Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem...
Nieduża żaba egzystująca na Sulawesi - indonezyjskiej wyspie wzbudziła spore zaskoczenie naukowców. Okazało się, że żaba jest wyjątkiem pośród przeszło sześciu tysięcy znanych badaczom gatunków żab. Chodzi o żabę z gatunku Limnonectes larvaepartus, którą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z herpetologiem Jimem McGuire na czele, starannie zbadali i wyszło na jaw, że samica tego rzadkiego gatunku zamiast składać jaja w wodzie - rodzi kijanki.
Szczególnie zdumiewa badaczy fakt, iż żaby te rozmnażają się w sposób podobny do naszego. Praktycznie wszystkie gatunki żab rozmnażają się poprzez zapłodnienie następujące na zewnątrz organizmu. Jaja złożone przez samicę zostają spryskane sperma przez samca. Jednakże możemy spotkać sporo osobliwych modyfikacji tego tradycyjnego sposobu. Wspomniana żaba z gatunku Limnonectes larvaepartus jest jednym z dziesięciu, może dwunastu gatunków, u jakich zapłodnienie odbywa się wewnątrz ustroju. A jedynym, rodzącym kijanki.
Gatunek ten odkryty został w 1998 roku przez badacza z Indonezji - Djoko Iskandara. Żaba ta żyje w niedużych akwenach wodnych, ma zazwyczaj brązowe albo szare ubarwienie, jej miara to około 4 centymetry długości, a waga wynosi około 5 gram. Samce posiadają cos na kształt kłów w dolnej szczęce, są to kostne występy, służą samcom podczas walk.
Kompletny opis tego gatunku badacze Iskadar, McGuire oraz Ben Evans z Uniwersytetu w Kanadzie zamieścili w magazynie "PLoS ONE" dopiero teraz.