Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne.
Aby zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed atakiem rdzy poddaje się je odpowiednim specjalistycznym zabiegom. Jednym z nich jest piaskowanie. Jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego, który jest kondensowany w strumieniu sprężonego pyłu lub nieco rzadziej w postaci cieczy.
Jak mówią specjaliści z grupy gtg-group.pl, efekt piaskowania jest podobny do tego uzyskiwanego poprzez szlifowanie, z tą jednak różnicą, że czyszczona w ten sposób powierzchnia jest równiejsza oraz uzyskuje konieczną do malowania szorstkość. Ponadto pozwala ona na znacznie łatwiejsze czyszczenie trudno dostępnych rogów albo zakrzywień. Proces ten ma długą tradycję. Pierwszy patent na metodę piaskowania uzyskał Benjamin Tighman dokładnie 18 października 1870 roku.
Piaskowanie jest szczególnie cenione w branży budowlanej. Dzięki tej metodzie można w niedługim czasie oczyścić stalowe konstrukcje, tak by poddać je malowaniu antykorozyjnemu, co wydłuża ich żywotność oraz ma znaczący wpływ na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo tych elementów. Należy jednak pamiętać, że podczas piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostać się do płuc pracownika. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przy dłużej pracy piasek dostający się drogami oddechowymi do płuc może wywołać jedną z chorób pylicznych. Dlatego też niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych. - Warto wiedzieć, że piasek wykorzystywany przy piaskowaniu musi być odpowiednio oczyszczony poprzez przesiewanie - dodają fachowcy z firmy gtg-group.pl. Sam proces może być wykonywany jedynie przy zastosowaniu ściśle określonych zasad BHP. Wskazują one na odpowiednie ubranie ochronne zaopatrzone w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza do oddychania.
W niektórych przypadkach do piaskowania stosuje się również inne, dostatecznie rozdrobnione materiały. Zaliczyć do nich można odpowiednio rozdrobnione szkło, metal, suchy lód, granat, żużel oraz szaklę miedziową. W niektórych przypadkach stosuje się także kawałki skorupy z orzechów kokosowych oraz innych roślin. Pozwala to na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.
Jedną z ciekawszych odmian piaskowania jest śrutowanie. Pojawia się ono wtedy, gdy powierzchnia oczyszczana jest za pomocą niewielkich śrutowanych drobinek. Metodę te stosuje się głównie na halach, ze względu na odzysk śrutu. Obecnie spotkać również można urządzenia przenośnie służące do śrutowania powierzchni płaskich, takich jak burty statków.
Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie tworzy idealny podkład pod farby, lakiery czy akryle wzmacniające konstrukcje stalowe. Musi być ono wykonane z odpowiednimi normami, gdyż tylko wtedy daje pewność co do prawidłowego, skutecznego procesu.