Zastosowanie druku 3D w medycynie nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia protez kończyn czy odbudowy elementów kości. Obecnie, dzięki tej niezwykłej technologii powstają również naczynia krwionośne, a nawet całe narządy, takie jak serce, nerki czy wątroba. Choć na razie służą głównie jako modele do testów, już w nieodległej przyszłości marzenia futurystów o fabrykach ludzkich części zamiennych mogą stać się rzeczywistością. Poznaj najbardziej niezwykłe zastosowania druku przestrzennego, które już dziś ratują ludzkie zdrowie, a nawet życie.
Więcej…
Na czym polega wyważanie wirników?
Wirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik.
Więcej…
W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu.
Więcej…
Edukacja w dziedzinie energii elektrycznej
Prąd, który zrewolucjonizował świat w pierwszej połowie dwudziestego wieku, przyczynił się do gwałtownego i niepohamowanego rozwoju cywilizacji oraz poszczególnych dziedzin nauki. Wraz z prądem pojawiły się nowoczesne urządzenia i sprzęty, znacznie ułatwiające codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie czasochłonnych jeszcze do niedawna obowiązków zawodowych i domowych.
Więcej…
"Być jak Ignacy” ponownie zainspiruje tysiące dzieci w Polsce!
Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.
Więcej…
Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem...
Nieduża żaba egzystująca na Sulawesi - indonezyjskiej wyspie wzbudziła spore zaskoczenie naukowców. Okazało się, że żaba jest wyjątkiem pośród przeszło sześciu tysięcy znanych badaczom gatunków żab. Chodzi o żabę z gatunku Limnonectes larvaepartus, którą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z herpetologiem Jimem McGuire na czele, starannie zbadali i wyszło na jaw, że samica tego rzadkiego gatunku zamiast składać jaja w wodzie - rodzi kijanki.
Szczególnie zdumiewa badaczy fakt, iż żaby te rozmnażają się w sposób podobny do naszego. Praktycznie wszystkie gatunki żab rozmnażają się poprzez zapłodnienie następujące na zewnątrz organizmu. Jaja złożone przez samicę zostają spryskane sperma przez samca. Jednakże możemy spotkać sporo osobliwych modyfikacji tego tradycyjnego sposobu. Wspomniana żaba z gatunku Limnonectes larvaepartus jest jednym z dziesięciu, może dwunastu gatunków, u jakich zapłodnienie odbywa się wewnątrz ustroju. A jedynym, rodzącym kijanki.
Gatunek ten odkryty został w 1998 roku przez badacza z Indonezji - Djoko Iskandara. Żaba ta żyje w niedużych akwenach wodnych, ma zazwyczaj brązowe albo szare ubarwienie, jej miara to około 4 centymetry długości, a waga wynosi około 5 gram. Samce posiadają cos na kształt kłów w dolnej szczęce, są to kostne występy, służą samcom podczas walk.
Kompletny opis tego gatunku badacze Iskadar, McGuire oraz Ben Evans z Uniwersytetu w Kanadzie zamieścili w magazynie "PLoS ONE" dopiero teraz.
Polecamy także:
22 września 2015 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:
X edycja seminarium AWANSE NAUKOWE "Zmiany w procedurach postępowań doktorskich, habilitacyjnych, profesorskich"
Warszawa, 22 września 2015r.
Więcej…
Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?
Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić.
Więcej…
Jak stać się mistrzem savoire-vivre
Głosi się, że u podstaw rzetelnego wychowania leży poważanie drugiego człowieka. Faktycznie wskazane jest respektować określonych reguł z uwagi na należyte zależności, dobre maniery stanowczo polepszają zależności międzyludzkie, upraszczają komunikację i przebieg najróżniejszych spraw. Gdy na domiar tego przyuważymy, iż pochodzenie wyrażenia savoire-vivre wywodzi SIĘ ze połączenia francuskich sformułowań „wiedzieć” i „życie”, wówczas będziemy mogli wyciągać wnioski, że to dobre zachowanie w sumie znaczy respektowanie wyznaczonych norm zachowania w celu poprawienia egzystowania w społeczności. Wobec tego wskazuje się, że to antyczni Grecy, którzy bez ustanku kroczyli do doskonałości byli prekursorami savoire-vivre. A ożywienie sztuki dobrego postępowania nastąpił w okresie renesansu, który tak mocno inspirował się klasyczną kulturą starożytnych. Nadzwyczajną uwagę do etykiety przykładano w dyplomacji i formalnych stosunkach na wysokim szczeblu. Ale w drugiej połowie XX wieku statut etyczny zaczął również być uwzględniany w stosunkach biznesowych i oficjalnych spotkaniach w pozostałych domenach społecznych.
Więcej…
Czy warto czytać książki po angielsku?
Uczenie się języka to nie taka prosta sprawa. W wielu przypadkach z trudem poświęcić nam na nią czas bądź wykrzesać u siebie troszkę motywacji. Na szczęście jest na to prosta oraz skuteczna strategia. Wystarczy rozpocząć czytanie książki w języku, jakiego się uczymy. Świetnie sprawdzi się to podczas nauki języka angielskiego, przede wszystkim w przypadku książek pisanych w prosty i zwięzły sposób!
Więcej…
Czy Kraje Bałtyckie to popularny kierunek dostarczania przesyłek kurierskich?
Wysyłanie przesyłek za pośrednictwem firm kurierskich jest bardzo popularną, a zarazem wygodną opcją, jeśli zależy nam na szybkim dostarczeniu przesyłki. Przed nadaniem przesyłka zawsze powinna być odpowiednio zapakowana, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu w trakcie podróży. W przypadku niewłaściwego zapakowania i zabezpieczenia paczki, kurier może odmówić jej przyjęcia. Morskie i lądowe przesyłki kurierskie zostają dostarczone do celu zazwyczaj w ciągu siedmiu dni. Czas ten może być jednak ulec zmianie, w zależności od tego, dokąd wysyłamy paczkę. Czy często wysyła się przesyłki do Krajów Bałtyckich?
Więcej…