Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Audyt SEO - to rozwiązanie

Na dzień obecny struktura pozycjonowania w wyszukiwarce internetowej są szalenie skomplikowane do pojęcia łącznie z nieprzerwanym zmienianem się mechanik w tym obrębie. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…
Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii.

Sam termin bezsenności znaczy zaburzenia snu spowodowane różnorodnymi elementami. Na ogół w literaturze wymienia się przyczyny zdrowotne, związane z podeszłym wiekiem, chorobami, depresją, bądź zaburzeniami psychicznymi. Nikt w pierwszej chwili nie sądził, że jeżeli technologia upraszcza nam byt, komunikację i relaks, może być w jakiś sposób związana ze snem. Skoro jednakże przełom wieku XX i XXI wykazał wręcz alarmująco kolosalny poziom zgłoszeń pacjentów uskarżających się na zakłócenia snu, zapoczątkowano masowe i drobiazgowe dociekania nad powodami tego problemu. W największym stopniu zatrważające okazały się diagnozy tej grupy populacji, którą popularnie tytułuje się „milenialsami” i następnych jeszcze młodszych pokoleń. Bez trudu tym samym sobie uświadomić, że jako że rzecz narasta i dotyczy młodych, aktywnych ludzi, musi mieć odniesienie do trybu życia.

Badania wskazały na bezdyskusyjny związek ilości spędzonego czasu przed „niebieskimi monitorami”, a bezsennością. Długie używanie z urządzeń wyposażonych w ekran wydłuża czas uśnięcia, pomniejsza samą jakość snu oraz ujemnie oddziałuje na koncentrację kolejnego dnia. Analiza badań w sposób sprecyzowany określiła, że wysoce gorszy wpływ na nasz sen mają te technologie, które bezpośrednio stymulują nasz mózg i aktywizują emocje: np. granie w interaktywne gry, pisanie na czacie lub sms-owanie. W tym samym czasie naukowcy uwidocznili związek między zakresem korzystania z nowoczesnych technologii, w tym przesiadywania przed komputerem, a nadwagą. Współcześnie wiadomo, że otyłość, to dolegliwość przyczyniająca się do znacznych powikłań. Warto dodać, że powoduje także powstanie obturacyjnego bezdechu sennego, będącego przyczyną również zaburzeń snu.

Decydującym odkryciem w tych badaniach okazało się uświadomienie ujemnego oddziaływania światła niebieskiego na nasz sen. Bazą tej analizy było porównanie wyników badań osób które czytały przed snem książki drukowane oraz grupy używających czytników zaopatrzonych w ekran. Efekty okazały się przytłaczające na słabość nowych technologii. Cykl snu i czuwania człowieka jest z natury regulowany trybem dnia i nocy. Nasze oczy szczególnie są uczulone na światło niebieskie wysyłane przez ekrany. Kiedy spędzamy czas przed snem gapiąc się w ekran smartfonu, komputera, lub telewizora, nasz organizm nie otrzymuje sygnału, aby rozpocząć produkję melatoniny. Dla mózgu nadal jest dzień. Na dodatek stymulujemy nasze myślenie, angażujemy emocje. W związku z tym sami utrudniamy sobie możność zaśnięcia i skorzystania z zbawiennego snu. Należałoby również nadmienić, że inne źródła światła mają jednakowo niszczący wpływ na wydzielanie przez szyszynkę „hormonu snu”, czyli melatoninę. Ostre światło w domu, na ulicy, neony reklamowe to wszystko też narusza naszą równowagę.

Wskutek podkreśleniu właśnie pojęcia bezsenności technologicznej można podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Ewidentnie nierealne jest, by całkowicie oddzielić się od urządzeń i światła. Warto przekształcić swoje zachowanie, nieco wcześniej rozpocząć czas przygotowywania do snu. Dobrze jest uruchomić jakąś czynność relaksacyjną, oddzielić się od bodźców świetlnych. Oczywiście stronimy od napojów pobudzających, używek, wietrzymy sypialnię. Rzecz jasna wskazane jest unikanie czynności stymulujących głowę, pobudzających emocjonalnie. Należy dać sobie plus minus dwie godziny przed porą spania na uciszenie i wyciszenie. w sytuacji wyjątkowej nieodzowności użycia urządzeń emitujących światło, pożądane byłoby uruchomić tryb przyciemnionego ekranu oraz używać okularów z filtrem.

Polecamy także:

Cykl miesięczny a zakupy

Okazuje się, że na zachowania dotyczące zakupów oraz zabiegów kosmetycznych wpływ mają fazy cyklu miesięcznego. Badacze kanadyjscy odkryli, iż w czasie fazy płodnej cyklu, przypadającej w przypadku 28 dniowego cyklu, na dzień 8 - 15, płeć piękna objawiała więcej zachowań, które miały związek z dbaniem o własny wygląd. Więcej…

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…

Zakupy dostarczone pod drzwi

Robienie zakupów za pomocą internetu to coraz bardziej uznany sposób na uniknięcie dla poniektórych tego ciężkiego obowiązku, którym może być nabywanie potrzebnych artykułów. Są one niewątpliwie nie tylko niezmiernie wygodne dla konsumenta, lecz pozwalają często dotrzeć do towarów, do których nie ma łatwego dostępu w standardowej sprzedaży. Więcej…

Siła motywacji w Nowym Roku

Każdego roku miliony Polaków w całym kraju wraz z nadejściem Nowego Roku motywuje się do zmian. Na liście poza rzuceniem palenia i pozbyciem się zbędnych kilogramów zazwyczaj znajduje się też rozwój zawodowy. Dlatego pierwsze miesiące roku jak żaden inny okres nadają się do motywowania pracowników. Więcej…

Nowoczesna balustrada - trend i bezpieczeństwo

Dla wielu z nas minione lata były dosyć dokuczliwe. Lecz okazało się, że Polacy są jednak przewidującym i operatywnym narodem. Otóż zmienność na rynku ekonomicznym, niekorzystne oferty lokat bankowych jak również racjonalne rozmyślanie o zabezpieczeniu się na czas przyszły doprowadziły, że w branży budowlanej nastąpił kolejny boom. Budowa nowego domu okazała się nie tylko potrzebą polepszenia warunków mieszkalnych, ale również potrzebną i opłacalną lokatą. Więcej…