Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Od stażu do stanowiska kierowniczego w urzędzie

Wiele osób planuje swoją ścieżkę edukacji z myślą o karierze w różnego rodzaju urzędach lub strukturach administracji państwowej. Chociaż powszechnie uważa się, że są to miejsca pracy o ograniczonych możliwościach awansu, realia ulegają dynamicznym zmianom. To z kolei otwiera drogę rozwoju wielu osobom - szczególnie tym, którzy mogą poszczycić się dobrym wykształceniem. Jak jednak wygląda droga od przysłowiowego “zera” na szczyt hierarchii w tego typu instytucjach? Więcej…

Pióro cyfrowe

W dzisiejszych czasach technologia rozwinęła się w takim stopniu, że nie potrzeba już wielkiej zręczności oraz kwalifikacji, żeby pisać bezproblemowo na klawiaturze komputera. Obecnie można posługiwać się piórem cyfrowym, które umożliwia nam pisanie naszym zwyczajnym ręcznym pismem, a specjalne narzędzie pozwala na przekonwertowanie odręcznego pisma w pismo komputerowe. Więcej…

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…
Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami.

Po aferach finansowych z udziałem parabanków, rozgorzała dyskusja nad kontrolą pozabankowego rynku finansowego. Klienci ostrożniej podchodzą do ofert firm pozabankowych, jednak wciąż wielu z nas jest nieświadoma zagrożeń jakie niesie nieuczciwy przedsiębiorca.

Jak to jest z bankami i parabankami? Każdy bank działający w Polsce musi mieć specjalne zezwolenie na działalność wydane przez KNF. Wraz z wydaniem zezwolenia podlega surowym restrykcjom KNF-u. Banki muszą zdawać comiesięczne raporty dla komisji nadzoru. Raporty te zawierają wiele aspektów pracy banków, np. listę kredytów, które są zagrożone brakiem spłaty. Oprócz KNF ważną instytucją decydującą o bezpieczeństwie sektora bankowego, jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jego zadaniem jest wypłata depozytów, w razie bankructwa banku. BFG stale monitoruje płynność finansową banków, ma możliwości reagowania na każde niepokojące informacje. Może również pomóc bankierowi finansowo bądź zaproponować fuzje z innym bankiem, aby uchronić go przez bankructwem. I dlatego wszystkie rodzaje bankowych lokat są bezpieczne.

Parabanki nie podlegają tym wszystkim przepisom i kontrolom. Działają na zasadzie kodeksu cywilnego, a nie prawa bankowego. Żadna z instytucji nadzorującej banki nie ma prawa kontrolować firmy pozabankowe, udzielające pożyczek czy działające na zasadach funduszy inwestycyjnych. Parabanki omijają prawo, wymyślając coraz to nowe formy prowadzenia swojej działalności. Wystarczy nazwać lokatę umową Niesławny Amber Gold działał jako dom składowy złota, platyny, srebra, oferujący spory zysk związany ze wzrostem cen tych kruszców. Z pewnością, gdyby jakakolwiek instytucja miała wgląd w poczynania parabanku, natychmiast nakazano by zaprzestania prowadzenia działalności. Co ciekawe, przepis kodeksu cywilnego pozostawia też parabankom furtkę do oferowania lichwiarskich pożyczek.

Co jeśli pojawią się kłopoty? W przypadku kiedy zostaniemy oszukani, bank źle naliczy nam odsetki bądź wprowadzi w błąd podczas podpisywania umowy, mamy do wykorzystania szereg instytucji, które pomogą w dochodzeniu swoich praw.

Pierwszym krokiem może być zgłoszenie się o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wystąpi w naszej sprawie do banku, będzie negocjował warunki ugody itd. Jeżeli to nie poskutkuje, możemy skierować się do sądu polubownego KNF lub arbitra sądowego działającego przy Związku Banków Polskich. Ostateczność, to rozwiązanie na drodze procesu sądowego.

Złożenie depozytu w firmie pozabankowej jest sporym ryzykiem. W razie kłopotów finansowych parabanku lub jego bankructwa, nie istnieje żaden fundusz gwarancyjny. Takie firmy nie muszą również utrzymywać odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, dla swojej działalności. Oczywiście, możemy ruszyć do sądu i dochodzić swoich roszczeń, jednak jest to proces długotrwały i często nieskuteczny. Pomimo tych zagrożeń firmy pozabankowe wciąż mogą liczyć na nowych klientów. Wynika to w dużej mierze z niskiej znajomości rynku finansowego i zwykłej łatwowierności.

Polecamy także:

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Jak wybrać dobrego operatora telekomunikacyjnego?

Rynek usług telekomunikacyjnych cały czas dynamicznie się rozwija – operatorzy konstruują coraz bardziej atrakcyjne oferty dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Stawki za usługi telekomunikacyjne maleją – ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Kilka lat temu, cena połączenia głosowego wynosiła nawet złotówkę za minutę – teraz te ceny spadły do kilkudziesięciu bądź nawet kilkunastu groszy za minutę. Więcej…

Poznaj Preply - zacznij naukę online & offline.

Nie ma uniwersalnych metod na naukę. Jest dowiedzione, ze najlepszą formą nauki jest ta która będzie jak najbardziej dostosowaną do indywidualnych cech ucznia. Przez wile lat starano się stworzyć rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich. Nie zawsze łączyło się to z dobrymi rezultatami w nauce. Dopiero platforma Preply stworzyła zupełnie nowe rozwiązania jakich nie zastosował nikt przedtem. Można śmiało powiedzieć, że jest to wielki przełom jeśli chodzi o edukacje online. Portal proponuje swoim użytkownikom pośrednictwo w korepetycjach za pomocą komunikatora Skype. Więcej…

Transport ponadgabarytowy - czym się charakteryzuje?

Transport ponadgabarytowy, zwany też ponadnormatywnym, wielkością i masą ładunku przekracza ustalone normy. Przewóz takich ładunków musi odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…