Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

Gumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej. Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…

Szkoły Montessori – Warszawa już to polubiła

Jeśli chcemy przekonać się jak działa szkoła Montessori Warszawa będzie najlepszym miejscem aby taką placówkę szybko znaleźć. Ale i w innych miastach ich nie brak. Jak uczą się dzieci w szkole Montessori? Więcej…

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…
Prawo i normy: co umieścić na etykiecie produktu spożywczego?

etykietowanie-mEtykieta to ważny element każdego produktu. W przypadku branży spożywczej pełni ona szczególnie istotną rolę. Wymogi co do informacji umieszczonych na etykietach stanowią nie tylko przedmiot prawa polskiego, ale również tego stanowionego przez Unię Europejską. Co zatem należy umieścić na etykiecie produktów spożywczych?


Informacje niezbędne

etykietowaniePrzede wszystkim wszystkie dane zawarte na etykiecie powinny być zamieszczone na niej w sposób widoczny. Muszą być również zrozumiałe i czytelne, a przy niektórych opakowaniach niemożliwe do usunięcia. Unia Europejska określa również wysokość czcionki – minimalna to 1,2 mm. Obowiązkowo powinna znaleźć się na etykiecie informacja o nazwie, wykazie składników, substancji, które mogą wywoływać alergie (np. orzeszki ziemne, mleko, gluten, ryby itd.).

Ważnym elementem każdej etykiety powinna być informacja na temat ilości netto produktu, jego terminu przydatności, warunki przechowywania i spożywania. W procesie etykietowania nie można też pominąć nazwy producenta czy importera i kraju pochodzenia towaru (szczególnie w przypadku mięsa czy mleka), natomiast na etykietach napojów z zawartością alkoholu wyższą niż 1,2% powinna zostać również podana rzeczywista zawartość objętości alkoholu. Ostatnią niezbędną informacją, która musi znaleźć się na etykiecie produktu spożywczego jest jego wartość odżywcza. 

Informacje dodatkowe

Każda etykieta znajdująca się na produkcie spożywczym może zawierać również informacje umieszczane przez producenta dobrowolnie. Mogą one dotyczyć różnych danych, jednak muszą być zgodne z kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim etykietowanie nie może wprowadzać konsumenta w błąd, informacje muszą być jasne i nie mogą w żaden sposób dezorientować klienta, jak również, niektóre dane powinny być poparte badaniami naukowymi. W informacjach dodatkowych może znajdować się np. oświadczenie żywieniowe, takie jak komunikat „bez dodatku cukrów” lub „nie zawiera tłuszczu”. Tego typu teksty powinny pomóc konsumentom w wyborze odpowiednich produktów, nie zaś zwodzić ich i wprowadzać w błąd.

Prawo wyraźnie zakazuje umieszczania informacji tego typu w sposób mało zrozumiały, wywołujący wątpliwości, które dotyczą bezpieczeństwa produktów, jak również tekstów zachęcających do nadmiernego spożycia pewnego produktu spożywczego czy wywołujących w konsumentach lęk związany z wpływem pewnych składników na jego organizm. 

Tworząc projekt etykiety produktu spożywczego należy zatem uwzględnić szereg wytycznych stanowionych przez prawo. To one nierzadko decydują o dopuszczeniu towaru do sprzedaży. Warto również podejść profesjonalnie do szaty graficznej, która często jest decydującym czynnikiem przy wyborze produktu przez konsumenta.

Polecamy także:

Wynajęty samochód – pomysł na podróż służbową

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej działają na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Bywa, że jednym z głównych zadań pracowników jest podróżowanie po kraju i częste wyjazdy służbowe za granicę. W przypadku takich podróży samochód z wypożyczalni może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Więcej…

Jak dobrze wybrać firmę transportową?

Niejeden z nas choć raz w życiu musiał skorzystać z usług przewoźnika. Inni robią to cały czas, a jak się okazuje wybór odpowiedniej firmy transportowej nie jest tak łatwy jak by się mogło wydawać. Zanim zostanie podjęta decyzja powinno się wykonać kilka czynności sprawdzających firmę, na którą ma paść wybór. Więcej…

Zainwestuj w nowy zawód

Chcesz zarabiać więcej bez konieczności opuszczania rodziny i wyjazdu za granicę – zainwestuj w siebie. Najlepszym pomysłem może się okazać kurs na suwnice Śląsk oczekuje na chętnych do podnoszenia kwalifikacji. Więcej…

Przydatny gadżet do samochodu

Współcześnie funkcjonuje coraz więcej rozwiązań, które możemy wykorzystywać w codziennym życiu, co bardzo ułatwia funkcjonowanie każdego dnia. Warto śledzić najnowsze osiągnięcia techniki, by być zawsze na bieżąco i wybierać rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. Więcej…

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…