Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Pożyczka pod zastaw domu bądź mieszkania

W życiu każdego człowieka może się zdarzyć taka sytuacja, w której zabraknie gotówki nie tylko na inwestycje, ale nawet na powszednie, podstawowe wydatki. Potrzeba szybkiego napływu pieniędzy nie musi być spowodowana trudną sytuacją, bowiem czasem brakuje środków na inwestycje. Trafnym pomysłem może się wtedy okazać pożyczka pod zastaw nieruchomości. Więcej…

Konto oszczędnościowe

Żyjemy w czasach, gdzie warto oszczędzać. Nie jesteśmy pewni naszych emerytur, dlatego coraz więcej osób zastanawia się na innymi sposobami zaoszczędzenia i inwestycji naszych pieniędzy tak, aby mieć zabezpieczenie na przyszłość. Niektórzy idą na giełdę i tam inwestują, jednak to oszczędzanie z bardzo dużym ryzykiem. Potencjalny Kowalski wolałby oszczędzać, ale bezpiecznie. Jak to zrobić? Banki wyszły naprzeciw tej potrzebie klienta i stworzyły usługę kont oszczędnościowych. Więcej…

Ekologiczne energooszczędne domy drewniane

Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych. Więcej…

Co to są samochody hybrydowe?

W świetle powyższych wyjaśnień są to auta, które zostały wyposażone zarówno w napęd spalinowy, jak i elektryczny. To absolutnie nowatorskie rozwiązanie, ponieważ tego typu samochody mogą jeździć nie tylko za pomocą silnika spalinowego, lecz także elektrycznego. Istnieje ponadto możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i jeżdżenia wyłącznie na napędzie elektrycznym. Więcej…
Walory filatelistyczne

Istota filatelistyki to zbieranie, odkrywanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Czemu walor? Dlatego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest wyjątkowo zasobna. Z poniektórymi natknąć można się niemal codziennie. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Wiele z tych walorów zobaczyć można nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – tylko w tych najbardziej sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne również pod względem wartości: spotykamy i te, które są napradwę niedrogie, jak i takie, za które trzeba zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upoważnień pocztowych. Oddane są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w związku z powierzaniem listów. Są to głównie znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, etykietki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie zostały wyprodukowane przez inne instytucje, lecz są stosowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Będą to między innymi naklejki na loty specjalne, stemple uzupełniające, całostki z dodrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z aktywnością poczty, jednakowoż bez jej urzędowego wkładu. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne i pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne potwierdzić za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu warunkom. Nie mogą być zgięte ani poplamione. Wybrakowany walor filatelistyczny nie posiada faktycznie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to głównie z funkcji wypełnianych przez ten urząd. Niegdyś filateliści kolekcjonowali możliwie wszystko, co było jakkolwiek związane z aktywnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem wysyłek. Nastawienie to uległo natomiast ostatnimi czasy przemianie, ze względu na to, że obecnie cele poczty są jeszcze bardziej różnorodne.

Polecamy także:

Nie tylko stylowy dodatek, ale i zmiana świata na lepsze. Czyli co oferuje bidon na wodę?

Czy możliwe jest zadbanie o swój komfort przy jednoczesnej trosce o środowisko? Brzmi nierealnie, a jednak. Bidon z filtrem pozwala połączyć te dwa aspekty i odkryć zupełnie nowe możliwości. Poznaj powody, dlaczego już dziś warto zaopatrzyć się w to niezwykłe rozwiązanie. Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…

Tajemnice głebin morskich

Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła. Więcej…

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…