Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Sonda New Horizons

New Horizons - sonda, która zbliża się do Plutona, bada w sąsiedztwie nie kryją się jakieś niespodzianki. Kierujący misją nie chcieliby sytuacji, w której sonda miałaby natrafić niespodziewanie na jakieś nieznane księżyce, bądź pierścienie naokoło Plutona. Więcej…

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…

Czy własna strona wartością kłopotów? Koszty i profity

Konstruowanie strony internetowej jest teraz nie wyłącznie popularne, ale także konieczne w współczesnym środowisku biznesowym. Strona internetowa stanowi charakterystyczną wizytówkę zarówno dla firm, jak i jednostkowych przedsiębiorców, zapewniając przedstawienie oferty, podnoszenie wiarygodności marki jak również nawiązywanie kontaktów. Niepodobna również zlekceważyć walorów płynących z jej zakresu - strona internetowa umożliwia dotarcie do obszernej publiczności, zarówno regionalnie, jak i całościowo. Więcej…
Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

prawo-jazdy-mCo roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami.

Zmiany od stycznia 2016.

Pierwszą istotną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowego dodatkowego szkolenia mającego na celu udoskonalenie techniki jazdy. Nie wystarczy tylko zaliczyć testy na prawo jazdy, lecz również z pozytywną oceną ukończyć dodatkowe szkolenie. Na odbycie szkolenia początkujący kierowca będzie miał czas około 4 miesięcy. Jeżeli tego nie zrobi, jego prawo jazdy przestanie obowiązywać. Dzięki temu dodatkowemu szkoleniu, młodzi kierowcy mają zrozumieć jak duża odpowiedzialność jest w ich rękach w momencie prowadzenia pojazdu. Muszą mieć świadomość konsekwencji nieodpowiedniego zachowania na drodze.

Drugą również ważną zmianą będzie obowiązek umieszczenia na tylnej szybie pojazdu zielonego listka, który informuje o tym, że jesteśmy niedoświadczonymi kierowcami. Poza tym przez pierwsze 8 miesięcy nowy kierowca będzie mógł jechać z maksymalnymi prędkościami 50 km/h w mieście, 80 km/h w terenie niezabudowanym, oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Dopiero po 8 miesiącach od otrzymania dokumentu kierowca może poruszać się z obowiązującymi na danym odcinku drogi prędkościami.

Kierowca przez okres 2 pierwszych lat od otrzymania prawa jazdy będzie w okresie próbnym. Jeżeli w tym czasie zdarzy się mu popełnić dwa razy jakieś wykroczenie podczas prowadzenia pojazdu to będzie zmuszony odbyć szkolenie dokształcające. Dodatkowo okres próbny zostanie w takiej sytuacji przedłużony o kolejne 2 lata. Osoby starające się w 2016 roku o prawo jazdy będą obawiały się najbardziej ostatniej zmiany. Jest nią odebranie prawa jazdy, jeżeli kierowca w ciągu okresu próbnego popełni 3 wykroczenia.
Świeży kierowca ograniczony zostanie okresowym zakazem podejmowania pracy, jako kierowca, oraz sam nie będzie mógł otworzyć działalności o takim profilu.

Sensowność wprowadzanych zmian.
Jeżeli nowe zmiany mają faktycznie zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, to warto je wprowadzić. Ich skuteczność będziemy mogli ocenić za kilkanaście miesięcy. Już dziś jednak wiadomo, że nowe przepisy budzą strach i przerażenie wśród przyszłych kierowców.

prawo-jazdy

Polecamy także:

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy?

Zegarek pełni obecnie funkcję nie tylko urządzenia odmierzającego czas, ale także elementu stylizacji. Do wyboru mamy modele zegarków wykonanych z najróżniejszych materiałów – metali szlachetnych, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Każdy z nich ma jedną wspólną cechę: mechanizm wewnętrzny. Może on być mechaniczny lub kwarcowy. Jednak który wybrać? Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…

Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień! Więcej…

Czy opłaca się kupować soczewki na miesiąc

Jeden z zasadniczych podziałów soczewek stanowi, że wyróżniamy soczewki dwudziestoczterogodzinne, miesięczne, na kwartał, a nawet roczne. Które z przytoczonych będą jednakże najbardziej rentowne w zakresie korzystania? Czy między przytoczonymi typami soczewek wyraźne są jakieś różnice, wpływające na ich jakość? Więcej…

Bank mleka kobiecego w Toruniu

W Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu powstanie Bank mleka kobiecego. Zapewni on dostęp do tego najzdrowszego pokarmu każdemu wcześniakowi czy choremu noworodkowi. Placówka służyć będzie dzieciom urodzonym i hospitalizowanym w tamtejszym szpitalu jak również w razie potrzeby w innych szpitalach z całego regionu. Więcej…