Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły. Więcej…

Szkoły wyższe - którą wybrać?

Otrzymując świadectwo ukończenia szkoły średniej, otrzymujemy dokument uprawniający nas do podjęcia studiów. Dalszą naukę możemy kontynuować na jednej z setek szkół wyższych działających na terenie Polski. Więcej…

Od czego zależy koszt jednej kopii?

Dużo mówi się o tym, że drukarki, kserokopiarki i inne urządzenia drukujące powinny charakteryzować się jak najniższym kosztem wydruku pojedynczej strony. Ten współczynnik jest głównym parametrem spośród tych, na które klienci zwracają szczególną uwagę, dlatego producenci drukarek podejmują kolejne starania w celu obniżenia jego wartości. Z każdym rokiem w sprzedaży pojawiają się nowe modele urządzeń, w których zastosowano innowacyjne technologie zwiększające wydajność i optymalizujące pracę. Co zatem ulega poprawie? Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt wykonania pojedynczej kopii dokumentu? Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować róże?

Róże ogrodowe stanowią jedne ze szczególnie popularnych kwiatów ozdobnych na całym świecie. Jest co niemiara przeróżnych rodzajów i gatunków, ccociaż ich uprawa wymaga pewnej wiedzy i okreśłonego sposobu postępowania. Poznaj przeróżne typy róż ogrodowych i metody ich pielęgnacji. Pośród róż ogrodowych występuje multum fascynujących odmian, i każda z nich ma swoje własne potrzeby odnośnie pielęgnacji. Nadzwyczaj słynne rodzaje to: Więcej…
Podstawowe akcesoria do sitodruku

sitodruk copy

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska.

Przygotowując się do sitodruku, poza specjalistycznymi farbami musimy wyposażyć się w kilka podstawowych akcesoriów, których użycie umożliwia wykonanie szablonów, ewentualnie uzyskanie pożądanych efektów poligraficznych. Do absolutnie niezbędnych należą elementy matrycy, ale też używana w tej technice chemia, opcjonalnie materiały transferowe.

Akcesoria do tworzenia szablonów sitodrukowych

Sitodruk uzyskujemy dzięki szablonom, które należy odpowiednio przygotować. Służą do tego celu m.in. siatki sitodrukowe, potrzebne w druku ręcznym i maszynowym. Do wielokolorowego zadruku używa się kilku siatek.

"Dostępne na rynku poligraficznym siatki różnią się m.in. wielkością oraz gęstością splotów włókien. Jakość zastosowanego w siatce materiału ma znaczenie dla jej przydatności do wielokrotnego użytku. Rekomendowane przez naszą firmę siatki sitodrukowe od Sefar AG cechuje wysoka trwałość włókien. Nie ulegają szybkiej eksploatacji, mimo oddziaływania na nie silnej chemii używanej m.in. do usuwania pozostałości po farbie drukarskiej" – objaśnia specjalista z FUJIFILM Sericol.   

Siatka naciągana jest na metalową lub drewnianą ramę tworząc matrycę (tzw. sito), przy pomocy której farby przenoszone są na medium. Zanim nastąpi ten etap, na siatkę nakładana jest światłoczuła emulsja – kolejny produkt niezbędny w tworzeniu szablonów. Do skompletowania podstawowego zestawu należy dodać kliszę (diapozytyw) lub stosowany w profesjonalnych drukarniach film kapilarny, który pod działaniem promieni UV częściowo utwardza emulsję. Po naświetleniu sito jest wypłukiwane wodą – w ten sposób pozbywamy się emulsji w nienaświetlonych miejscach. Te miejsca po wysuszeniu matrycy tworzą gotowy wzór szablonu.

Aby uzyskać wysoki poziom precyzji druku, poza jakością poszczególnych produktów liczy się również odpowiednie usztywnienie siatki. Potrzebne są do tego kleje mocujące, przy pomocy których siatka przytwierdzana jest do ramy. Mocny klej utrzymuje siatkę sitodrukową w miejscu, dlatego musi być odporny m.in. na działanie promieni UV używanych do naświetlenia, jak również na silne rozpuszczalniki stosowane do oczyszczenia matrycy z farb, emulsji i filmów. 

Gdy już mamy gotowy szablon, do przeniesienia go na medium będziemy potrzebować jeszcze kilku akcesoriów pomocniczych. Spośród nich warto wyróżnić gumy raklowe używane do precyzyjnego rozprowadzenia farby i usunięcia jej nadmiaru z matrycy. Rakle to zarówno elementy serigrafii działających w automacie i półautomacie, jak i samodzielne produkty do ręcznego sitodruku. Mają różną twardość, profil i zakres szerokości, a wykorzystywane są do zadrukowania powierzchni gładkich i porowatych praktycznie na dowolnym materiale.

Materiały transferowe

Wykonany techniką sitodruku szablon przenoszony jest na docelowe podłoże bezpośrednio lub przy użyciu materiałów transferowych. Należą do tej grupy papiery oraz folie drukarskie stosowane głównie do zadruku naklejek i etykiet, np. aplikacji tkaninowych. W tym wypadku nadruk pokryty zostaje klejem do transferu w niskiej lub wysokiej temperaturze. Nanoszony jest na medium poprzez prasę. Materiały transferowe stosuje się do wykonania nadruków jedno i wielokolorowych. Dostępne produkty umożliwiają uzyskanie rozmaitych wykończeń druku.     

Niezbędne w sitodruku środki chemiczne

Matryce do sitodruku to elementy wielokrotnego użytku, dlatego po zakończeniu pracy należy przygotować je do kolejnego projektu. Pomaga w tym szereg specjalistycznych środków chemicznych. Pierwszego używamy już w celu przygotowania siatki do nałożenia światłoczułej emulsji. Mówimy tu o odtłuszczaczach, które usuwają z siatki kurz, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia mogące wpłynąć na jakość druku. Na etapie przygotowawczym używa się też środków zapewniających lepszą przyczepność filmów kapilarnych. Umożliwia to właściwą stabilność filmu podczas naświetlenia, a w rezultacie otrzymanie idealnego szablonu. Kolejne to już odwarstwiacze do filmów i emulsji oraz rozpuszczalniki do farby, dzięki którym przy kolejnym użyciu matrycy nie powstają tzw. duchy.

Polecamy także:

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Drogi z plastiku?

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem. Więcej…

Inwestycja w nowoczesny park maszynowy

Produkcja przemysłowa w zależności od branży jest bardziej lub też mniej rozwinięta. Nie w każdej dziedzinie potrzebne są zaawansowane maszyny, które większość pracy wykonują za człowieka. W wielu branżach nadal używa się starszych urządzeń, które lata swojej świetności mają już dawno za sobą, a mimo to są w stanie jeszcze sprostać wymaganiom jakie się im stawia. Więcej…

Zapomniane rzeczy

Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał. Więcej…

Uproszczenie struktur i zaangażowanie nauczycieli

Praca nauczyciela związana jest z koniecznością ciągłego doskonalenia się i wychodzenia naprzeciw wszelkim trudnościom. Dlatego tak potrzebna jest regularna kontrola ich działań, mająca na celu zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków uczenia się. Wszelkie działania związane ze sprawdzaniem tego, jak funkcjonuje dana szkoła czy placówka muszą być odpowiednio zaplanowane. Więcej…