Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…

Wyjazd do pracy w Niemczech. Jak zorganizować pobyt?

Niemcy do atrakcyjny kierunek wyjazdów dla naszych rodaków. Z przyjemnością odwiedzają zachodnich sąsiadów nie tylko w celach turystycznych. Wielu Polaków znajduje tam również zatrudnienie i upatruje szansę na ułożenie sobie życia w innej rzeczywistości. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, które należy podjąć. Jak się do tego przygotować? Warto przeczytać artykuł. Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…
Czy historia musi być nudna?

Historia magistra vitae est", czyli historia jest nauczycielką życia - to słowa Cycerona, pisarza sprzed naszej ery. Nie da się ukryć, że obserwując tę gałąź życia społecznego można odnieść takie wrażenie. Pamiętajmy, historia nie musi być nudna i często towarzyszy jej przypadek czy też decyzja, która ma wpływ na losy świata. Kim by był Św. Paweł gdyby nie spadł z konia? Jak wyglądałaby edukacja kobiet, gdyby nie Maria Skłodowska-Curie? Dziś w naszym artykule przedstawię 3 fakty, które moim zdaniem zmieniły sposób życia człowieka na Ziemi oraz ukształtowały przyszłe pokolenia.

Wybór takich dat nie należy do najłatwiejszych, gdyż historia przez swoje stulecia jest bogata w wydarzenia. Dla ludzi interesujących się Cesarstwem Rzymskim data jego upadku w 476 r. będzie jedną z najistotniejszych, z kolei dla kogoś kto interesuje się losami Polski i Europy takim wydarzeniem może być pokonanie Turków pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego. Spróbuję jednak pokazać wam kilka wydarzeń, które moimi oczami wpłynęły na kształt świata. Oczywiście, skorzystałem

Czytając artykuł o zbrodniach Armii Czerwonej i NKWD na ludności polskiej i jeńcach wojennych, link tutaj: (https://kronikidziejow.pl/porady/zbrodnie-armii-czerwonej-i-nkwd-na-ludnosci-polskiej-i-jencach-wojennych-przemilczane-fakty-o-okrucienstwie-oprawcow/) od razu przyszedł mi do głowy ciąg logiczny "Rosja-komunizm-Karol Marks - Fryderyk Engels". Marksizm jest częścią komunizmu, który opierał się na walce klas proletariatu oraz "złych i krwiożerczych" kapitalistów. Głównym motywem komunizmu jest dążenie do likwidacji własności prywatnej, dzięki której pogłębia się wyzysk ekonomiczny. Komunizm do Polski został wprowadzony po 1945 i drążył Polskę do 1989 roku.

Komunizm ma też swoje odmiany na innych kontynentach. Dla przykładu w Ameryce Południowej został ubrany w barwy religii katolickiej jako Teologia wyzwolenia, która garściami czerpała ze źródeł marksizmu.

Cofnijmy się paręset lat wcześniej. Biblia Gutenberga to pierwsza w historii ludzkości spisana wersja Pisma Świętego. Została napisana w języku wulgata, czyli po prostu łacinie, która od zawsze jest urzędowym językiem kościoła katolickiego. Co ciekawe, Biblia Gutenberga jest przechowywana w Polsce, a konkretnie w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Szacuje się, że zostało wydrukowanych ok. 200 egzemplarzy tego dzieła.

17 grudnia 1903 i lot braci Wright maszyną "Flyer" napędzanej za pomocą czterocylindrowego silnika o mocy 12 kw dał światu tak piękną rzecz jak latanie samolotami. Oczywiście, swoje dzięki swojemu pionierskiemu rozwiązaniu stali się bogaci. Gdy jeden z braci, Orville Wright zmarł w 1948 roku zostawiając po sobie ponad milion dolarów, co na dzisiejsze czasy daje kwotę ponad 10 razy większą.

Od tego wydarzenia minęło tylko niecałe 120 lat temu, a dziś jest to środek lokomocji, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego funkcjonowania. Bracia Wright stali się prekursorami rozwiązania technologicznego, dzięki któremu możemy dziś w kilkanaście godzin dolecieć do najodleglejszego zakątku świata.

Zobaczmy, marksizm w wielu krajach upadł wraz z upadkiem ZSRR, technika druku co chwilę się unowocześnia, powstały już nawet drukarki 3D, z których możemy tworzyć różne przedmioty.

Mówi się, że historię piszą zwycięzcy. To prawda, jednak nie tylko państwa ją tworzą, lecz też zwykli ludzie, którzy dzięki swojej pasji, zaangażowaniu i często nie raz byciu niezrozumianym tworzą rzeczy, dzięki którym podnosi się nasz poziom życia.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Kroniki Dziejów

Polecamy także:

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Agenci nieruchomości Warszawa Wola: pomoc w szybkiej sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania w Warszawie może być wyzwaniem, zwłaszcza na konkurencyjnym rynku nieruchomości, jakim jest dzielnica Wola. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług agentów nieruchomości, którzy specjalizują się w pomocy przy sprzedaży mieszkań. Jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z profesjonalnym agentem? Oto, dlaczego warto zwrócić się o pomoc do agenta nieruchomości Warszawa Wola w procesie sprzedaży mieszkania. Więcej…

Podróże pojedynczo: pozytywne skutki, zamysł oraz propozycje

Wycieczki indywidualnie to kapitalna historia, która jest w stanie dostarczyć moc korzyści, atrakcji a także inspiracji. Wyruszając na wycieczkę sam na sam, spostrzegasz nowatorskie alternatywy, kształtujesz się jako jednostka ludzka i wygrywasz niebywałe przeżycia. W tym artykule zbadamy walory podróżowania sam na sam, poradzimy, jakim sposobem radzić sobie z problemami i zaprezentujemy, jak podróże na osobności mogą nakłaniać do samorozwoju. Więcej…

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…

Dlaczego zaprzestaliśmy lotów na Księżyc?

Człowiek postawił pierwszy krok na księżycu 46 lat temu. Mówiono o tym dokonaniu, że jest "wielkim krokiem dla ludzkości", natomiast wydaje się, że sukces misji Apollo został zmarnotrawiony. Więcej…