasie gotowania. Oprócz wydajności powinniśmy przy wyborze zwrócić uwagę na wygląd, tak aby okap współgrał z wystrojem kuchni, był stylowy i elegancki. Obecnie okapy kuchenne to nie tylko funkcjonalne urządzenia, to także wyjątkowa ozdoba naszej kuchni, która podkreśli charakter naszej kuchni, a w przypadku np. aneksu kuchennego znajdziemy także takie okapy, które będą pięknie współgrały z wystrojem salonu, czy jadalni.

Co trzeba wiedzieć przy wyborze okapu? Po pierwsze, efektywność sprzętu, którą producenci określają w metrach sześciennych na godzinę, miara ta mówi nam ile metrów sześciennych nieświeżego powietrza zostanie usuniętych w ciągu jednej godziny. Oczywiście zależy nam, żeby współczynnik ten był jak najwyższy, bo im większy, tym szybciej przykre zapachy zostaną usunięte z pomieszczenia. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia trzeba obliczyć kubaturę pomieszczenia, gdzie okap będzie zamontowany (szerokość x długość x wysokość). Idealnie dobrany okap to taki, który w przeciągu godziny może przerobić sześciokrotność pojemności naszej kuchni.
Dla przykładu, jeśli nasza kuchnia ma wymiary 3 metry na 3 metry, przy wysokości 2,5 metra to kubatura równa się 22,5m3, więc powinniśmy wybrać okap o wydajności minimum 135 m3/h.

Poza wydajnością warto też zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza, w standardzie mamy okapy mniejsze - 12cm średnicy, oraz większe, stosowane do szerszych płyt kuchennych - 15 cm. Do wyboru mamy też dwa rodzaje sterowania - mechaniczne lub elektroniczne. Okapy mogą też różnić się liczbą biegów, czyli regulacją prędkości pracy. Większa część okapów ma dwa do czterech biegów. Warto tez zerknąć na poziom hałasu jaki generuje wybierany okap, starajmy się kupować takie, których głośność nie przekracza 50 dB na najwyższym biegu.

Niektóre modele mają dodatkowe funkcje i wyposażenie, na przykład oświetlenie, wyłącznik czasowy, czujnik czyszczenia filtrów, minutnik, czy nawet sensor zapachów, który uruchamia okap, gdy poczuje w pomieszczeniu zapach gotowania oraz wyłącza się sam, gdy powietrze jest już czyste. Oczywiście takie dodatki znacząco podnoszą cenę okapu, dlatego przy wyborze sprzętu do własnej kuchni w pierwszej kolejności ustalmy budżet, który jesteśmy w stanie na okap przeznaczyć.

Polecamy także:

Przekwalifikuj się dzięki kursom

Mówi się, że gdyby każdy z nas pracował na wymarzonym w dzieciństwie stanowisku, Księżyc roiłby się od bezrobotnych kosmonautów. Niestety, często dopiero pierwsze poszukiwania stałej pracy weryfikują nasze spojrzenie na wymarzony zawód. Więcej…

Czyszczenie elewacji oraz zabezpieczenie przed glonami

Na występowanie glonów na elewacji w szczególności narażone są budynki, które znajdują się blisko lasów oraz innych skupisk zieleni. Zagrożenie stanowi też bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, rzek oraz terenów podmokłych. Z dużych, rozległych obszarów zarodniki glonów mogą bardzo łatwo przenosić się na elewację. Zjawisko takie będzie zachodzić dużo częściej, jeśli ściany obiektu dodatkowo znajdują się w cieniu, ponieważ wtedy może na nich przez bardzo długi czas utrzymywać się wilgoć. W jaki sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć elewację przed glonami? Więcej…

Audyty zewnętrzne i pisanie projektów: jak powiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?

Audyt zewnętrzny i pisanie projektów o dofinansowanie to dwa różne procesy, jednakże oba są kluczowe dla biznesów, organizacji non-profit oraz publicznego. Audyty zewnętrzne to niezależne przeglądy finansowe czy też operacyjne, które są realizowane przez niepodległe firmy albo osoby, żeby zweryfikować, czy jednostka działa zgodnie z bieżącymi wzorcami i czy przestrzega właściwych przepisów. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…