Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…

Algorytm do rozpoznawania osób

Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych rozpoczął pracę nad algorytmem, który zdoła rozpoznać osoby, nawet te, które mają zakrytą twarz.   Więcej…

W jakich sytuacjach i gdzie swoje zastosowanie znajdą zbiorniki na wodę pitną?

W dzisiejszych czasach zasoby czystej wody nadającej się do picia, niezwykle szybko maleją. Jest to spowodowane na przykład wzrostem zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku, co z kolei wiąże się z nieodpowiedzialną gospodarką człowieka oraz czasem jego ignorancją. Więcej…

Ekologiczny samochód z drukarki

Ekologiczny a także nowoczesny samochód drukowany w 3D będzie lekki i szybki. biorąc pod uwagę na nieduży poziom spalania uchodzić ma za pojazd ekologiczny. Chodzi o Shell Concept Car, którego elementy drukowane są w 3D. Więcej…

Szkoła gladiatorów

Park Archeologiczny Carnuntum w Austrii przedstawił w tym tygodniu szczątki wielkiej szkoły gladiatorów a także jej wirtualną prezentację. Carnuntum było niegdyś znaczącym obozem rzymskich żołnierzy na sławnym szlaku bursztynowym. Więcej…
Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

konstrukcja-stalowa-mKonstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne.

Aby zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed atakiem rdzy poddaje się je odpowiednim specjalistycznym zabiegom. Jednym z nich jest piaskowanie. Jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego, który jest kondensowany w strumieniu sprężonego pyłu lub nieco rzadziej w postaci cieczy.

Jak mówią specjaliści z grupy gtg-group.pl, efekt piaskowania jest podobny do tego uzyskiwanego poprzez szlifowanie, z tą jednak różnicą, że czyszczona w ten sposób powierzchnia jest równiejsza oraz uzyskuje konieczną do malowania szorstkość. Ponadto pozwala ona na znacznie łatwiejsze czyszczenie trudno dostępnych rogów albo zakrzywień. Proces ten ma długą tradycję. Pierwszy patent na metodę piaskowania uzyskał Benjamin Tighman dokładnie 18 października 1870 roku.

Piaskowanie jest szczególnie cenione w branży budowlanej. Dzięki tej metodzie można w niedługim czasie oczyścić stalowe konstrukcje, tak by poddać je malowaniu antykorozyjnemu, co wydłuża ich żywotność oraz ma znaczący wpływ na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo tych elementów. Należy jednak pamiętać, że podczas piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostać się do płuc pracownika. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przy dłużej pracy piasek dostający się drogami oddechowymi do płuc może wywołać jedną z chorób pylicznych. Dlatego też niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych. - Warto wiedzieć, że piasek wykorzystywany przy piaskowaniu musi być odpowiednio oczyszczony poprzez przesiewanie - dodają fachowcy z firmy gtg-group.pl. Sam proces może być wykonywany jedynie przy zastosowaniu ściśle określonych zasad BHP. Wskazują one na odpowiednie ubranie ochronne zaopatrzone w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza do oddychania.

konstrukcja-stalowa

W niektórych przypadkach do piaskowania stosuje się również inne, dostatecznie rozdrobnione materiały. Zaliczyć do nich można odpowiednio rozdrobnione szkło, metal, suchy lód, granat, żużel oraz szaklę miedziową. W niektórych przypadkach stosuje się także kawałki skorupy z orzechów kokosowych oraz innych roślin. Pozwala to na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.

Jedną z ciekawszych odmian piaskowania jest śrutowanie. Pojawia się ono wtedy, gdy powierzchnia oczyszczana jest za pomocą niewielkich śrutowanych drobinek. Metodę te stosuje się głównie na halach, ze względu na odzysk śrutu. Obecnie spotkać również można urządzenia przenośnie służące do śrutowania powierzchni płaskich, takich jak burty statków.

Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie tworzy idealny podkład pod farby, lakiery czy akryle wzmacniające konstrukcje stalowe. Musi być ono wykonane z odpowiednimi normami, gdyż tylko wtedy daje pewność co do prawidłowego, skutecznego procesu.

Polecamy także:

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…

Sprzedaż na największym portalu e-commerce w Polsce a manager Allegro

Oczywistym faktem jest, że każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Wsparcie psychoterapeuty

Żyjemy w takich czasach, kiedy mając kontakt z milionami ludzi z całego Świata czujemy się samotni, a każdy kolejny dzień, mimo obfitej ilości wszechdostępnych codziennie rozrywek oraz przyjemności, odbieramy jako nieinteresujący i powtarzalny. Więcej…

Na czym polega wyważanie wirników?

Wirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik. Więcej…