Ostatnimi laty coraz więcej wspomina się o ekologicznym życiu, recyklingu i ograniczaniu liczby odpadów. Jednak mimo wszystko nie każdy dostrzega sens takiego sortowania i przetwarzania odpadów ma sens. Jakie znaczenie i korzyści możemy mieć z recyklingu odpadów?
Recykling w domu
Dobre nawyki wynosi się z domu. Podobnie jest z recyklingiem. Aby móc czerpać z niego korzyści, trzeba wprowadzić segregację śmieci. Dzięki temu surowce takie jak makulatura czy plastik nie są spalane lub składowane tylko utylizowane.
Utylizacja to proces przetworzenia odzyskanych surowców. Przykładowo plastikowych butelek w inne plastikowe opakowania, albo szklanego słoja w szklankę. Dzięki temu mniej zanieczyszczeń trafia do środowiska, a także koszty produkcji są zmniejszone.
Oczywiście recykling w domu działa na mniejszą skalę. Jeśli jednak wprowadzimy zasady segregacji i przetwarzania śmieci w firmie, możemy faktycznie pomóc środowisku, ocalić klimat oraz podtrzymać miejsca pracy.
Jak działają firmy skupujące surowce wtórne?
Co zrobić z posegregowanymi odpadami z naszej firmy? Sprzedać firmie odbierającej i skupującej surowce wtórne. Przykładem takiej firmy jest Eko System, która skupuje folie odpadową, makulaturę, tworzywa sztuczne, opakowania, nakrętki i inne odpady produkcyjne w okolicach Krakowa. Odbiór odpadów jest w geście firmy, więc Ty nie ponosisz dodatkowych kosztów. Następnie firma sprzedaje odzyskane surowce wtórne do odpowiednich zakładów, gdzie dawne śmieci, zyskują nowe życie, jako kolejne produkty użytkowe. Oboje zarabiacie i działacie na korzyść planety.
Z usług takich firm skupujących odpady mogą spokojnie skorzystać hurtownie, drukarnie, sklepy, przedsiębiorstwa wielobranżowe, zbieracze i osoby posiadające większe ilości odpadów. Również mniejszy skup makulatury lub skup surowców wtórnych może korzystnie wypaść na takiej współpracy.
Efekty przetwarzania surowców wtórnych
Z materiałów odzyskanych dzięki recyklingowi powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku. Są to między innymi opakowania, butelki, folie, niektóre ubrania, zabawki i długopisy, kolejne puszki aluminiowe, opakowania do jajek, filtry do kawy, bandaże, butelki, słoiki, szklanki, zeszyty. To i dużo więcej przedmiotów jest tworzonych z surowców wtórnych.
Dodatkowe korzyści z recyklingu
Ograniczanie ilości śmierci, czystsze środowisko, oszczędność energii i paliw kopalnych to tylko część korzyści długofalowych. My sami odczuwamy zaś więcej korzyści krótkofalowych, jak na przykład grubszy portfel. Sprzedaż surowców wtórnych bowiem to dodatkowy dochód dla twojego przedsiębiorstwa.
Przetwarzanie już wydobytych i posiadanych surowców to również gwarancja, że złoża paliw kopalnych i źródeł energii potrzebnych do wydobycia i samych rud bądź lasów nie skończą się tak szybko.
Recykling to również dodatkowe miejsca pracy. Do spalenia nawet 10 tysięcy ton śmierci potrzebny jest jeden pracownik. Do składowania takiej ilości sześciu. Aby segregować taką górę śmieci potrzeba co najmniej 36 pracowników. To zaś napędza gospodarkę i poprawia koniunkturę kraju.
Czy recykling w Twojej firmie będzie miał sens? Jak najbardziej. Wystarczy bowiem kilka zmian, a pomożesz oczyścić planetę, stworzysz kolejne miejsca pracy oraz zyskasz dodatkowe źródło dochodu.