Kupno używanego samochodu odpowiadającego naszym marzeniom i wymaganiom bywa niezwykle trudne. Nawet jeśli znajdziemy auto, które nie tylko podoba nam się pod względem wizualnym, ale także jest odpowiedniej wielkości i ma wymagane przez nas parametry, nie zawsze powinniśmy je kupić. Bardzo ważny jest stan wszystkich jego elementów oraz komplet dokumentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód.
Kontrola bezwypadkowości i stanu pojazdu
Kupując używany pojazd możemy niejednokrotnie spotkać się z oszustami, którzy chcą sprzedać rozbite wcześniej auta jako bezwypadkowe. Auto, które przeszło poważny wypadek, nawet jeśli zostało naprawione przez fachowca, może być niebezpieczne w dalszej eksploatacji. Aby uniknąć kupna takiego samochodu, należy skontrolować jego bezwypadkowość. Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Auto Centrum Golemo: „Powinniśmy sprawdzić szczeliny między elementami karoserii. Odległość między poszczególnymi elementami powinna być równa w przypadku zderzaków, drzwi, czy nadkoli. Jej brak oznacza, że auto uległo przynajmniej drobnemu wypadkowi”. Możemy także szukać śladu malowania na progach, nadkolach, czy plastikowych elementach pojazdu. Oglądając samochód, powinniśmy także zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Ważnym aspektem jest sprawdzenie występowania korozji na progach, błotnikach oraz dolnych krawędziach drzwi. Punkty korozyjne z pewnością z biegiem czasu będą się powiększać, a co za tym idzie - większe ogniska rdzy mogą oznaczać drogie naprawy.
Jazda próbna
Po przeprowadzeniu oględzin i sprawdzeniu stanu technicznego poszczególnych elementów pojazdu, warto go przetestować. Nawet najlepiej wyglądający samochód może nie spełniać naszych wymagań w kwestii komfortu jazdy. Warto pamiętać, że auta mogą się od siebie różnić nawet w obrębie jednego segmentu. Idealny stan techniczny i dobra cena używanego samochodu nie zawsze oznacza, że chcemy go kupić i czujemy się w nim zarówno wygodnie, jak i bezpiecznie. Przed wydaniem oceny na temat jakiegoś modelu samochodu, warto przetestować go podczas jazdy próbnej. W ten sposób swoje wyobrażenia będziemy mogli sprawdzić w praktyce i dobierzemy pojazd do swoich wymagań.
Komplet dokumentów
Należy pamiętać, że do formalności związanych z kupnem używanego samochodu nie należy jedynie umowa sprzedaży. Od sprzedawcy powinniśmy otrzymać także dokumenty potwierdzające sprowadzenie samochodu do Polski. Jeśli auto było użytkowane poza granicami naszego kraju, warto także pozyskać faktury za naprawy i przeglądy. Sama umowa sprzedaży musi być sporządzona pisemnie i występować w dwóch jednakowych egzemplarzach, co jest istotne przy późniejszych czynnościach urzędowych. Poprawnie sporządzona umowa zawiera dane obu stron, dane identyfikujące samochód oraz cenę faktyczną. Kupując auto, należy także pamiętać, by przed upływem dwóch tygodni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym, a w ciągu 30 dni zarejestrować samochód w Urzędzie Miasta.