Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…

Metody usuwania niechcianego tatuażu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule. Więcej…

Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi. Więcej…

Usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe istnieją po to, aby organizować pogrzeby — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak zakres usług wykonywanych przez takie firmy dynamicznie się rozszerza. Uwarunkowane jest to zapotrzebowaniem na nowe usługi, które odciążą rodzinę zmarłego. Mentalność ludzi także zmienia się i są oni świadomi, że przykre obowiązki mogą powierzyć firmie zewnętrznej. Więcej…
Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami.

Po aferach finansowych z udziałem parabanków, rozgorzała dyskusja nad kontrolą pozabankowego rynku finansowego. Klienci ostrożniej podchodzą do ofert firm pozabankowych, jednak wciąż wielu z nas jest nieświadoma zagrożeń jakie niesie nieuczciwy przedsiębiorca.

Jak to jest z bankami i parabankami? Każdy bank działający w Polsce musi mieć specjalne zezwolenie na działalność wydane przez KNF. Wraz z wydaniem zezwolenia podlega surowym restrykcjom KNF-u. Banki muszą zdawać comiesięczne raporty dla komisji nadzoru. Raporty te zawierają wiele aspektów pracy banków, np. listę kredytów, które są zagrożone brakiem spłaty. Oprócz KNF ważną instytucją decydującą o bezpieczeństwie sektora bankowego, jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jego zadaniem jest wypłata depozytów, w razie bankructwa banku. BFG stale monitoruje płynność finansową banków, ma możliwości reagowania na każde niepokojące informacje. Może również pomóc bankierowi finansowo bądź zaproponować fuzje z innym bankiem, aby uchronić go przez bankructwem. I dlatego wszystkie rodzaje bankowych lokat są bezpieczne.

Parabanki nie podlegają tym wszystkim przepisom i kontrolom. Działają na zasadzie kodeksu cywilnego, a nie prawa bankowego. Żadna z instytucji nadzorującej banki nie ma prawa kontrolować firmy pozabankowe, udzielające pożyczek czy działające na zasadach funduszy inwestycyjnych. Parabanki omijają prawo, wymyślając coraz to nowe formy prowadzenia swojej działalności. Wystarczy nazwać lokatę umową Niesławny Amber Gold działał jako dom składowy złota, platyny, srebra, oferujący spory zysk związany ze wzrostem cen tych kruszców. Z pewnością, gdyby jakakolwiek instytucja miała wgląd w poczynania parabanku, natychmiast nakazano by zaprzestania prowadzenia działalności. Co ciekawe, przepis kodeksu cywilnego pozostawia też parabankom furtkę do oferowania lichwiarskich pożyczek.

Co jeśli pojawią się kłopoty? W przypadku kiedy zostaniemy oszukani, bank źle naliczy nam odsetki bądź wprowadzi w błąd podczas podpisywania umowy, mamy do wykorzystania szereg instytucji, które pomogą w dochodzeniu swoich praw.

Pierwszym krokiem może być zgłoszenie się o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wystąpi w naszej sprawie do banku, będzie negocjował warunki ugody itd. Jeżeli to nie poskutkuje, możemy skierować się do sądu polubownego KNF lub arbitra sądowego działającego przy Związku Banków Polskich. Ostateczność, to rozwiązanie na drodze procesu sądowego.

Złożenie depozytu w firmie pozabankowej jest sporym ryzykiem. W razie kłopotów finansowych parabanku lub jego bankructwa, nie istnieje żaden fundusz gwarancyjny. Takie firmy nie muszą również utrzymywać odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, dla swojej działalności. Oczywiście, możemy ruszyć do sądu i dochodzić swoich roszczeń, jednak jest to proces długotrwały i często nieskuteczny. Pomimo tych zagrożeń firmy pozabankowe wciąż mogą liczyć na nowych klientów. Wynika to w dużej mierze z niskiej znajomości rynku finansowego i zwykłej łatwowierności.

Polecamy także:

Przydatny gadżet do samochodu

Współcześnie funkcjonuje coraz więcej rozwiązań, które możemy wykorzystywać w codziennym życiu, co bardzo ułatwia funkcjonowanie każdego dnia. Warto śledzić najnowsze osiągnięcia techniki, by być zawsze na bieżąco i wybierać rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. Więcej…

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…

Bolesność w kręgosłupie

Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To kręgosłup jest istotną podstawą ciała człowieka, na której utrzymuje się wszystko to z czego jest zbudowane ludzkie ciało. Znacząca większość osób ma już duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy, tymczasem inni umniejszają wagę problemu lub szukają innych przyczyn. Więcej…

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…

Na czym polega wyważanie wirników?

Wirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik. Więcej…