Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…

Dr Canavero i przeszczep głowy

Walerij Spirydonow, śmiertelnie chory mieszkaniec Rosji, pragnie zostać pierwszym pacjentem, który podda się operacji przeszczepu ciała. Rosjanin choruje na chorobę Werdniga-Hoffmanna, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jest to choroba śmiertelna, mógłby go uratowac jedynie cud. Więcej…

Potrawy światowej sławy

Sztuka kulinarna stanowi nie tylko źródło odźywiania, jakkolwiek też to spojrzenie kulturowe, które kojarzy się z folklorem, przeszłością i gustem. Wszelkie zakamarki ziemi kryją w sobie wyjątkowe dania, jakie zniewalają podniebienia ludzi z odmiennych kultur. Poniżej przedstawiamy kilka niezmiernie znanych i uwielbianych potraw na kuli ziemskiej. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Stan bieżnika opony a zjawisko akwaplanacji

Z akwaplanacją, inaczej aquaplaningiem mamy do czynienia, kiedy na mokrej nawierzchni opona traci przyczepność do podłoża, wskutek czego niemożliwe staje się sterowanie samochodem. To zjawisko często występuje latem podczas intensywnych opadów deszczu. Jest bardzo niebezpieczne dlatego kierowca powienien wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko takiego poślizgu. Więcej…
Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii.

Sam termin bezsenności znaczy zaburzenia snu spowodowane różnorodnymi elementami. Na ogół w literaturze wymienia się przyczyny zdrowotne, związane z podeszłym wiekiem, chorobami, depresją, bądź zaburzeniami psychicznymi. Nikt w pierwszej chwili nie sądził, że jeżeli technologia upraszcza nam byt, komunikację i relaks, może być w jakiś sposób związana ze snem. Skoro jednakże przełom wieku XX i XXI wykazał wręcz alarmująco kolosalny poziom zgłoszeń pacjentów uskarżających się na zakłócenia snu, zapoczątkowano masowe i drobiazgowe dociekania nad powodami tego problemu. W największym stopniu zatrważające okazały się diagnozy tej grupy populacji, którą popularnie tytułuje się „milenialsami” i następnych jeszcze młodszych pokoleń. Bez trudu tym samym sobie uświadomić, że jako że rzecz narasta i dotyczy młodych, aktywnych ludzi, musi mieć odniesienie do trybu życia.

Badania wskazały na bezdyskusyjny związek ilości spędzonego czasu przed „niebieskimi monitorami”, a bezsennością. Długie używanie z urządzeń wyposażonych w ekran wydłuża czas uśnięcia, pomniejsza samą jakość snu oraz ujemnie oddziałuje na koncentrację kolejnego dnia. Analiza badań w sposób sprecyzowany określiła, że wysoce gorszy wpływ na nasz sen mają te technologie, które bezpośrednio stymulują nasz mózg i aktywizują emocje: np. granie w interaktywne gry, pisanie na czacie lub sms-owanie. W tym samym czasie naukowcy uwidocznili związek między zakresem korzystania z nowoczesnych technologii, w tym przesiadywania przed komputerem, a nadwagą. Współcześnie wiadomo, że otyłość, to dolegliwość przyczyniająca się do znacznych powikłań. Warto dodać, że powoduje także powstanie obturacyjnego bezdechu sennego, będącego przyczyną również zaburzeń snu.

Decydującym odkryciem w tych badaniach okazało się uświadomienie ujemnego oddziaływania światła niebieskiego na nasz sen. Bazą tej analizy było porównanie wyników badań osób które czytały przed snem książki drukowane oraz grupy używających czytników zaopatrzonych w ekran. Efekty okazały się przytłaczające na słabość nowych technologii. Cykl snu i czuwania człowieka jest z natury regulowany trybem dnia i nocy. Nasze oczy szczególnie są uczulone na światło niebieskie wysyłane przez ekrany. Kiedy spędzamy czas przed snem gapiąc się w ekran smartfonu, komputera, lub telewizora, nasz organizm nie otrzymuje sygnału, aby rozpocząć produkję melatoniny. Dla mózgu nadal jest dzień. Na dodatek stymulujemy nasze myślenie, angażujemy emocje. W związku z tym sami utrudniamy sobie możność zaśnięcia i skorzystania z zbawiennego snu. Należałoby również nadmienić, że inne źródła światła mają jednakowo niszczący wpływ na wydzielanie przez szyszynkę „hormonu snu”, czyli melatoninę. Ostre światło w domu, na ulicy, neony reklamowe to wszystko też narusza naszą równowagę.

Wskutek podkreśleniu właśnie pojęcia bezsenności technologicznej można podjąć konkretne działania zapobiegawcze. Ewidentnie nierealne jest, by całkowicie oddzielić się od urządzeń i światła. Warto przekształcić swoje zachowanie, nieco wcześniej rozpocząć czas przygotowywania do snu. Dobrze jest uruchomić jakąś czynność relaksacyjną, oddzielić się od bodźców świetlnych. Oczywiście stronimy od napojów pobudzających, używek, wietrzymy sypialnię. Rzecz jasna wskazane jest unikanie czynności stymulujących głowę, pobudzających emocjonalnie. Należy dać sobie plus minus dwie godziny przed porą spania na uciszenie i wyciszenie. w sytuacji wyjątkowej nieodzowności użycia urządzeń emitujących światło, pożądane byłoby uruchomić tryb przyciemnionego ekranu oraz używać okularów z filtrem.

Polecamy także:

3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa

Wielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie. Więcej…

Biżuteria ze stali chirurgicznej - dlaczego warto ją kupić?

Biżuteria ze stali nierdzewnej to doskonała alternatywa dla ozdób wykonanych ze złota i srebra. Jest zdecydowanie tańsza, a co najważniejsza, mogą ją nosić nawet alergicy. Jakie jeszcze zalety zapewnia nam biżuteria ze stali nierdzewnej?  Więcej…

Fizyka nie tylko dla naukowców

KONKURS w ramach Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Fizyka nie tylko dla naukowców” Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w ramach Nocy Naukowców konkursie „Fizyka nie tylko dla naukowców” w przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej…

Zainwestuj w nowy zawód

Chcesz zarabiać więcej bez konieczności opuszczania rodziny i wyjazdu za granicę – zainwestuj w siebie. Najlepszym pomysłem może się okazać kurs na suwnice Śląsk oczekuje na chętnych do podnoszenia kwalifikacji. Więcej…

Sens recyclingu

Ostatnimi laty coraz więcej wspomina się o ekologicznym życiu, recyklingu i ograniczaniu liczby odpadów. Jednak mimo wszystko nie każdy dostrzega sens takiego sortowania i przetwarzania odpadów ma sens. Jakie znaczenie i korzyści możemy mieć z recyklingu odpadów? Więcej…