Co roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami.
Zmiany od stycznia 2016.
Pierwszą istotną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowego dodatkowego szkolenia mającego na celu udoskonalenie techniki jazdy. Nie wystarczy tylko zaliczyć testy na prawo jazdy, lecz również z pozytywną oceną ukończyć dodatkowe szkolenie. Na odbycie szkolenia początkujący kierowca będzie miał czas około 4 miesięcy. Jeżeli tego nie zrobi, jego prawo jazdy przestanie obowiązywać. Dzięki temu dodatkowemu szkoleniu, młodzi kierowcy mają zrozumieć jak duża odpowiedzialność jest w ich rękach w momencie prowadzenia pojazdu. Muszą mieć świadomość konsekwencji nieodpowiedniego zachowania na drodze.
Drugą również ważną zmianą będzie obowiązek umieszczenia na tylnej szybie pojazdu zielonego listka, który informuje o tym, że jesteśmy niedoświadczonymi kierowcami. Poza tym przez pierwsze 8 miesięcy nowy kierowca będzie mógł jechać z maksymalnymi prędkościami 50 km/h w mieście, 80 km/h w terenie niezabudowanym, oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Dopiero po 8 miesiącach od otrzymania dokumentu kierowca może poruszać się z obowiązującymi na danym odcinku drogi prędkościami.
Kierowca przez okres 2 pierwszych lat od otrzymania prawa jazdy będzie w okresie próbnym. Jeżeli w tym czasie zdarzy się mu popełnić dwa razy jakieś wykroczenie podczas prowadzenia pojazdu to będzie zmuszony odbyć szkolenie dokształcające. Dodatkowo okres próbny zostanie w takiej sytuacji przedłużony o kolejne 2 lata. Osoby starające się w 2016 roku o prawo jazdy będą obawiały się najbardziej ostatniej zmiany. Jest nią odebranie prawa jazdy, jeżeli kierowca w ciągu okresu próbnego popełni 3 wykroczenia.
Świeży kierowca ograniczony zostanie okresowym zakazem podejmowania pracy, jako kierowca, oraz sam nie będzie mógł otworzyć działalności o takim profilu.
Sensowność wprowadzanych zmian.
Jeżeli nowe zmiany mają faktycznie zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, to warto je wprowadzić. Ich skuteczność będziemy mogli ocenić za kilkanaście miesięcy. Już dziś jednak wiadomo, że nowe przepisy budzą strach i przerażenie wśród przyszłych kierowców.