Historia magistra vitae est", czyli historia jest nauczycielką życia - to słowa Cycerona, pisarza sprzed naszej ery. Nie da się ukryć, że obserwując tę gałąź życia społecznego można odnieść takie wrażenie. Pamiętajmy, historia nie musi być nudna i często towarzyszy jej przypadek czy też decyzja, która ma wpływ na losy świata. Kim by był Św. Paweł gdyby nie spadł z konia? Jak wyglądałaby edukacja kobiet, gdyby nie Maria Skłodowska-Curie? Dziś w naszym artykule przedstawię 3 fakty, które moim zdaniem zmieniły sposób życia człowieka na Ziemi oraz ukształtowały przyszłe pokolenia.
Wybór takich dat nie należy do najłatwiejszych, gdyż historia przez swoje stulecia jest bogata w wydarzenia. Dla ludzi interesujących się Cesarstwem Rzymskim data jego upadku w 476 r. będzie jedną z najistotniejszych, z kolei dla kogoś kto interesuje się losami Polski i Europy takim wydarzeniem może być pokonanie Turków pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego. Spróbuję jednak pokazać wam kilka wydarzeń, które moimi oczami wpłynęły na kształt świata. Oczywiście, skorzystałem
Czytając artykuł o zbrodniach Armii Czerwonej i NKWD na ludności polskiej i jeńcach wojennych, link tutaj: (https://kronikidziejow.pl/porady/zbrodnie-armii-czerwonej-i-nkwd-na-ludnosci-polskiej-i-jencach-wojennych-przemilczane-fakty-o-okrucienstwie-oprawcow/) od razu przyszedł mi do głowy ciąg logiczny "Rosja-komunizm-Karol Marks - Fryderyk Engels". Marksizm jest częścią komunizmu, który opierał się na walce klas proletariatu oraz "złych i krwiożerczych" kapitalistów. Głównym motywem komunizmu jest dążenie do likwidacji własności prywatnej, dzięki której pogłębia się wyzysk ekonomiczny. Komunizm do Polski został wprowadzony po 1945 i drążył Polskę do 1989 roku.
Komunizm ma też swoje odmiany na innych kontynentach. Dla przykładu w Ameryce Południowej został ubrany w barwy religii katolickiej jako Teologia wyzwolenia, która garściami czerpała ze źródeł marksizmu.
Cofnijmy się paręset lat wcześniej. Biblia Gutenberga to pierwsza w historii ludzkości spisana wersja Pisma Świętego. Została napisana w języku wulgata, czyli po prostu łacinie, która od zawsze jest urzędowym językiem kościoła katolickiego. Co ciekawe, Biblia Gutenberga jest przechowywana w Polsce, a konkretnie w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Szacuje się, że zostało wydrukowanych ok. 200 egzemplarzy tego dzieła.
17 grudnia 1903 i lot braci Wright maszyną "Flyer" napędzanej za pomocą czterocylindrowego silnika o mocy 12 kw dał światu tak piękną rzecz jak latanie samolotami. Oczywiście, swoje dzięki swojemu pionierskiemu rozwiązaniu stali się bogaci. Gdy jeden z braci, Orville Wright zmarł w 1948 roku zostawiając po sobie ponad milion dolarów, co na dzisiejsze czasy daje kwotę ponad 10 razy większą.
Od tego wydarzenia minęło tylko niecałe 120 lat temu, a dziś jest to środek lokomocji, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego funkcjonowania. Bracia Wright stali się prekursorami rozwiązania technologicznego, dzięki któremu możemy dziś w kilkanaście godzin dolecieć do najodleglejszego zakątku świata.
Zobaczmy, marksizm w wielu krajach upadł wraz z upadkiem ZSRR, technika druku co chwilę się unowocześnia, powstały już nawet drukarki 3D, z których możemy tworzyć różne przedmioty.
Mówi się, że historię piszą zwycięzcy. To prawda, jednak nie tylko państwa ją tworzą, lecz też zwykli ludzie, którzy dzięki swojej pasji, zaangażowaniu i często nie raz byciu niezrozumianym tworzą rzeczy, dzięki którym podnosi się nasz poziom życia.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów